یکشنبه 4 فروردين 1398 - 17 رجب 1440 - 24 مارس 2019
صفحه اصلي/دين و انديشه

مدارا کردن با مردم ضامن آرامش و پیشرفت جامعه است

مدرس علوم و معارف:

مدارا کردن با مردم ضامن آرامش و پيشرفت جامعه است

نوري همداني گفت: يکي از بهترين ثمرات رفق و مدارا کردن مردم با يکديگر، به آرامش رسيدن جامعه و حرکت به سوي پيشرفت و تکامل است.

به گزارش خبرگزاري مهر، ويژه برنامه «نجوا» به مناسبت فرا رسيدن ماه مبارک رمضان با موضوع مدارا، سازگاري اجتماعي و تحمل ديگران در اين ماه مبارک و با حضور محمد ابراهيم نوري همداني مدرس علوم و معارف از شبکه راديويي گفت و گو به روي آنتن رفت.

مدرس علوم و معارف در اين ويژه برنامه بيان کرد: مدارا کردن يکي از اصولي ترين و ضروري ترين ملزومات ثبات و دوام جامعه است و اگر مدارا نباشد با يک جامعه ناهنجار روبرو مي شويم و تعاملات بين افراد جامعه نيز به خوبي انجام نمي شود.

وي با تصريح بر اينکه معصومين و در رأس آنها پيامبر اسلام (ص)  بهترين الگوي رفق و مدارا هستند افزود: ملا مهدي نراقي بهترين معناي مدارا را در کتاب جامع السعاده اينگونه بيان کرده که رفق به معناي تحمل و شکيبايي در برابر تندخويي و مدارا نيز به معناي نرم خويي و رفتار ملايم با مردم است.

نوري همداني خاطرنشان ساخت: زندگي ما انسان ها به گونه اي است که افرادي در مقابل ما قرار مي گيرند که با ما ناسازگاري هايي دارند. در يک جامعه همه انسان ها با يکديگر، هم فکر و هم عقيده نيستند و اينجا است که رفق و مدارا معنا پيدا مي کند و به همين خاطر است که بزرگان ما را به اين امر مهم سفارش کرده اند.

مدرس علوم و معارف بيان داشت: پيامبر اسلام (ص) مي فرمايند: مدارا کردن با مردمي که با شما چالش دارند نصف ايمان است و مرافقت با آنها نصف آرامش را براي زندگي شما تامين مي کند. علاوه بر اين در حديث ديگري آمده است که هرگاه خداوند خير افرادي را بخواهد آنها را به سوي رفق و مدارا مي کشاند و هرگاه کسي را از رفق و مدارا محروم کند يعني او را از همه خوبي ها محروم کرده است.

وي تاکيد کرد: اساس زندگي اجتماعي رفاقت و دوستي و صميميت است. در اين صورت جامعه مي تواند پيشرو باشد. چراکه يکي از بهترين ثمرات رفق و مدارا کردن مردم با يکديگر، به آرامش رسيدن جامعه و حرکت به سوي پيشرفت و تکامل است.

نوري همداني همچنين اظهار کرد: مردم ايران ما ذاتاً اهل رفق و مدارا هستند و اين موضوع در فرهنگ ما نهادينه شده است.

وي با بيان اينکه رفق و مدارا مراحل و انواع مختلفي دارد افزود: رفق و مدارا داراي انواع فردي، اجتماعي و خانوادگي و غيره بوده و همواره زمينه اصلاح گري را در جامعه فراهم مي کند.

مدرس علوم و معارف در پايان اين مطلب يادآور شد: اگر رفق و مدارا را از هر کاري بگيريم آن کار زشت و ناپسند مي شود و البته مدارا تا جايي موجه است که موجب تضييع حقوق ديگران نشود.

تعداد بازديد:194 آخرين تغييرات:97/03/24
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر