یکشنبه 30 دي 1397 - 14 جمادي الاول 1440 - 20 ژانويه 2019
صفحه اصلي/اخبار استان


 
 


 


 


 
خروجي RSS

احداث آب‌شیرین کن تنها راه‌ حل برون‌رفت از بحران بی‌آبی

نماينده مردم چابهار در مجلس مطرح کرد:

احداث آب‌شيرين کن تنها راه‌ حل برون‌رفت از بحران بي‌آبي

عبدالغفور ايران نژآد

چابهار-نماينده مردم چابهار در مجلس شوراي اسلامي گفت: احداث آب‌شيرين کن و شيرين‌سازي آب‌ درياي عمان تنها راه حل برون‌رفت از بحراني بي‌آبي در سيستان و بلوچستان است.

 

عبدالغفور ايران نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به خشکسالي‌ بي‌سابقه در سيستان و بلوچستان، اظهار داشت: اين خشکسالي خسارت‌هاي ميلياردي را براي کشاورزان به بار آورده و بسياري از روستاها و شهرها در منطقه بلوچستان را در وضعيت تنش آبي قرار داده است.

وي افزود: تنش آبي به‌واسطه خشکسالي در حالي است که تا قبل از اين تنش روستاهاي جنوب سيستان و بلوچستان فاقد شبکه آب‌رساني بودند و آب‌رساني سقايي مي‌شدند، مثلاً در چابهار از ۴۳۸ روستا بيش از ۲۰۰ هزار نفر در ۴۰۶ روستا سقايي آب‌رساني مي‌شدند و تنها اميدشان به هوتگ‌ها (چاله‌هاي دست‌ساز آب) بود که آن‌ها هم به‌واسطه خشکسالي يکي پس از ديگري خشک مي‌شوند.

نماينده مردم چابهار در مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد: بارها اعلام کرد تنها راه برون‌رفت از بحران بي‌آبي در بلوچستان شيرين‌سازي آب‌هاي عمان ابتدا براي چابهار و کنارک و سپس در مراحل بعد بقيه شهرهاي استان است.

ايران نژاد اضافه کرد: هم‌اکنون تنها منبع آب بهداشتي مردم چابهار و کنارک، آب شيرين‌کن کنارک با ۲۸ هزار مترمکعب ظرفيت روزانه است که باآنکه قديمي و فرسوده است بايد با اين ظرفيت اندک جوابگوي جمعيت چابهار، کنارک، صنايع و برخي روستاها باشد.

وي تأکيد کرد: براي جمعيت فعلي حدوداً ۱۰۰ هزارنفري شهر چابهار نياز به حداقل ۴۰ تا ۵۰ هزار مترمکعب آب است تا شهر چابهار از وضعيت جيره‌بندي آب دربيايند و آب شبانه‌روزي داشته باشند اما در حال حاضر سهم شهر چابهار از آب‌شيرين کن کنارک حدود ۱۲ هزار مترمکعب است؛ يعني در خوش‌بينانه‌ترين حالت ۲۸ هزار مترمکعب کمتر از نياز آبي.

نماينده مردم چابهار در مجلس شوراي اسلامي خاطرنشان کرد: با توجه به نياز موجود در شهر و روستاهاي ساحلي چابهار و کنارک احداث يک آب‌شيرين کن ۲۰۰ هزار مترمکعبي براي شهرستان چابهار و يک ۱۰۰ هزار مترمکعبي براي کنارک لازم است تا مردم حوزه شهرستان چابهار از کنارک تا گواتر به حداقل‌هاي موجود در سرانه شبکه آب بهداشتي دسترسي پيدا کنند.

تعداد بازديد:140 آخرين تغييرات:97/02/27
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر