شنبه 27 بهمن 1397 - 11 جمادي الثاني 1440 - 16 فوريه 2019
صفحه اصلي/اخبار فناوري


 
 


 


 


 
خروجي RSS

طوری پیشرفت می کنیم که آمریکا جرأت تحریم نداشته باشد

دبير ستاد فناوري نانو:

طوري پيشرفت مي کنيم که آمريکا جرأت تحريم نداشته باشد

سعيد سرکار

دبير ستاد توسعه فناوري نانو ما از نقض برجام نگران نيستيم، گفت: ايران مي تواند در يک بازه ۲۰ ساله با استفاده از ظرفيت هاي انساني خود طوري پيشرفت کند که امريکا جرات تحريممان را نداشته باشد.

دکتر سعيد سرکار در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص نقض برجام با بيان اينکه امريکا قبل از خروج از برجام هم تعاملاتي با ايران نداشت، گفت: کشور ما در بدتر از اين شرايط هم قرار گرفته و نگراني از اين بابت نداريم ؛ زيرا در همه عرصه ها روي پاي خودمان بوده ايم بنابراين نمي توان گفت که اتفاق خاصي افتاده است.

وي با تاکيد بر اينکه ما در توسعه علمي و فناوري، توليد محصولات پيشرفته موفق بوديم قطعا با همين شرايط هم پيش مي رويم، عنوان کرد: تحريم موقعيت خوبي است ولي قطعا در اين مسير مشکلات و محدوديت هايي وجود دارد و اين باعث مي شود که با کشورهاي ديگر بيشتر ارتباط داشته باشيم؛ بقيه کشورهاي برجام همه در توافقات هسته اي حضور دارند و براي اينکه اثبات کنند به تعهداتشان پايبند هستند مي بايست تعاملات خود را با ايران بيشتر کنند.

سرکار با تاکيد بر اينکه ما در عرصه علم و فناوري خصوصا نانو از خروج امريکا نگران نيستيم، افزود: اما در اين مسير چالش هايي وجود دارد که بايد سرمايه گذاران در رفع اين چالش ها گام بردارند.

به گفته وي، بايد توانمندي هاي خود را باور کنيم زيرا ظرفيت هاي کشور ما بالاست و فراتر از آن چيزي است  که سياسيون متصور مي شوند؛ بايد به ظرفيت و توانمندي داخلي ايمان داشته باشيم و راهي جز پرداختن به فناوري و حرکت در اين مسير نداريم؛ قطعا با اتکا به توسعه فناوري براي پيشرفت موفق مي شويم.

وي ادامه داد: کشورهايي که در دنيا آقايي مي کنند متکي به ظرفيت هاي فناوري، علمي و تکنولوژي هستند؛ آنها هم يک زماني مشکلاتي داشته اند ولي توانسته اند به پيشرفت نائل شوند؛ آلمان و ژاپن بعد از جنگ جهاني به فناوريهايشان تکيه کردند تا توانستند به پيشرفت برسند.

دبير ستاد توسعه فناوري تاکيد کرد: با تمرکز و مديريت مي توان علم را به تکنولوژي تبديل کرد و به بازار جهاني وارد شد؛ مي بايست دولت ما بيشتر به سرمايه گذاري روي نيروي انساني توجه کند زيرا سرمايه اصلي جوانان مستعد و محققان وجود دارد.

وي تاکيد کرد: اين تنها راه ما است. اگر در تمام عرصه ها اقتدار را به دست آوريم کشوري مثل امريکا چنين جراتي نمي کند که ايران را تحريم کند؛ اميدوار هستيم که با اين هوشياري و توجه خاص سياستمداران و دولتمردان  به واسطه فناوري پيشرفت کنيم.

سرکار افزود: ما توانايي اين را داريم که در بازه ۲۰ ساله با ظرفيت هاي داخلي و سرمايه انساني و متکي به عرصه علم و تکنولوژي و اقتصاد دانش بنيان جز چند کشور برتر دنيا باشيم ؛ کارمان را در عرصه هاي مختلف شروع کرديم و در چندين عرصه حرفي براي گفتن داريم.

وي گفت: البته که هنوز همه ظرفيت ها به کار گرفته نشده و براي احيا و بهره برداري از ظرفيت ها بايد در زمينه سرمايه گذاري قوي شويم.

تعداد بازديد:163 آخرين تغييرات:97/02/23
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر