یکشنبه 4 فروردين 1398 - 17 رجب 1440 - 24 مارس 2019
صفحه اصلي/پزشكي

کمترین درآمدهای پزشکی/درآمد بالای سه رشته جراحی

عضو کميسيون بهداشت مجلس مطرح کرد؛

کمترين درآمدهاي پزشکي/درآمد بالاي سه رشته جراحي

حيدرعلي عابدي

عضو کميسيون بهداشت و درمان مجلس، گفت: متخصصان عفوني و روانپزشکان از کمترين درآمد و متخصصان جراحي مغز و اعصاب، عمومي و ارتوپدي از بيشترين ميزان درآمد برخوردارند.

به گزارش خبرگزاري مهر، حيدرعلي عابدي، افزود: دريافتي پزشکان در دو قالب حقوق و درآمد صورت مي‌گيرد که درآمد آنها تحت عنوان کارانه پرداخت مي‌شود، از سوي ديگر اگر پزشکي در بخش خصوصي هم فعاليت کند از بخش دولتي حقوق مي‌گيرد اما در بخش خصوصي درآمد کسب مي‌کند.

وي ادامه داد: البته اگر وزارت بهداشت به پزشکي براي تمام مدت نياز داشته باشد اجازه نمي‌دهد که در بخش خصوصي هم فعاليت کند، اما بخشي از درآمدي که در بخش خصوصي مي‌تواند داشته باشد را تامين کرده و براي آن درصد تعيين مي‌کند.

عابدي اظهار کرد: درآمد پزشکان به تخصصي که دارند بستگي دارد، کما اينکه متخصص بيماري‌هاي عفوني از کارانه بالايي برخوردار نيست و حتي ممکن است کمتر از حقوقي که دارد کارانه دريافت کند، متخصص داخلي کارانه متوسطي را دريافت مي‌کند، اما جراحان داراي کارانه بيشتري هستند.

وي تصريح کرد: بي‌ترديد درآمد يک متخصص داخلي با يک چشم پزشک يا مغز و اعصاب هميشه متفاوت بوده است و مي‌توان گفت براي متخصصان بيماري‌هاي عفوني، کودکان و روانپزشکان يک متوسط دريافتي، براي متخصصان داخلي يک نرخ متوسط دريافتي و براي پزشکان جراح هم يک متوسط دريافتي مي‌توان ارائه داد.

عابدي با اشاره به سطوح دريافتي براي متخصصان افزود: در رده معمولي متخصصان عفوني و روانپزشکان هستند، درآمدهاي متوسط براي متخصصان داخلي، قلب داخلي، مغز و اعصاب داخلي و بالاترين درآمد براي متخصصان جراح مغز و اعصاب، عمومي و ارتوپدهايي که ديسک کمر و ستون فقرات عمل مي‌کنند، وجود دارد.

وي يادآورشد: قطعا هر متخصصي که بيشتر کار مي‌کند درآمد بالاتري هم دارد، به اين معنا که ممکن است يکي از متخصصان به غير از ساعات اداري تنها ۳ ساعت کار کند اما برخي متخصصان هم بيشتر از ۶ ساعت کار کنند که کارانه آنها بر اساس ساعات کاري که فعاليت مي‌کنند تعيين مي‌شود و اينجا تفاوت‌ها از اين طريق حاصل مي‌شود، بنابراين ما هميشه در اين حوزه اختلاف درآمد خواهيم داشت.

عضو کميسيون بهداشت و درمان مجلس، تاکيد کرد: در اين زمينه موضوع قابل انتقاد اين است که افزايش ناگهاني که ۳ سال قبل در تعيين تعرفه‌ها اتفاق افتاد، درآمدها را نامتوازن کرد و باعث شد که بسياري از بيمارستان‌ها و بيمه‌ها هم بدهکار شوند و اگر از آن عبور کنيم درآمد متخصصان بحثي نيست که در مورد تفاوت‌هاي موجود در آن متمرکز شويم.

تعداد بازديد:117 آخرين تغييرات:97/03/23
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر