یکشنبه 4 فروردين 1398 - 17 رجب 1440 - 24 مارس 2019
صفحه اصلي/خانواده

هدف تحریم‌ها معیشت مردم است/اختصاص۳۰درصدمناصب عالی به زنان

ربيعي:

هدف تحريم‌ها معيشت مردم است/اختصاص۳۰درصدمناصب عالي به زنان

علي ربيعي

وزيرتعاون،کار ورفاه اجتماعي با بيان اينکه هم اکنون ۴۱ درصد از کارمندان دولت زن هستند،گفت:هدف گذاري شده است که تا پايان دولت کنوني دست کم ۳۰ درصداز مناصب عالي مديريتي کشوربه زنان اختصاص يابد.

 

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از مرکز روابط عمومي وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي علي ربيعي وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي در اجلاس ۱۰۷ سازمان بين المللي کار سخنراني کرد. 

وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي گفت : من پيش از آغاز سخن ، مايلم ماه مبارک رمضان ، ماه رحمت و مبارزه با فقر را به خواهران و برادران مسلمانم در هيات هاي اعزامي و ميليون ها کارگر روزه دار تبريک بگويم.

وي افزود : در ارتباط با " ابتکار زنان در محيط کار " و با توجه به تحولات سريع اجتماعي و اقتصادي ، دنياي ما براي داشتن آينده اي روشن به انديشيدن و بيشتر کارکردن براي بهبود وضعيت زنان نيازمند است . " ابتکار آينده کار " نيز بايد در تعامل با مساله زنان در محيط کار بررسي و ارزيابي شود . 

وي گفت : بهبود وضعيت آينده جهان کار نيازمند همکاري همه ما با يکديگر به منظور فراگير کردن صلح ، عدالت اجتماعي و کار شايسته است . ما اما متاسفانه در جهاني زندگي مي کنيم که برخي کشورها به توافقنامه هاي بين المللي بي توجه هستند و اينها براي توسعه منافع اقتصادي و سياسي خود ، بخشي از جهان را به خشونت مي کشانند ، کودکان و زنان بي گناه را بمباران مي کنند .متاسفانه  در جهان امروز ، برخي قدرت ها بحران زايي و توليد خشونت مي کنند که نتيجه ناخوشايند آن بيش از همه بر زنان و کودکان تاثير دارد.

ربيعي افزود : در مورد گفت و گوي اجتماعي نيز که در دستور کار اين کنفرانس قرار دارد ، اين واقعيت بايد لحاظ شود که کشورها هر کدام شرايط متفاوتي دارند و ارايه نسخه واحدي براي همه درست نيست . شرايط بومي هر کشور و مقتضيات سياست گذاري عمومي بايد در اين خصوص در نظر گرفته شود. با اين اعتقاد که گفت و گوي اجتماعي چه در سطح بين المللي ، چه در سطح ملي و گروههاي اجتماعي و حتي خانواده ها نيازمند زندگي شايسته در جوامع امروزي است . کشور من بيش از صد سال تجربه سه جانبه گرايي در موضوعات کار را دنبال مي کند و در اين دولت بيش از ۵۰ درصد تعداد تشکل ها را افزايش داده ايم . 

وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي گفت : ديگر دستور کار اين کنفرانس " پايان دادن به خشونت در محيط کار " نيز حايز اهميت است . تلاش براي توسعه اخلاقيات در محيط کار ضروري است اما کماکان شرايط نابرابر و وجود فقر گسترده و شرايط برآمده از اقتصاد سياسي روابط بين المللي در عرصه کار به باز توليد خشونت مي انجامد . خشونت در محيط کار را نمي توان جداي از نابرابري و فقر در درون کشورها و در عرصه بين المللي و صرفا " با تکيه بر موعظه هاي اخلاقي از ميان برد. 

وي گفت :ايجاد امنيت شغلي ، مقابله با خشونت ، چه عليه کودکان و زنان و چه در محيط کار اراده ملي ما است . در پيوند با ديگر دستور کار کنفرانس نيز به گسترش همکاريهاي بين المللي سازمان بين المللي کار اعتقاد راسخ داريم و از آن حمايت مي کنيم . 

وي افزود : افتخار دارم اعلام نمايم زنان در کشور من از جايگاه رفيعي هم در خانواده و هم در جامعه برخوردارند . هم اکنون ، خانم ها قريب به ۶۰ درصد وروديها و فارغ التحصيلان دانشگاههاي کشور را تشکيل مي دهند. آنها فعالانه در پيشبرد اقتصاد اقتصاد جامعه چه از طريق کار ارزشمندشان در منزل و چه از طريق کار در بخش هاي خصوصي و عمومي کشور مشارکت دارند. 

ربيعي گفت : هم اکنون ۴۱ درصد از کارمندان دولت زن بوده و اين حاکي از تحقق ۱۰ درصد حضور بيشتر زنان در ميان کارکنان دولت در طول يک دهه گذشته است. همچنين هدف گذاري شده است که تا پايان دولت کنوني دست کم ۳۰ درصد از مناصب عالي مديريتي کشور به خانم ها اختصاص مي يابد. 

وي افزود : از مجموع ۸۰۰ هزار شغل ايجاد شده در سال گذشته نزديک به ۶۰ درصد از آن به خانم ها اختصاص داشت . توانمند سازي آنها به ويژه زنان سرپرست خانوار از طريق اقداماتي همچون ارايه آموزش ها و مهارت هاي لازم به صورت رايگان و ايجاد دستيابي به فرصت هاي برابر اجتماعي دنبال مي شود . 

وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي گفت : زنان و مردان ممکن است ترجيح دهند  در مشاغلي فعاليت نمايند که از انعطاف پذيري بيشتري برخوردارند تا از اين طريق بتوانند مناسبات خانوادگي و کاري خودر را بهتر مديريت نمايند . 

وي افزود : عقيده دارم که بايد زمينه فعاليت اين دسته از افراد در چنين مشاغلي مطابق با استانداردهاي کار فراهم شود. سازمان بين المللي کار بايد رهيافت توازن ميان کار و خانواده را توسعه دهد. 

ربيعي گفت : دولت جمهوري اسلامي ايران در عمل به تعهدات ملي و جهاني خود همواره استوار و ثابت قدم بوده و همه کوشش خود را براي تحقق آنها به کار بسته است . در حالي که ما اينجا در اين کنفرانس معظم گرد هم آمده ايم تا با يکديگر هم انديشي و گفت و گو کنيم که چگونه مي توان شرايط کار را در سراسر جهان ارتقا داد که اين البته نيازمند مسئوليت جمعي همه ما است . متاسفانه تحريم هايي ظالمانه و غيرعادلانه بدون هيچ توجيهي بر اقتصاد برخي کشورها از جمله کشور من تحميل مي شود . تحريم هايي که هدف آن اساسا" صدمه زدن به معيشت مردم عادي ، کارگران و اقشار آسيب پذير است . 

وي تصريح کرد : و نيز در پايان لازم مي دانم نگراني جامعه کار ايران را از وضعيت سخت زندگي و کشتار زنان ، کودکان و کارگران در سرزمينهاي اشغالي فلسطين را اعلام نمايم . بايد جامعه جهاني و سازمان هاي بين المللي از جمله سازمان بين المللي کار که اهدافي عدالت طلبانه دراند در اين خصوص حساس باشند. 

تعداد بازديد:194 آخرين تغييرات:97/03/17
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر