یکشنبه 4 فروردين 1398 - 17 رجب 1440 - 24 مارس 2019
صفحه اصلي/كودك و نوجوان

انتقال مفاهیم قرآنی با مسابقه و بازی در بخش کودک نمایشگاه قرآن

جليل صادقي زاده مطرح کرد؛

انتقال مفاهيم قرآني با مسابقه و بازي در بخش کودک نمايشگاه قرآن

نمايشگاه قرآن

مدير بخش کودک و نوجوان بيست و ششمين نمايشگاه بين المللي قرآن از انتقال مفاهيم قرآني با مسابقه و بازي در بخش کودک نمايشگاه خبر داد.

 

به گزارش خبرنگار مهر، بخش کودک و نوجوان بيست و ششمين نمايشگاه بين المللي قرآن با فضايي بالغ بر ۲۰۰ مترمربع بيشترين فضاي اختصاصي را در اين نمايشگاه جهت برپايي فعاليت هاي قرآني و ديني ويژه کودکان داشته است.طراحي بخش به گونه اي بوده که کودکان و نوجوان به سليقه و انتخاب خود از هر بخش استفاده ميکردند.

رنگ و لعاب و فضاي صميمي و جذابيت هاي بصري از ديگر ويژگي هاي اين بخش کودک و نوجوان بوده است.

وجود غرفه هاي بازي هاي قرآني ، مسابقات قرآني، ايجاد تفکر و تامل با استفاده از مفاهيم قرآني براي کودکان در کنار هيجان و شور از ويژگي هاي اين غرفه بوده است.

جليل صادقي زاده مدير کميته کودک و نوجوان در گفتگو با خبرنگار مهر با تشريح عملکرد اين بخش در بيست و ششمين نمايشگاه بين المللي قرآن کريم گفت: يکي از بخش هايي که سرمايه گذاري در آن جزو ضروريات بود بخش کودک و نوجوان بود که برپايي آن   براي جامعه با توجه به مخاطبينش که آينده سازان کشورمان هستند،بسيار مفيد باشد.

صادقي زاده با اشاره به تاثير پذيري کودکان افزود: هرچقدر   برنامه هايي را  در خصوص  مسائل اخلاقي تربيت خانوادگي  و برگرفته از قرآن کريم براي کودکان ارائه دهيم خوب است ودر دراز مدت آثارش قابل ملاحظه مي شود.

وي در ادامه تصريح کرد:برهمين اساس با اساتيد روانشناسي و کساني که سالهاي سال در زمينه کودک و نوجوان فعاليت داشته اند و تجربيات سالهاي قبل برنامه هايي را آماده کرديم  که مورد استقبال کودک و نوجوان قرار بگيرد.

مدير کميته کودک و نوجوان با تاکيد بر فعاليت هاي داخل غرفه بدون تقسيم بندي مستقيم کودک و نوجوان اظهار داشت:بخشي از فعاليت هاي فرهنگي و هنري کودکان و نوجوان  شامل : کتابسازي، خوشنويسي، ثلث و نستعليق نقاشي ديواري بوده  است مورد استقبال قرار گرفت.

وي با اعلام اين موضوع که در غرفه نقاشي ديواري با چند تکنيک آبرنگ ، رنگ روغن، پاستل و مداد رنگي انجام شده ، گفت:کلاژ، رنگ آميزي آيات قرآني، شن و ماسه هاي رنگي که   اين با طرح و تم قرآني  ديني  مرتبط بوده  است.همچنين تذهيب ، جلدسازي، تايپو گرافي که کارهاي بسيار جالبي در اين بخش با توجه به نمونه هايي انجام شده است را ميتوان از ديگر کارهايي نام برد که در کميته کودکان و نوجوان انجام شده است.

صادقي زاده وجود غرفه هاي معما و جدول هاي قرآني را از ابتکارات امسال نام برد و اظهار داشت:جدول ها و معماهاي قرآني بخشي است که تا کنون در سالهاي گذشته نداشته ايم و از افرادي کمک گرفته ايم که  تاليفات زيادي داشته و طرح جدول و معما از خودشان بوده است.

اين مدير قرآني اضافه کرد: کتيبه نگاري ، کارگاه چوب و معرق  از ديگر  بخش کارگاه هاي فرهنگي هنري بوده که در کنار آنها از روحانيون و علمايي که  در قم بوده و سالهاي سال در  مديريت هاي بخش کودک و نوجوان را برعهده داشتند براي اجراي بخش    مسابقات و بازي هاي مختص به کودکان ونوجوان دعوت کرديم.

وي ادامه داد:در اين بخش انتقال مفاهيم قرآني رادر در قالب مسابقه و بازي ارائه داديم و  در اين بخش مسابقات از جمله  مسابقه اهل بيت و نماز ، مسابقه از کي بپرسم مسابقه صندوقچه اسرار قرآن و اهل بيت؛ بالن بهشت ؛ هوش قرآني ،حيوانات قرآني و ستاره ها که  ۱۱۴ سوره قرآن به شکل ستاره و لامپ  گذاشته شده و خودش مسابقه اي هيجاني و جذاب براي کودکان و نوجوانان بوده است را اجرا نموديم.

صادقي زاده با اشاره به ديگر برنامه هاي متنوع براي کودکان و نوجوان افزود: کتاب خواني، قصه خواني ، هنر کاغذ نقاشي خلاق نامه هاي خدا و امامان راه مستقيم و هاديان و قصه و تصوير سازي همزمان از ديگر عناوين برنامه هاي کميته کودک و نوجوان بوده است.

وي با اعلام فعاليت هاي بخش ديجيتال افزود:ما  کاراکتر هايي با اشکال حيوانات و پرندگان در نمايشگاه قرار داده ايم که اين اپليکيشن ها با نصب بر روي گوشي همراه و نشان دادن کد داستان به صورت انيميشن براي کودکان به نمايش در خواهد آمد.همچنين در غرفه انيميشن که بانک اطلاعات نرم افزار هاي قرآني را دارا مي باشددر اين غرفه به نمايش گذاشته شد تا نوجوانان و خانواده ها با آثار  بازي هاي مخرب آشنا شده و آموزش ببينند و راهنمايي هاي لازم  را دريافت کنند و در صورت همراه داشتن فلش، بازي هاي اسلامي_ايراني و قابل قبول براي خانواده ها ارائه شد.

صادقي زاده در پايان با بيان دستاوردهاي اين بخش گفت:وقتي فعاليت ها را در طول مدت برپايي رصد ميکنم متوجه مي شوم کودکي رضايتمند است که نه تنها به هيجان و شور کودکي اش پاسخ داده ايم بلکه ذهن آنها در خصوص برخي مسائل قرآني و مذهبي فعال شده و پرسشگري مي کنند که در اين صورت عملکرد و فعاليت اين غرفه را مطلوب بيان ميکنم.

تعداد بازديد:183 آخرين تغييرات:97/03/19
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر