چهارشنبه 29 اسفند 1397 - 13 رجب 1440 - 20 مارس 2019
صفحه اصلي/اخبار استان


 
 


 


 


 
خروجي RSS

۲۱ ملوان در سومالی آزاد شدند/ ادامه مذاکره برای آزادی ۴صیاد دیگر

آخرين وضعيت صيادان در سومالي؛

۲۱ ملوان در سومالي آزاد شدند/ ادامه مذاکره براي آزادي ۴صياد ديگر

صيادي هرمزگان.لنج

چابهار - ۲۱ ملوان از جمع ۲۵ صياد چابهاري که دربند سوماليايي‌ها اسير بودند آزاد شدند و مذاکره براي آزادي ۴ صياد باقي‌مانده ادامه دارد.

خبرگزاري مهر، گروه استان‌ها - سيد اميرحسين عظيمي: ۱۷ مهرماه سال ۹۶ بود که لنج ناخدا «رحيم بخش رحمتي» به همراه ۱۸ ملوان و ماهيگير بلوچ که از بندر کنارک به آب‌هاي آزاد براي ماهيگيري رفته‌بود، به‌طور ناخودآگاه وارد آب‌هاي سومالي شد و مورد تيراندازي گارد ساحلي سومالي قرار گرفت.

در پي تيراندازي گارد سومالي به لنج ناخدا «رحمتي»، ناخدا براثر اصابت گلوله کشته شد و لنج او هم به‌ همراه ۱۷ ملوان و ۱۰ تن ماهي از سوي گارد ساحلي سومالي توقيف شد.

بعدها براثر وساطت واسطه‌هايي، پيکر ناخدا رحمتي در آبان ۹۶ از طريق يکي‌ لنج‌هاي عبوري به ايران برگشت و دادگاه دولت محلي و خود خوانده «پورتلند» در سومالي هم ملوانان را به‌خاطر ورود غيرقانوني به آب‌هاي سومالي به ۲ سال زندان و پرداخت نفري ۱۵۰۰ دلار محکوم کرد، علاوه‌بر آن دادگاه دولت محلي «پورتلند» لنج‌ را هم مصادره و آزادي آن را مشروط به پرداخت ۸۰ هزار دلار کرد.

هفته پيش از زبان «هادي فرجوند» سفير ايران در «کنيا» در خبر ها آمده بود که ملوانان لنج ناخدا «رحمتي» آزاد شدند با تلاش نمايندگي ايران در «نايروبي» هستند و با مذاکره با مقامات دولت محلي «پورتلند» بدون هيچ پيش‌شرطي به‌زودي به ايران بازمي‌گردند.

مديرکل شيلات سيستان و بلوچستان مي‌گويد: پس از هماهنگي‌ها با سفارت ايران در کنيا، ۲ لنج از کنارک براي آوردن ملوانان دربند عازم سومالي شدند تا در نقطه مرزي ملوانان را تحويل و به ايران برگردانند.

هدايت الله ميرمرادزهي در گفت‌وگو با خبرنگار مهر مي‌افزايد: اين دو لنج پس از هماهنگي با سفارت ايران در کنيا و گرفتن مجوز از دولت محلي «پورتلند» يک‌هفته‌اي است که عازم سومالي شدند تا ملوانان را بازگردانند.

براي آماده‌سازي مقدمات آزادي ۷ هزار دلار به‌واسطه‌ پرداخت کردم

عارف زندي مالک لنج ناخدا «رحمتي» نيز که از ابتدا براي آزادي اين ملوانان تلاش کرده و بارها نامه‌هايي به وزارت خارجه، شيلات و ارگان‌هاي مربوط نوشته که بخشي از آن‌ها در گزارش قبلي خبرگزاري مهر با عنوان «وضعيت نامعلوم ملوانان دربند سومالي/اخاذي سوماليايي‌ها ادامه دارد» آمده؛ در گفت‌وگو با خبرنگار مهر مي‌گويد: البته من تا قبل از آزادي آن‌ها از طريق يک واسطه با ملوانان که در بندر «پساسو» سومالي در محدوده دولت محلي «پورتلند» زنداني بودند به‌صورت واتس آپي ارتباط داشتم و از حال آن‌ها خبر مي‌گرفتم.

وي مي‌افزايد: براي تسريع در آزادي و هم‌چنين رسيدگي بهتر به ملوانان نيز ۷ هزار دلار معادل ۵۰ ميليون تومان به آن واسطه پرداخت کردم و او قول داد هم به ملوانان ازنظر آب و غذا رسيدگي شود و هم مقدمات آزادي را فراهم کند.

زندي درباره لنج خود نيز مي‌گويد: لنج را دادگاه مصادره کرده و امکان آزاديش کم است؛ من اين لنج را به‌تازگي خريده بودم و علاوه‌بر چک‌هاي لنج، ۴۰۰ ميليون تومان نيز براي تجهيزات لنج چک داده بودم که همه برگشت‌خورده است چرا که منتظر بودم لنج با صيد خود برگردد و با فروش صيد هم بدهي‌ها را صاف کنم و هم درآمد کسب کنم.

مالک لنج عارفي اضافه مي‌کند: ارزش لنج ۲ ميليارد تومان است و باآنکه تحت پوشش بيمه بوده اما بيمه تعهدي براي پرداخت خسارت ندارد؛ من هم بدهکار بانک و اشخاص هستم و تمام حساب‌هايم مسدود شده است؛ اما حداقل جاي شکرش باقي است که ملوانان آزاد شدند، چراکه مرتب خانواده‌هاي آنان از من انتظار داشتند و من شبانه‌روز تهران، در وزارت خارجه، سازمان شيلات، دفتر نمايندگان مجلس پيگير بودم و حتي باوجود محدوديت مالي خود ۵۰ ميليون تومان هم به آن واسطه باآنکه اعتماد کامل نداشتم، پرداخت کردم.

۴ صياد به‌اسارت گرفته‌شده از ۳ سال پيش هم به‌زودي آزاد مي‌شوند

درصورتي‌که حالا خوشبختانه ۱۷ ملوان لنج «عارف زندي» آزاد شدند، تعداد صيادان ايراني دربند سوماليايي‌ها به ۴ صياد رسيد؛ اين ۴ صياد چابهاري از سال ۹۴ تاکنون دربند سوماليايي‌ها هستند اما به گفته مقامات و صيادان محلي در چابهار، اين ۴ صياد دربند دولت‌هاي خود خوانده محلي در کشور بحران‌زده سومالي نظير دولت محلي «پورتلند» نيستند و همين موضوع آزادي آن‌ها را از فروردين ۹۴ تاکنون، بالغ‌ بر ۳ سال است به تعويق انداخته است.

ناخدا عليم افشار، رئيس هيئت‌مديره اتحاديه صيادان چابهار و کنارک در گفت‌وگو با خبرنگار مهر مي‌گويد: دو لنج ناخدا «يونس پاره جو» و ناخدا «جمال‌الدين دهواري» در تاريخ ۶ فروردين ۹۴ به‌همراه ۱۸ ملوان و ماهيگير، دربند دزدان دريايي سومالي افتاد.

وي مي‌افزايد: تعدادي از اين ملوانان چند ماه بعد در شهريور ۹۴ موفق شدند از طريق واسطه‌ها به ايران برگردند و متأسفانه برخي از آن‌ها نيز براثر طولاني شدن دوره اسارت تاکنون و با توجه به گرسنگي، تشنگي و گاها شکنجه براي اخاذي براي آزاديشان فوت شدند.

هم‌اکنون «عبدالله نوحاني»، «ابراهيم بلوچ نيا»، «محمد شريف پناهنده» و ناخدا «جمال‌الدين دهواري» ۴ ماهيگير اسير زنده مانده از لنج‌هاي ناخدا «پاره‌جو» و ناخدا «دهواري»، هستند که ۳ سال است که منتظر آزادي هستندناخدا افشار تأکيد مي‌کند: هم‌اکنون «عبدالله نوحاني»، «ابراهيم بلوچ نيا»، «محمد شريف پناهنده» و ناخدا «جمال‌الدين دهواري» ۴ ماهيگير اسير زنده مانده از لنج‌هاي ناخدا «پاره‌جو» و ناخدا «دهواري»، هستند که ۳ سال است که منتظر آزادي هستند.

رئيس هيئت‌مديره اتحاديه‌ صيادي‌هاي چابهار و کنارک مي‌گويد: البته براي آزادي اين ملوانان، مالک لنج تاکنون دو بار و هر بار مبلغ ۱۵۰ ميليون تومان به واسطه‌ها در «دبي» علي رغم اعتماد پرداخت کرده است و واسطه‌ها هم پول را به جيب زدند و از آزادي خبري نيست و متاسفانه واسطه‌هاي اينجا مانند واسطه لنج ناخدا «رحمتي» خوب عمل نکردند.

مديرکل شيلات سيستان و بلوچستان نيز درباره آخرين روند آزادي ۴ ملوان دربند دزدان دريايي سومالي مي‌گويد: با پيگيري سفارت ايران در «نايروبي» کنيا، مذاکراتي باواسطه‌هايي در سومالي براي آزادي اين ۴ صياد در جريان است.

هدايت‌الله ميرمرادزهي در گفت‌وگو با خبرنگار مهر مي‌افزايد: با تشکيل کارگروهي متشکل از وزارت خارجه و سازمان شيلات ايران به‌شدت پيگير آزادي اين ملوانان عزيز هستيم، و فعلا همانطور که در خبرها آمد موفق شديم از ميان آن‌ها تعدادي از صيادان را با مذاکرات فشرده آزاد کنيم.

ميرمرادزهي تصريح مي‌کند: «شيرمحمدتابه زر»، «احمد بلوچي»، «آدم بلوچي» و «مسعود بلوچي» صياداني بودند که از سه سال پيش دربند دزدان دريايي بودند و چند روز پيش آزاد شدند و هم‌چنان «عبدالله نوحاني»، «ابراهيم بلوچ‌نيا»، «محمد شريف پناهنده» و ناخدا «جمال‌الدين دهواري» دربند هستند و بنا به آخرين اطلاعي که من دارم اين مذاکرات به‌جاهاي خوبي رسيده و ان‌شاءالله اين‌ها هم به‌زودي آزاد مي‌شوند.

با اين تفاسير اما صيادان ايراني و به زبان بهتر صيادان فراساحل ايراني که عمدتاً در چابهار و کنارک زندگي مي‌کنند، از دزدي و اخاذي آن‌هم توسط سوماليايي‌ها کم ضربه نديده اند؛ خبرگزاري‌ مهر در گزارش‌هاي مفصلي تحت عناوين «بازي با جان صيادان ايراني در آب‌هاي سومالي/حمايت در حد مصوبه است »، «وضعيت نامعلوم ملوانان دربند سومالي/اخاذي سوماليايي‌ها ادامه دارد » و «اخاذي سوماليايي‌ها از صيادان ايراني/۲۲ماهيگير در تور دزدان دريايي» به موضوع آزادي صيادان دربند و چالش دزدي دريايي که اين روزها متاسفانه براي صيادان چابهاري و کنارکي به موضوعي روتين تبديل شده پرداخته است که اميدواريم به دلايل اين مشکل نيز از سوي مسئولان توجه و براي رفع آن چاره انديشي شود.

تعداد بازديد:144 آخرين تغييرات:97/03/20
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر