جمعه 2 اسفند 1398 - 27 جمادي الثاني 1441 - 21 فوريه 2020
صفحه اصلي/ورزشي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

نباید مثل ایویچ با کی‌روش برخورد کنیم

محصص در گفتگو با مهر:

نبايد مثل ايويچ با کي‌روش برخورد کنيم

کارلوس کي روش

رئيس کميته فني و توسعه فدراسيون فوتبال با بيان اينکه نبايد با کي‌روش همانند ايويچ رفتار شود، گفت: آيا اگر تيم ملي را در تلويزيون بکوبم، آن موقع مي شوم کارشناس آگاه؟

 

به گزارش خبرنگار مهر، مرتضي محصص رئيس کميته فني و توسعه فدراسيون فوتبال است که اغلب به عنوان کارشناس به برنامه هاي تلويزيوني دعوت مي شود. صحبت‌هاي اين کارشناس در جريان بازي تيم ملي ايران و ترکيه و تعريف‌هايش از عملکرد تيم ملي با نقدهايي همراه بود که رئيس کميته فني به اين نقدها پاسخ داد. محصص همچنين در گفتگو با خبرنگار مهر تاکيد کرد که شخصا علاقه دارد کارلوس کي روش به کارش در تيم ملي ادامه بدهد چون منشا خدمات و تاثيرات بزرگي بوده است.

مشروح گفتگوي محصص با خبرنگار مهر در ذيل مي آيد:

* خبرگزاري مهر - آقاي محصص حتما نقدهاي مرتبط با صحبت‌هايتان در جريان بازي تيم ملي ايران و ترکيه و تعريف از عملکرد ايران را خوانده ايد؟

- مرتضي محصص: اول از همه بايد بگويم شخصا با تعريف و تمجيد بي دليل مخالفم ولي بايد جنبه احترام هم حفظ شود. امروز مصاحبه اي از علي دايي ديدم که سراسر مثبت بود. تيم ملي در بازي با ترکيه ضعف هايي هم داشت که بنده به آن اشاره کردم. مثلا گفتم که دو دفاع وسط ما هماهنگ نيستند. وقتي به خودشان حق مي دهند که به ديگران توهين کنند، بالاخره نوبت ما هم مي شود راجع به آنها صحبت کنيم.

* به اينکه شما يکي از کارشناسان دائمي تلويزيون هستيد و حرف‌هاي تکراري مي زنيد انتقاد شده است.

- خب تلويزيون از من مي خواهد به اين برنامه ها بروم. با زور که نمي روم. چه دليلي دارد از گروهي تعريف و از گروه ديگر انتقاد کنم. پرونده کي روش مشخص است. او احتياجي به تعريف ما ندارد. کارنامه سرمربي تيم ملي در اين مدت گوياي همه چيز است. اگر بخواهيم از ۱۰ مربي برتر دنيا نام ببريم، همان شب دو نفرشان در استاديوم بودند يعني کي روش و لوچسکو سرمربي ترکيه. البته جاي لوچسکو در جام جهاني خالي است و اگر زودتر سرمربي ترکيه شده بود اين تيم را راهي روسيه مي کرد.

از من انتقاد شده است که لوچسکو را نمي شناسم. بايد بگويم ساليان سال است کار لوچسکو را دنبال مي کنم. بازيکن مورد علاقه من گئورگي حاجي بود و زماني که در استوا بخارست بود، کارشان را دنبال مي کردم. من اين حرفها را زدم ولي گوش شنوايي نبود که آنرا بشنود. حتي مثال زدم که گوارديولا يک دوره کوتاه به تيم برشا ايتاليا رفت؛ زمان سرمربيگري لوچسکو. دو کتاب از گوارديولا خوانده ام که از لوچسکو تعريف کرده است و چيزهاي زيادي از او ياد گرفته. بعضي ها حتي نمي دانند نام لوچسکو به لاتين چطور نوشته مي شود اما اين انتقادها را مطرح مي کنند. انتقاد نبايد جهت دار باشد.

* قبول داريد تعريف هاي زياد شما از تيمي که عملکردش حداقل در دقايق ابتدايي خوب نبود، جالب نيست؟

- اگر تيم ملي را بکوبيم، آن موقع مي شويم کارشناس آگاه؟ من در اين برنامه گفتم که دفاع ما بدون هافبک دفاعي است؛ گفتم شجاعي را بين دو دفاع گذاشته ايم. اين ضعف ها را گفته ام. حالا اگر به تيم ملي حمله کنيم و بازيکنان يا سرمربي را به بي عرضگي متهم کنيم، خشنود مي شويد؟ شما مي توانيد فيلم برنامه را ببينيد. در جريان برنامه گفتم که تيم در انتقال ها مشکل داشت ولي نمي توانيم تيم ملي را بکوبيم. افرادي که کي روش انتخاب کرده، با يکي دو تغيير بهترين هاي ايران هستند. هيچ بازيکن خوب ديگري نبوده است که با خودمان نبرده باشيم. نظر بنده اين است که نبايد تيم ملي را کوچک و خار کنيم.

* ارزيابي شما از عملکرد تيم ملي در بازي با ترکيه چيست؟

- تيم ملي با دو سيستم و سه شيوه بازي کرد. اينها با هم فرق دارد. شروع بازي تيم ترکيه را از ميانه زمين پِرس کرديم که گل خورديم. بعد پرس را به نيمه زمين خودمان آورديم ولي بازهم گل دريافت کرديم چون فاصله خطوط خوب نبود. اواخر بازي هم با آمدن اميد ابراهيمي در پست هافبک دفاعي، پرس را در زمين حريف گذاشتيم و بهتر  عمل کرديم. من واقعيت هاي تيم ملي را در برنامه گفتم. نمي توانم راجع به يک مسابقه فوتبال ديگر نظر بدهم.

* بعضي از کارشناسان معتقدند کارلوس کي روش دستش را در بازي با ترکيه رو نکرده است. آيا شما هم با اين کارشناسان هم عقيده هستيد؟

- من همان شب سه بار گفتم که بايد عنصر غافلگيرکننده وجود داشته باشد. يک مربي بايد خلاقيت در کارش باشد. نمي توانم بگويم کي روش براي گل زدن حريفانش در بازي با ترکيه اينطور تيمش را به ميدان فرستاد و اعتبار خودش و يک کشور را به خطر انداخت تا دستش رو نشود. يک ديدگاه ديگر هم اين است که تيم ملي براي بازي با مراکش در جام جهاني، جز اميد ابراهيمي هافبک دفاعي تخصصي ديگري ندارد. تصميم کي روش در بازي با ترکيه براي دير بازي دادن به ابراهيمي خوب بود چون ممکن بود مصدوم شود و همين هافبک دفاعي را هم در بازي با مراکش از دست بدهيم. نظر شخصي ام اين است که ابراهيمي و دژاگه هنوز صد درصد آماده نيستند.

* ممکن است خستگي بازيکنان بعد از يک فصل پرفشار به تيم ملي در جام جهاني لطمه بزند؟

- در برنامه تلويزيوني فرصت نشد راجع به خستگي بازيکنان صحبت کنيم. خستگي خيلي مهم است و مي تواند باعث مصدوميت بازيکن شود. نه تنها کي روش که تمام مربيان حاضر در جام جهاني نگراني مصدوميت بازيکنان هستند. سرمربيان در اين مدت هر روز سه سئوال از بازيکنانشان مي پرسند؛ آيا خوب خوابيده ايد؟ احساستان چيست و آيا شاداب هستيد؟ آيا درد عضلاني داريد يا خير.

به هر حال خستگي بزرگترين دشمن بازيکنان است. خستگي ارتباطي به آمادگي جسماني ندارد. ممکن است يک بازيکن از نظر آمادگي شرايط خوبي داشته باشد اما خسته باشد. الان هم کي روش نگران خستگي بازيکنانش است نه آمادگي جسماني آنها.

* وقتي صحبت از جام جهاني مي شود، خيلي ها راحت درباره تيم مراکش و برد مقابل اين تيم صحبت مي کنند. آيا تيم ملي واقعا کار ساده اي در بازي اول خود دارد؟

- من يک بازي و نيم از مسابقات مراکش را ديده ام. ديدار اين تيم با ازبکستان را کامل تماشا کردم. رينارد سرمربي مراکش يک مربي تاکتيکي است يعني بازيکنانش را خوب متقاعد مي کند که به حرفش گوش و برنامه هايش را پياده کنند. پِرِس مراکش مقابل ازبکستان واقعا تماشايي بود. مراکش ۱۰ نفره پرس مي کرد و تمام بازيکنان اين تيم با هم جمع مي شدند. آنها يک حريف خيلي سخت و قدرتمند هستند ولي خيلي ها اميدوارند.

به عنوان مثال سردار آزمون در بازي با ترکيه گل نزد ولي به نظرم يک مهره کليدي است. مصاحبه هاي آزمون را خوانده ايد؟ صحبتهاي اين بازيکن سراسر اميد و انرژي است. باور کنيد آمادگي فقط به دوندگي يا شوت زدن در زمين نيست. بايد ذهن بازيکن هم آماده باشد. سردار آزمون آماده است تا در جام جهاني خودش را ثابت کند و مي تواند مهره خوبي باشد. شايد در بازي با ترکيه هم شوت احسان حاج صفي گل مي شد و بازي به نتيجه تساوي يک - يک مي رسيد. شايد هم ما برنده مي شديم و الان بحثمان چيز ديگري بود اما آن برد به درد ما نمي خورد. باخت به مراتب بيشتر به ما کمک مي کند تا ضعفهايمان را بدانيم.

* در حال حاضر يکي از دغدغه هاي بزرگ فدراسيون و تيم ملي تمديد قرارداد کي روش است. موضع کميته فني در قبال ادامه همکاري با کي روش باتوجه به عملکرد مثبتش در اين مدت چيست؟

- خود آقاي کي روش مصاحبه اي کرد و گفت ما سوار هواپيماي تيم ملي هستيم. حرف او حرف مربيان حرفه اي است. الان چيزي مشخص نيست. بايد يکي دو بازي از جام جهاني بگذرد و بعد صحبت کنيم. کي روش از جمله مربيان محبوب خارجي در ايران است که مردم او را دوست دارند. نمي دانم قرارداد کي روش با ايران چقدر بوده ولي او به اندازه پولي که گرفته، خدمت کرده است.

بزرگترين خدمت کي روش هم برقراري نظم و انضباط درون و بيرون از تيم ملي است. جاي کي روش در فوتبال ايران است چون ما کشور لايقي در اين رشته هستيم. شفر و برانکو هم در استقلال و پرسپوليس تاثيرات خودشان را گذاشته اند. اگر آنها موفق هستند به خاطر نظمي است که در اين تيم ها ايجاد کرده اند. شايد آنها لزوما بزرگترين تئورسين ها هم نباشند ولي نظم و انضباط برايشان در اولويت است.

* نگفتيد آيا کميته فني موافق تمديد قرارداد کي روش است؟

- اين موضوع در حيطه اختيار من نيست. کي روش در تيم ملي نظم بي نظيري ايجاد کرده است و اگر بازيکن منظمي نباشيد، خارج از تيم قرار مي گيريد. همين نيمکت تيم ملي مقابل ترکيه را نگاه کنيد. واکنش بازيکنان نشان مي داد که چه وحدت و يکپارچگي در تيم ملي وجود دارد. به شخصه اميدوارم کي روش به کارش در تيم ملي ادامه بدهد ولي صحبت من، يک نظر شخصي است و مسائل ديگري هم بايد مدنظر قرار بگيرد.

* آيا کميته فني و شخص شما اين نظر مثبت را به مهدي تاج رئيس فدراسيون فوتبال منتقل کرده است؟

- من با آقاي تاج صحبتي نداشته ام چون حتي اولين بازي خود را در جام جهاني انجام نداده ايم. اگر تيم ملي در جام جهاني عملکرد خوبي داشته باشد و به دور دوم صعود کند، چه انتظاري از فدراسيون داريد؟ آيا انتظار داريد کي روش را اخراج کند؟ بايد زمان جلو برود و ببينيم چه مي شود. البته من خوشبين هستم. شانس بسيار خوبي براي تيم ملي در جام جهاني قائلم. در جام جهاني برزيل هم هيچکس تصور نمي کرد جلوي آرژانتين اينطور بازي کنيم. حتي تعداد حرکات انفجاري و دوندگي بازيکنان ما از آرژانتين هم بيشتر بود.

* به هر حال کميته فني بايد نقش پررنگي در تصميمات فني بخصوص حوزه تيم ملي و سرمربي آن داشته باشد.

- بنده جزو کساني بودم که از روز اول تا همين امروز از کي روش حمايت و از او به نيکي ياد کرده ام. کي روش صاحب سابقه و سبک خوبي است. هرچند طول کشيد سبک خود را در تيم ملي مبتني بر دفاع منسجم و استفاده از بازيکنان سرعتي در ضد حمله جا بيندازد ولي او اين سبک را پياده کرد. حتي اين سبک در ليگ برتر هم تاثير گذاشت و باشگاه ها به آن روي آوردند ولي بعضي ها بد کي روش را گفتند. اين رفتارها درست نيست.

ايويچ هم قبل از جام جهاني فرانسه تاثيرش را گذاشت ولي با ناسپاسي او را رد کرديم. هر کاري که تيم ملي در جام جهاني فرانسه کرد تاثير ايويوچ بود. ما در ايران روي خارجي ها حساس هستيم. اگر ايويچ ماندگار بود، مي توانم بگويم تيم ملي از سبک فعلي هم چند درجه بالاتر بود اما زود با اين مربي خداحافظي کرديم. الان نبايد اين رفتار را تکرار کرد. در کميته فني هم به جز من افراد ديگري هستند و فقط نظر بنده به تنهايي کافي نيست. ضمن اينکه بايد ديد آيا کي روش خودش هم چه نظري دارد.

* کي روش بارها علاقه اش به ادامه کار در ايران را اعلام کرده و حتي بعد از مشخص شدن ليست تيم ملي با بعضي از مربيان از جمله امير قلعه نويي درگيري رسانه اي پيدا کرد.

- هميشه حساسيت بين سرمربيان ليگ برتر و تيم ملي وجود دارد. حتي همين فاتح تريم سرمربي ترکيه هم با بعضي از مربيان درگيري هايي داشت. در نهايت ما بايد تعصب را کنار بگذاريم و به صحبت طرف مقابل توجه کنيم. با واقعيت نمي توان مناظره کرد. صحبتهاي کي روش هم با فکت و واقعيت است. کي روش برايمان داستان نمي گويد. ما هنوز هم مي توانيم از کي روش چيزهاي بيشتري ياد بگيريم. بايد هوشمندانه رفتار کنيم نه احساسي. اينکه کي روش بماند يا برود شايد براي من و شما نفعي نداشته باشد ولي روي جامعه و فوتبال ادامه کار او نفع دارد.

تعداد بازديد:318 آخرين تغييرات:97/03/10
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر