یکشنبه 4 فروردين 1398 - 17 رجب 1440 - 24 مارس 2019
صفحه اصلي/پزشكي

لبنیات باید ارزان تر از نوشابه باشد تا سلامت مردم تضمین شود

مصرف دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت؛

لبنيات بايد ارزان تر از نوشابه باشد تا سلامت مردم تضمين شود

لبنيات

مدير کل دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت با انتقاد از نحوه قيمت گذاري محصولات غذايي در بازار، گفت: وقتي قيمت نوشابه از دوغ ارزان تر است، طبيعي است که مردم به خريد نوشابه روي مي آورند.

به گزارش خبرگزاري مهر، دکتر عبداللهي در خصوص لزوم بازنگري بر قيمت محصولات غذايي گفت: درست است که به عنوان مسئول تغذيه وزارت بهداشت به مردم مصرف مواد غذايي سالم و مطابق با سلامتي مردم را توصيه مي کنيم، اما از سويي قيمت اين محصولات هم اهميت دارد. 

وي افزود: محصولاتي مانند شير و لبنيات، بايد با قيمت مناسب تري در اختيار مردم قرار بگيرد، تا تمام دهک ها قادر به خريداري آنها باشند، بنابراين فقط با آموزش و فرهنگسازي نمي توان مردم را به سمت مصرف غذاي مفيد و اصلاح سبک تغذيه سوق داد. 

مدير کل دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت با بيان اينکه قيمت کالا بر قدرت خريد مردم تاثيرگذار است، گفت: مثلا در شرايطي که در کشور، مردم با کمبود دريافت کلسيم مواجه هستند، توصيه به مصرف لبنيات افزايش پيدا مي کند، درحاليکه مردم، مخصوصا دهک هاي با درآمد پايين، عليرغم کسب اطلاعات درخصوص مصرف بيشتر لبنيات، قادر به خريد آنها نيستند. 

عبداللهي گفت: وقتي قيمت نوشابه از دوغ ارزان تر است، طبيعي است که مردم به خريد نوشابه روي مي آورند درحاليکه نوشابه حاوي شکر فراواني است و فرد با مصرف آن دچار، ديابت، پوکي استخوان و فشارخون خواهد شد، بنابراين علاوه براينکه آن ماده غذايي به بدن سودي نرسانده، بلکه منجر به آسيب و بيماري نيز مي شود، در نتيجه، علاوه بر کاهش قيمت محصولات مفيد و سودرسان، بايد بر افزايش قيمت محصولات آسيب رسان به سلامت مردم نيز اهتمام جدي وجود داشته باشد.

وي در پايان تاکيد کرد: دسترسي مردم به محصولات غذايي سودمند از حيث توانمندي براي خريد، مبحث مهمي است که بايد مدنظر سياستگذاران قرار بگيرد.

تعداد بازديد:181 آخرين تغييرات:97/03/17
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر