یکشنبه 30 دي 1397 - 14 جمادي الاول 1440 - 20 ژانويه 2019
صفحه اصلي/كودك و نوجوان

سازوکار حمایت از حقوق کودک در فضای مجازی بررسی شد

سازوکار حمايت از حقوق کودک در فضاي مجازي بررسي شد

اينترنت کودک

نشست تخصصي «بررسي ساز و کار حمايت از حقوق کودک در رسانه‌ها و فضاي مجازي» برگزار شد.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از وزارت ارتباطات، محمدرضا فرنقي‌زاد رئيس مرکز روابط‌عمومي وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات در اين نشست تخصصي که در مرکز رسانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي برگزار شد، با بيان اينکه امروز فضاي مجازي و شبکه‌هاي اجتماعي در کشور ما تبديل به رسانه شده‌اند، گفت: تدوين قوانين جديد و آموزش معلمان، والدين و کودکان مهمترين راهکار در حمايت از کودکان در رسانه و فضاي مجازي است.

وي با بيان اينکه يکي از اتفاقات مهم در دنياي امروز اين است که فضاي مجازي و شبکه‌هاي اجتماعي در کشور ما تبديل به رسانه شده‌اند و نقش رسانه را بازي مي‌کنند، افزود: فضايي که در آن اطلاعات در حجمي انبوه و سطحي توليد شده و در ادراک، بينش، طرز تفکر، شيوه زندگي و تصميم‌گيري مخاطبان تأثيري به‌سزا يافته است. در چنين فضايي بحث از حقوق کودک و چگونگي صيانت از حقوق آنها در رسانه‌ها و فضاي مجازي به دغدغه بسياري از کشورها تبديل شده است.

فرنقي زاد با اشاره به تحقيقي که سال گذشته در مورد کودکان در رده‌هاي سني ۳ تا ۵ سال در ميزان استفاده از وسائل ارتباطي انجام شده بود، افزود: بر اساس نتايج اين تحقيق ۶۶ درصد از کودکان در رده سني ۳ تا ۵ سال از تلفن همراه و تبلت استفاده مي‌کردند که ۳۰ درصد آنها از ۲ سالگي شروع به استفاده از اين وسايل ارتباطي کرده‌ بودند. همچنين ۹۰ درصد از موارد استفاده از وسايل ارتباطي در جهت بازي بوده است.

اين مقام مسئول در وزارت ارتباطا گفت: در اين بررسي ۳۲ درصد از خانواده‌ها از بابت استفاده کودکانشان از اينترنت نگراني نداشتند. اين درحاليست که در انگلستان به خانواده‌ها توصيه مي‌شود براي کودکان زير ۱۶ سال گوشي هوشمند نگيرند. 

وي با اشاره به شعار جهاني امسال «اتحاديه جهاني مخابرات» گفت: شعار اين اتحاديه در سال ۲۰۱۸ «همه‌گيرشدن هوش مصنوعي» است در حالي که ما هنوز در پيچ و خم‌هاي اوليه فضاي مجازي مانده‌ايم. دغدغه حمايت از حقوق کودکان در فضاي مجازي بحثي است که سال‌ها پيش از سوي اتحاديه جهاني مخابرات مطرح شده به‌تازگي وارد اين حوزه شده‌ايم.

رئيس مرکز روابط عمومي و اطلاع رساني وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات به نقش عوامل مهمي که از سوي اتحاديه جهاني مخابرات در حمايت از حقوق کودکان در فضاي مجازي مطرح شده، پرداخت و گفت: ايجاد فضاي بر خط امن و متناسب با سن، ايجاد فناوري‌هاي ديجيتالي و روندهاي استاندارد مديريت و کنترل سوءاستفاده از کودکان برخي از اين فاکتورها هستند که براي هر يک از آنها راهکارهاي متفاوتي ارائه شده است.

وي تدوين سياست‌هاي حفاظت از کودکان، تعريف حقوق کودکان و تدوين لوايح مربوط به حقوق کودکان را از مهم‌ترين راهکارهايي دانست که مي‌تواند در صيانت از حقوق کودکان در فضاي مجازي مورد استفاده قرار گيرد.

فرنقي زاد تاکيد کرد: موضوع آموزش کودکان، والدين و آموزگاران بايد در دستور کار قرار گيرد. درحاليکه اغلب کودکان با فضاي مجازي کار مي کنند چرا در کلاس هاي درسي، عنواني براي آموزش حضور در فضاي مجازي براي دانش آموزان وجود ندارد که ما چه بخواهيم چه نخواهيم آينده فرزندان، با اين فضا شکل خواهد گرفت، پس لازم است هرچه سريعتر نسبت به تدوين قوانين لازم  براي حمايت از کودکان در اين فضا و همچنين ارائه آموزش هاي لازم اقدام کنيم.

تعداد بازديد:176 آخرين تغييرات:97/02/27
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر