یکشنبه 4 فروردين 1398 - 17 رجب 1440 - 24 مارس 2019
صفحه اصلي/قرآن

در شبهات قرآنی سراغ محکمات قرآن بروید/ علما سرمایه کشور هستند

آيت الله مدرسي:

در شبهات قرآني سراغ محکمات قرآن برويد/ علما سرمايه کشور هستند

محمدتقي مدرسي

يک مفسر و مجتهد شيعي گفت: در متشابهات قرآني بايد سراغ محکمات آيات رفت و با عمل به محکمات، متشابهات را محکم کرد.

 

به گزارش خبرنگار مهر، آيت الله سيد محمد تقي مدرسي، از مراجع معظم تقليد کربلاي معلي و مفسير تفسير ۱۸ جلدي من هدي القرآن، بامداد ديروز يک شنبه ۲۰ خردادماه در جلسه تفسير و تدبر سوره حديد با اشاره به محکمات و شبهات قرآني اظهار کرد: اگر در آيه اي از آيات مبارکه قرآن مجيد شبهه اي براي ما ايجاد شد و يا اين که مشکلي در آن پيش آمد، لازم نيست حرفي بي دليل در رابطه با آن آيه بزنيم.

حل متشابهات قرآني با رجوع به محکمات

اين پژوهشگر قرآني گفت: در چنين شرايطي که به آيات شبهه مواجه مي شويم بايد به دنبال آياتي که واضح است برويم، و آن آيات واضح مشکل ما را در اين شبهات حل خواهند کرد. وقتي يک آيه شبهه دارد لازم نيست حتما در آن شبهه بمانيم بلکه بايد به آيات محکمي که وجود دارد توجه کنيم و با عمل به محکمات قرآني شبهات قرآني نيز براي ما روشن مي شود.

وي ادامه داد: روايت است آن کسي که به آن چيزي که علم پيدا کرده عمل کند، خداوند هم علم آن چيز را که به او نرسيده لطف مي کند و مي دهد. بنابراين اساس اين است که ما محکم را بگيريم و به آن عمل کنيم که اين عمل به محکمات باعث مي شود متشابهات هم براي ما محکم شود.

آيه ۲۷ سوره حديد از آيات متشابه

اين مفسر تفسير من هدي القرآن، با اشاره به آيه ۲۷ سوره حديد که خداوند مي فرمايد: « ثُمَّ قَفَّيْنَا عَلَي آثَارِهِمْ بِرُسُلِنَا وَقَفَّيْنَا بِعِيسَي ابْنِ مَرْيَمَ وَآتَيْنَاهُ الْإِنْجِيلَ وَجَعَلْنَا فِي قُلُوبِ الَّذِينَ اتَّبَعُوهُ رَأْفَةً وَرَحْمَةً وَرَهْبَانِيَّةً ابْتَدَعُوهَا مَا کَتَبْنَاهَا عَلَيْهِمْ إِلَّا ابْتِغَاءَ رِضْوَانِ اللَّهِ فَمَا رَعَوْهَا حَقَّ رِعَايَتِهَا فَآتَيْنَا الَّذِينَ آمَنُوا مِنْهُمْ أَجْرَهُمْ وَکَثِيرٌ مِنْهُمْ فَاسِقُونَ»، گفت: اين آيه يکي از آيات متشابه قرآن است و ما در اينجا بايد سراغ بقيه آيات و آيات محکم برويم و ببينم در محکمات خداوند چه فرموده اند.

آيه ۲۷ سوره حديد و اشاره به مومنين بعد از حضرت عيسي(ع)

آيت الله مدرسي آيه ۲۷ سوره حديد را جريان مومنين بعد از حضرت عيسي(ع) دانست و اظهار کرد: اين آيه درباره مومنين بعد از حضرت عيسي(ع) است، که اين افراد بعد از نبوت حضرت عيسي(ع) تا نبوت خاتم الانبياء حضرت محمد(ص) در فاصله حدود ۶۰۰ سال بوده اند و در اين آيه سرگذشت آنها اشاره شده است.

اين مجتهدي شيعي ادامه داد: در اين سالها اين مومنين سختي هاي زيادي کشيدند، خصوصا در سالهاي اول به آسمان رفتن حضرت عيسي(ع) که جباران حاکم شدند به مومنين و پيراوان حضرت عيسي(ع) ظلم فراوان نموده و حتي آنها را با شديدترين وضع کشتند که در قرآن به نمونه اصحاب کهف، اصحاب اخدود و مومنين مورد نظر در سوره ياسين اشاره شده است.

وظيفه مومنين در شرايط خطر و ظلم جباران

آيت الله مدرسي به وظيفه مومنين در چنين شرايط خفقان و کشتار توسط جباران اشاره و بيان کرد: در چنين وضعي مومنين حق ندارند قدرت جباران را بپذيرند، مگر اينکه جان و مال آنها به خطر بيفتند و در اين شرايط بايد تقيه کنند و به ظاهر آنها را قبول نمايند.

وي ادامه داد: پس اين تقيه در چنين شرايط خطرناکي وظيفه ما است و امروز هم همين وظيفه را داريم که اگر يک عده مسلمان جايي گير افتادند و نتوانستند جنگ کنند و در توان آنها جنگيدن نبود تقيه نمايند و با دشمن صلح و آشتي کنند.

لزوم تقيه در شرايط اضطرار/ تقيه اصحاب کهف

اين پژوهشگر قرآني افزود: تقيه يک مسئله عادي نيست، بلکه بسيار مهم است و هيچ تقيه اي به درجه تقيه اصحاب کهف نمي رسد، چون آنها در ظاهر در مراسمات بت پرست ها شرکت مي کردند اما در باطن با آنها نبودند.

وي ادامه داد: هر وقت انسان به وضعي برسد که نتواند در مقابل جباران استقامت کند بايد هجرت کند همانطور که اصحاب کهف به غار هجرت کردند.

آيت الله مدرسي خاطر نشان کرد: از اين آيه معلوم مي شود که اين پيروان حضرت عيسي(ع) دو دسته شدند که يک دسته آنها به غارها رفتند و دسته دوم هم مومنين سوره ياسين هستند که هر دو دسته کارشان درست بود.

حرکت هاي مخفيانه و خطر انحراف آنها

اين مجتهد شيعي به حرکت ها و جنبش هاي مخفيانه در زمان جباران اشاره و اظهار کرد: در چنين شرايطي که جباران حاکم هستند، حرکت ها و جنبش هاي مخفيانه شکل گرفت. که حتي در تاريخ تشيع هم شيعياني بودند که با دولت ها مخالفت مي کردند ولي به علت جو خطرناک آن دولتها کارهايشان را مخفيانه و به قولي زيرزميني انجام مي دادند.

آيت الله مدرسي به خطر انحراف جنبش هاي مخفيانه اشاره و گفت: اين جنبش هاي مخفيانه چون به قواعد و مسائل اساسي عمل نکردند و علما و بزرگان آنان نيز پير و بعضا فوت کردند، چون مخفي بودند به انحراف کشيده شدند.

وي ادامه داد: يک نمونه از اين انحرافات حکومت فاطميون بود که مورخين مي گويند با حمايت صليبيان صلاح الدين ايوبي را بر فاطميون مسلط کردند و او نيز همه را کشت. چون همه شيعه بودند و آنها قصدشان کشتن شيعيان بود چون شيعه را خطر مي دانستند.

اين مجتهد شيعي به علت انحراف تشکيلات مخفيانه پرداخت و گفت: سه دليل باعث انحراف اين تشکيلات شد که اولين علت آن اين بود که اين تشکيلات مخفيانه کم کم آن عالم و بزرگ خود را از دست دادند و او پير شد و فوت کرد و ديگر عالم ديگري نداشتند تا آنها را هدايت کند. دوم هم چون اين ها زير زميني و مخفي هستند علم هم ندارند و جاهل هستند که اين جاهليت باعث ايجاد رخنه در آنها خواهد شد و هميشه متعصب هستند و کسي جزء خودشان را قبول ندارند و سوم اينکه خيلي غلو در آنها بود.

گروهک منافق نمونه اي از گروه هاي منحرف مخفيانه

آيه ۲۸ سوره حديد و اعطاي نوري جهت ديدن راه بهشت

آيت الله مدرسي در ادامه با اشاره به آيه ۲۸ سوره حديد که خداوند مي فرمايد: « يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَآمِنُوا بِرَسُولِهِ يُؤْتِکُمْ کِفْلَيْنِ مِنْ رَحْمَتِهِ وَيَجْعَلْ لَکُمْ نُورًا تَمْشُونَ بِهِ وَيَغْفِرْ لَکُمْوَاللَّهُ غَفُورٌ رَحِيمٌ»، گفت: حالا براي اينکه کسي منحرف نشود خداوند در اين آيه مي فرمايد نوري به شما داديم و براي حرکت کردن به شما چراغي داديم تا حرکت کنيد.

اين مفسر حوزوي افزود: در تفسير اين آيه آمده که بي امام کسي نمي تواند حرکت کند، چطور در تاريکي بدون چراغ نمي توانيد حرکت کنيد، پس بي امام هم نمي شود حرکت کرد.

وي ادامه داد: پس در اين تشکيلاتي که داريد اگر مي خواهيد حرکتي کنيد بايد به يک مرجع تقليد همراه باشيد چون الان که ما دستمام به امام عصر(عج) نمي رسد، مراجع تقليد نائب امام هستند.

شيعه اساس دين اسلام و ترس دشمن از شيعه

آيت الله مدرسي به ترس دشمن از شيعه اشاره و بيان کرد: دشمن خيلي خوب فهميد و الان هم فهميده که اساس دين اسلام شيعه است از اين رو نابود کردن شيعه براي دشمن اهميت خاصي دارد و خودشان هم به اين موضوع اعتراف کرده اند که نمي توان با شيعه جنگ کرد.

اين مجتهد شيعي به دلايل ترس دشمن از شيعه اشاره و افزود: اولين دليل ترس دشمن از شيعه اين است که شيعيان امام حسين(ع) دارند و همه داراي روحيه شهادت طلبي هستند و ترسي ندارند.

وي ادامه داد: دومين چيزي که شيعيان دارند علما و مراجع تقليد است که شيعيان همه آنها را قبول دارند و مطيع آنها هم هستند.

آيت الله مدرسي دين تشيع را ديني پويا دانست و گفت: سومين چيزي که شيعيان دارند اين است که دين آنها پويايي دارد. محرم و صفر، عاشورا و رمضان و امثال آن را دارند و هر روز يک چيزي دارند و مردم با آن فعال هستند.

وي ادامه داد: بنابراين دين پويا نمي گذارد مردم اين طرف و آن طرف پخش شوند. حتي بهايي ها قديم گفته بودند که ما يک سال کار مي کنيم و افرادي رو جذب مي کنيم اما يک محرم مي آيد همه چيز ما به هم مي ريزد و از بين مي رود.

اين مجتهد شيعي افزود: دشمن اين را خوب فهميد و براي همين گفت شيعيان را بايد نابود کنيم و حتي مراکز فکر و تفکر آنها اين موضوع را بي پرده گفتند.

هدف دشمن جدا نمودن مردم از مرجعيت و علما

اين مجتهد شيعي با تذکر اينکه دشمن مي خواهد مردم را از مرجعيت و علما جدا کند، گفت: دشمن مي خواهد مردم را از علما و مرجعيت جدا کند، اين راه بدانيد که اين کار خط شيطان است.

وي ادامه داد: امروز اگر کشور ما به جايي رسيده به خاطر وجود همين مراجع تقليدهست که در قم هستند، پس مراقب باشيد حوزه ها و مراجع را تضعيف نکنيد و بدانيد سرمايه ما جوانان و نفت نيست چه بسا کشورهاي ديگر سرمايه جوان و نفت بيشتر از ما دارند، بلکه سرمايه ما همين مراجع و علما هستند که ديگر کشورها چنين سرمايه اي را ندارند.

آيت الله مدرسي در پايان گفت: همديگر را تکفير نکنيد، شما چه مي دانيد اين فرد کيست؟ سعي کنيد نسبت به همديگر خوش بين باشيد و به وظيفه شرعي خودتان عمل کنيد. و همين طور در سيستم زندگي ما افراد درجات مختلفي دارند و ما نبايد مثلا فرزندمان يا همسرمان را مجبور کنيم که او نيز دقيق مثل ما و دقيق سبک زندگي ما را داشته باشد، بلکه کسب اين سبک مراحلي دارد که بايد طي شود تا به اينجا برسد.

گفتني است، جلسه تفسير و تدبر حضرت آيت الله سيد محمد تقي مدرسي از مراجع معظم تقليد کربلاي معلي بامداد ماه مبارک رمضان هر ساله در خيابان ۱۵ خرداد شرقي – کوچه تين نژاد برگزار مي شود.

تعداد بازديد:150 آخرين تغييرات:97/03/21
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر