یکشنبه 4 فروردين 1398 - 17 رجب 1440 - 24 مارس 2019
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

سند ۲۰۳۰ در حال اجرا است/ فتح آخرین سنگر با دولتی شدن مساجد

کبري خزعلي:

سند ۲۰۳۰ در حال اجرا است/ فتح آخرين سنگر با دولتي شدن مساجد

کبري خزعلي

رييس سابق شوراي فرهنگي اجتماعي زنان با انتقاد از اجراي سند ۲۰۳۰ در مدارس، مهدکودکها و رسانه ملي گفت: به دنبال فتح آخرين سنگر با دولتي کردن مساجد هستند.

 

به گزارش خبرنگار مهر٬ کبري خزعلي در نشست بررسي مديريت چندگانه دولت در مواجهه با سند ۲۰۳۰، اظهار داشت: در حال حاضر سند ۲۰۳۰ به طور وسيع در مدارس٬،مهد کودکها، مراکز بهداشتي و ... اجرا مي شود و در مرحله جديد رسانه ملي را هدف گرفته اند.

وي ادامه داد: شبکه سلامت رسانه ملي به شکل وسيع و ديگر شبکه ها در حال آموزش مسايل جنسي در قالب سند ۲۰۳۰ است.

رييس سابق شوراي فرهنگي اجتماعي زنان تاکيد کرد: در دانشگاهها٬ فضاي مجازي و امروز صدا و سيما و حتي مساجد هدف اجراي سند ۲۰۳۰ قرار گرفته اند.

خزعلي با اشاره به بررسي اساسنامه کانونهاي فرهنگي و هنري مساجد در شوراي عالي انقلاب فرهنگي خاطرنشان کرد: اين اساسنامه هنوز قانوني نشده اما قرار است با تکيه بر سند پشتيبان آن که به صورت مخفيانه در حال بررسي است٬ مساجد از اختيار روحانيت خارج شود و تحت کنترل دولت قرار بگيرد.

وي گفت: در تاريخ اسلام شاهد نبوديم که دولت مساجد را تصرف کند. مسجد از شئون ولي فقيه است و وظيفه مديريت امور ديني برعهده ولي فقيه است که بايد با کمک سازمانهايي چون تبليغات اسلامي و تربيت نيرو در حوزه هاي علميه انجام شود اما با اين طرح مسجد در اختيار وزارت ارشاد قرار مي گيرد. حتي رشته دانشگاهي مسجدداري همانند هتل داري تاسيس کرده اند و افرادي وارد شده اند که قرابتي با فضاي مسجد ندارند.

خزعلي افزود: حتي مباحث اقتصاد مسجد را هدف گرفته اند تا در تصرف دولت در آيد و در چارچوب سيستم استخدامي٬ از روحاني سلب اختيار کنند و روحاني فقط بتواند در حد پيشنهاد مديريت مسجد در امور دخالت کند.

وي ادامه داد: با اجراي اين طرح٬ مديرکل ارشاد يک شهرستان بر روحانيان سلطه مي يابد و در سند پشتيبان اساسنامه آمده است که فعالان مسجد بايد راه را باز کنند تا مجاوران به مسجد بيايند و به اصطلاح فضا را بانشاط کنند. جوانان و هنرمندان را جذب کنند و مسئولان مسجد تاب آوري داشته باشند و تحمل کنند تا مسجد با نشاط شود.

خزعلي اضافه کرد: مي خواهند اختيار روحاني مسجد در حد خواندن نماز جماعت باشد. مي گويند مسجد بايد يک نهاد غير دولتي٬ غير انتفاعي و فرهنگي باشد اما اين با دولتي شدن مساجد در تناقض است. در بدنه مساجد شوراهايي شوراهايي تعيين کرده اند که دولتي است و با تغيير دولتها ممکن است تغيير کند و اين يعني سياستهاي فرهنگي در مساجد با تغيير دولتها عوض شود.

  
تعداد بازديد:141 آخرين تغييرات:97/03/22
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر