شنبه 27 بهمن 1397 - 11 جمادي الثاني 1440 - 16 فوريه 2019
صفحه اصلي/قرآن

پررنگ شدن بخش بین الملل نمایشگاه قرآن/ حضور ۲۰ موسسه بین المللی

فقهي‌زاده در نشست خبري نمايشگاه قرآن مطرح کرد؛

پررنگ شدن بخش بين الملل نمايشگاه قرآن/ حضور ۲۰ موسسه بين المللي

فقهي زاده

معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد پررنگ تر کردن جنبه بين المللي نمايشگاه قرآن را از رويکردهاي اين دوره برشمرد و گفت: از ۲۰ موسسه بين‌المللي قرآني براي حضور در نمايشگاه دعوت به‌عمل آمده است.

 

به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبري بيست و ششمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن کريم، امروز دوشنبه ۲۴ ارديبهشت‌ماه با حضور عبدالهادي فقهي‌زاده، معاون قرآن و عترت وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و رئيس بيست و ششمين نمايشگاه بين المللي قرآن کريم، برگزار شد.

فقهي‌زاده در اين نشست با بيان اينکه نمايشگاه قرآن کريم متعلق به همه مردم ايران است، گفت: نمايشگاه در واقع يک جشنواره بزرگ ملي و بين‌المللي قرآن است که جنبه‌هاي مختلفي همچون محتوايي، علمي، فرهنگي و هنري را دربرمي‌گيرد. در سال‌هاي گذشته نيز اين بخش‌ها در نمايشگاه فعال بودند، اما در دوره جديد جنبه‌هاي جديدي به آن افزوده شده است.

وي ادامه داد: از رويکردهاي اصلي نمايشگاه در اين دوره مي‌توان به سپردن کارها به موسسات، شخصيت‌ها و نهادهاي مردمي و دولتي قرآني اشاره کرد. در اين دوره حداقل ۱۵ وزارتخانه و نهاد دولتي، ۳۲ موسسه مردمي قرآني، ۱۶ مرکز دانشگاهي و ۱۵ حوزه علميه و مرکز حوزوي در نمايشگاه حضور خواهند داشت.

معاون قرآن و عترت وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با اشاره به اينکه نمايشگاه بين‌المللي قرآن کريم، بزرگترين رويداد قرآني عمومي در سطح جهان است، افزود: «برنامه‌محوري» از ديگر رويکردهاي اصلي دوره بيست و ششم نمايشگاه قرآن است. ما نمايشگاه را تماشاخانه نمي‌دانيم، بلکه آن را به چشم يک جشنواره بزرگ قرآني با جنبه‌هاي مختلف هنري، محتوايي و فرهنگي مي‌بينيم که شخصيت‌ها و نهادها و مراکز قرآني از سراسر کشور با طرح و برنامه امکان مشارکت در آن را دارند. تلاش کرديم نمايشگاه قرآن را از روزمرگي و انفعال خارج کرده و موثر واقع شويم. همچنين در اين دوره با بررسي‌هاي صورت‌گرفته از حضور عده‌اي با توقعات خاص، جلوگيري کرديم. در اين زمينه اتاق فکر و کارگروه طرح و برنامه تشکيل شد. در مجموع بيش از ۴۰۰ طرح و برنامه دريافت شد که پس از بررسي‌هاي لازم در نهايت ۱۲۰ طرح به تاييد رسيد. در اين دوره از نمايشگاه طرح‌هاي بسيار سودمند و پويا اجرا مي‌شود.

 فقهي‌زاده پررنگ تر کردن جنبه بين المللي را از رويکردهاي اين دوره از نمايشگاه قرآن برشمرد و گفت: با مشکلات اعتباري و بودجه‌اي و همچنين مشکلات فرهنگي موجود در جهان اسلام، براي دعوت از فرهيختگان ديگر کشورها به نمايشگاه مواجه بوديم. تعدادي از انديشمندان قرآني سراسر جهان، تقارن نمايشگاه با ماه‌مبارک رمضان را مانع از حضور گسترده چهره‌هاي قرآني در اين رويداد مي‌دانند. تلاش مي‌کنيم در پروسه جديد نمايشگاه را به جنبه بين‌المللي آن بازگردانيم و اين وجه را پررنگ‌تر کنيم. ۲۶ نفر از شخصيت‌هاي برجسته و فرهيخته قرآني از هفت کشور از جمله عراق، مالزي، ترکيه، روسيه و آذربايجان به نمايشگاه دعوت شده‌اند. همچنين از ۲۰ موسسه بين‌المللي قرآني براي حضور در نمايشگاه دعوت به‌عمل آمده است.

 وي تصريح کرد: در اين دوره، چهار تحريريه مستقل توليد محتوا در بخش بين‌الملل فعال خواهد بود که نتيجه آن علاوه بر انعکاس روي سايت‌ها، به‌صورت فيزيکي منتشر خواهد شد. در اين زمينه همچنين مجلاتي به زبان‌هاي عربي، انگليسي، اردو و ترکي آذربايجاني منتشر مي‌شود.

تجليل از خادمان قرآن با حضور رئيس جمهور در نمايشگاه

 اين مقام عالي معاونت قرآن و عترت، ادامه داد: همچنين همزمان با اين دوره از نمايشگاه بين‌المللي قرآن، بيست و سومين دوره انتخاب خادمان قرآن کريم، همزمان با ۱۵ رمضان سالروز ولادت امام حسن مجتبي(ع) و با دعوت از رئيس‌جمهور برگزار مي‌شود. در آستانه چهلمين سال پيروزي انقلاب اسلامي قرار داريم و برخي از فعاليت‌هاي بخش‌هاي مختلف نمايشگاه به اين جنبه اختصاص دارد. در اين راستا از چهره‌هاي برجسته انقلاب اسلامي که نقش مهمي در به ثمر رسيدن انقلاب ايفا کرده و امروز به ديار باقي شتافته‌اند در غرفه‌اي خاص تجليل و آثاري نيز در اين زمينه رونمايي مي‌شود. همچنين غرفه‌اي به فعاليت‌هاي معاونت قرآن و عترت به‌عنوان يکي از دستاوردهاي ملموس قرآني جمهوري اسلامي ايران اختصاص مي‌يابد.

فقهي‌زاده تاکيد کرد: در نمايشگاه‌هاي ديگر، جنبه فروشگاهي بر جنبه علمي و محتوايي غلبه دارد، ولي در اين نمايشگاه با تنوع گسترده موضوعي و نگرش‌هاي فرهنگي و محتوايي، سعي ما اين است که اين جنبه‌ها بر جنبه فروشگاهي ازجحيت و غلبه داشته باشد. معتقديم نمايشگاه، عرصه ارائه توانمندي‌ها و جشنواره بزرگ فعاليت‌هاي مختلف قرآني در جمهوري اسلامي است. همچنين در اين نمايشگاه فعاليت‌هاي دولت که اصلي‌ترين رويکرد آن بايد به محتوا و فعاليت‌هاي قرآني اختصاص داشته باشد، به نمايش گذاشته مي‌شود.

معاون قرآن و عترت وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، گفت: بيست و ششمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن کريم در فضايي بالغ بر ۵۰ هزار مترمربع شامل ۳۳ هزار مترمربع در شبستان، هفت هزار مترمربع در نيم‌طبقه و حدود ۱۰ هزار مترمربع در دو رواق شرقي و غربي برگزار مي‌شود.

همزمان با اين دوره از نمايشگاه بين‌المللي قرآن، بيست و سومين دوره انتخاب خادمان قرآن کريم، همزمان با ۱۵ رمضان سالروز ولادت امام حسن مجتبي(ع) و با دعوت از رئيس‌جمهور برگزار مي‌شود

از اين مجموع حدود ۳۰ هزار مترمربع به جنبه‌هاي علمي، محتوايي و فرهنگي و ۲۰ هزار مترمربع به ارائه محصولات مکتوب، ديجيتال و فرهنگي و هنري اختصاص دارد.

وي افزود: در اين دوره از نمايشگاه، بعد از وقفه‌اي پنج ساله‌، انتخاب رساله‌هاي دکتري علوم قرآن و حديث و رشته‌هاي وابسته انجام مي‌شود. همچنين ۱۲ نشست تخصصي با موضوعاتي همچون غدير، امام رضا (ع)، مهدويت، بعثت، عاشورا و صحيفه سجاديه با حضور شخصيت‌هاي برجسته قرآني و بيش از ۵۰ نشست در ديگر بخش‌هاي نمايشگاه برگزار خواهد شد.

فقهي‌زاده بيان کرد: نمايشگاه قرآن کريم در سطح ملي توانسته کارايي خوبي داشته باشد، ولي بدون شک آنچه در بخش‌هاي هنري، محتوايي و فرهنگي ديده مي‌شود، قابل مقايسه با دوره‌هاي نخستين نيست. توجه به هنر قرآني در سطح ملي، قابل مقايسه با هيچ‌يک از کشورهاي جهان اسلام نيست که اين موضوع را غيرمستقيم متاثر از نمايشگاه قرآن کريم مي‌دانم. همچنين در راستاي فرمايشات مقام معظم رهبري، سعي شده فعاليت‌هاي قرآني در ديگر نقاط جهان توسعه پيدا کند. اميدواريم با حل مشکلات اعتباري بتوانيم هفته‌هاي قرآني را در برخي از کشورها مجددا راه‌اندازي کنيم. 

رئيس بيست و ششمين دوره نمايشگاه بين‌المللي قرآن کريم، ادامه داد: همزمان با اين دوره از نمايشگاه بين‌المللي قرآن کريم در ۱۷ استان کشور، جشن رمضان برگزار مي‌شود که بخشي از بُن‌هاي خريد محصولات قرآني به استان‌ها اختصاص پيدا مي‌کند. همچنين از جمله کارهاي ويژه ما در اين نمايشگاه، رونمايي از نخستين شماره نشريه «شبنم» همزمان با نخستين روز نمايشگاه قرآن است؛ سعي مي‌کنيم تا پايان سال ۹۷ حداقل ۱۰ شماره از اين نشريه را منتشر کنيم. رسيدگي به امور نابينايان از ديگر اولويت‌هاي ما در دوره جديد نمايشگاه خواهد بود به اين‌صورت که حداقل پنج راهنماي اختصاصي از خواهران و برادران براي نابينايان در نمايشگاه درنظر گرفته خواهد شد.

وي در پايان اظهار کرد: نمايشگاه بين‌المللي قرآن، اختصاص به فرد يا نهاد خاصي ندارد و براي هيچ فرد و نهادي نيز رانت و کمک بي‌ضابطه درنظر گرفته نشده است. براساس برنامه‌اي که از سوي افراد يا نهادها ارائه شده، مبالغي به‌عنوان بودجه اختصاص داده شد که در پايان نيز نتايج آن را نيز رصد خواهيم کرد.

تجليل از غرفه‌هاي موثر در رشد و شکوفايي علمي

حجت‌الاسلام خسروي نيز در اين نشست بيان کرد: اگر نمايشگاه قرآن بتواند از نظر علمي جامعه را شکوفا کند، ارزشمند است. در برخي سال‌ها شاهد شکوفايي اين نمايشگاه بوده‌ايم، ولي در برخي سال‌ها نيز شاهد رکود، درجازني و حتي توسعه خرافات نيز بوده‌ايم. براي اينکه بتوانيم به سطح قابل قبولي برسيم بايد کارهاي زيادي صورت گيرد. سال گذشته بخش‌هايي از مباحث علمي ارزشمند در اين نمايشگاه ارائه شد و امسال بر اين محتواي علمي افزوده مي‌شود.

وي ادامه داد: در اين دوره، هنرمندان و فرهيختگان هنري در سطح گسترده‌اي براي حضور در نمايشگاه اعلام آمادگي کردند. دوره بيست و ششم نمايشگاه قرآن روبه‌سوي علمي شدن حرکت مي‌کند. در بخش محتوايي نمايشگاه، جنبه‌هايي همچون عترت و اعجاز قرآن و صحيفه سجاديه که در دوره پيشين نيز وجود داشت به نمايش گذاشته مي‌شود. معاونت قرآن و عترت از تمام غرفه‌هاي نمايشگاه در طول مدت برگزاري رصد علمي انجام مي‌دهد و غرفه‌هايي که در رشد و شکوفايي علمي موفق‌تر باشند در پايان نمايشگاه تجليل مي‌شوند و غرفه‌هايي را که در جهت آگاهي‌بخشي واقعي فعاليت مي‌کنند را نيز تقويت مي‌کنيم.

معاون علمي بيست و ششمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن کريم، گفت: نمي‌گوييم امسال شق‌القمري در نمايشگاه صورت مي‌گيرد، ولي سعي مي‌کنيم قدمي رو به جلو برداريم.

تقسيم بُن‌هاي نمايشگاه قرآن در تهران و شهرستان‌ها

حجت‌الاسلام حسيني، معاون اجرايي نمايشگاه قرآن نيز به‌عنوان سخنران پاياني، اظهار کرد: در اين دوره از نمايشگاه به تناسب طرح‌هاي ارائه شده، حمايت صورت گرفته است. در اين دوره بُن‌هاي خريد در قالب باشگاه همراهان نمايشگاه عرضه مي‌شود که اين کار از طريق عضويت، ثبت‌نام و فعاليت در باشگاه صورت مي‌گيرد. اين بُن به فعالان قرآني در عرصه‌هاي مختلف همچون ترجمه، تاليف، هنرمندان، قاريان و حافظان قرآني تعلق مي‌گيرد. مبلغ دو ميليارد تومان بودجه براي بُن‌ها درنظر گرفته شده که هر فرد تا سقف يک ميليون ريال مي‌تواند بُن دريافت کند. البته بخش قابل‌توجهي از اين بُن‌ها به استان‌ها تعلق مي‌گيرد.

وي ادامه داد: در اين دوره از نمايشگاه، ۱۲۰ آئين رونمايي از کتاب، نرم‌افزار، نشريات و توليدات قرآني پيش‌بيني شده و از برخي فعاليت‌هاي موسسات و مسابقات قرآني نيز در اين نمايشگاه رونمايي مي‌شود.

بيست و ششمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن کريم، از ساعت ۱۸ روز شنبه ۲۹ ارديبهشت‌ماه در سالن همايش‌هاي ياس واقع در ضلع جنوبي مصلاي بزرگ امام خميني (ره)، افتتاح مي‌شود.

تعداد بازديد:216 آخرين تغييرات:97/02/25
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر