چهارشنبه 29 اسفند 1397 - 13 رجب 1440 - 20 مارس 2019
صفحه اصلي/قرآن

قرآن را از مهجور و دور از دسترس بودن بیرون بیاوریم

يک فعال قرآني در گفتگو با مهر:

قرآن را از مهجور و دور از دسترس بودن بيرون بياوريم

آراسته، با تاکيد براينکه بايد قرآن را از مهجور بودن و دور از دسترس بودن بيرون بياوريم گفت: قرآن به ما نشان مي دهد که براي مشکلات و دغدغه ها و پرسش هاي امروز پاسخ دارد و قابل گپ و گفت است.

به گزارش خبرنگار مهر، محبوبيت شبکه‌هاي اجتماعي به ‌قدري افزايش يافته است که کارشناسان مي‌گويند به کمک آنها مي‌توان رفتار و عملکرد يک جامعه را تغيير داد، موفقيت هرچه بيشتر کسب‌ و کارها را موجب شد، فروش يک محصول خاص را بيشتر کرد، نحوه فعاليت يک برند در بازار جهاني را بهبود بخشيد و به عبارت ديگر سمت و سوي فعاليت در دنياي واقعي را در دست گرفت.

در اين بين اينستاگرام يکي از محبوب‌ترين شبکه‌هاي اجتماعي در ميان کاربران فضاي مجازي به شمار مي‌رود که در شبکه اجتماعي در ماه سپتامبر سال گذشته ۲۰۱۷ ميلادي به رکوردي بي‌سابقه در ميان شبکه‌هاي اجتماعي دست يافت و آن هم جاي دادن بيش از ۸۰۰ ميليون کاربر فعال در ماه بود و ايران نيز با داشتن بيش از ۲۴ ميليون کاربر فعال در ماه، در رتبه هفتم اين رده بندي و فهرست ده‌گانه قرار گرفته است.

يکي از مباحث مهم در حوزه نشر آموزه هاي ديني، استفاده صحيح از فضاي مجازي براي ترويج و تبليغ مفاهيم و پيام هاي قرآن کريم در بين جوانان و نوجوانان است.

در اين بين صفحات فضاي مجازي مملواز پيج هايي که  يا عنوان قرآن را بدوش مي کشند و يا صفحات قرآن را منتشر کرده و يا آيه اي از قرآن را بصورت عکس نوشته براي جذب مخاطب استفاده  اما نکته اي قابل ملاحظه کاربردي کردن قرآن در زندگي روزمره و داشتن يک سبک زندگي قرآني است که نمود آن را ميتوان با عکس ، نوشته و يا هرچيز ديگري در اين شبکه اجتماعي به نمايش گذاشت.

محمدرضا جوان آراسته يکي از فعالين اين عرصه با آدرس @mrarasteh با سي هزار فالوئر است که  از سال گذشته هر روز در پيج خود به گسترش فرهنگ قرآني و سبک زندگي  برمبناي قرآن پرداخته است.

در همين راستا نيز به مناسبت ماه مبارک رمضان با ارائه مضامين قرآني در پيج خود و ارتباط با يکي ناشران و مترجمان قرآن که بصورت ساده و روان اين کتاب آسماني را ترجمه کرده بود توانست ۵۰۰ جلد از قرآن کريم را با ارائه تخفيفي مناسب در معرض فالوئرهاي خود قرار داده و زندگي قرآني را در اين فضاي مجازي گسترش دهد.

بر همين اساس اين فعال فضاي مجازي در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص فعاليت هايي اخير در پيج خود گفت: بواسطه يکي از دوستان من توانستم  مترجم آن قرآن که بسيار سده و روان و ساکن مشهد بود پيدا کنم و در صحبتي به ايشان اعلام کردم که ماه رمضان فرصت مناسبي براي مطالعه عميق قرآن است و از آنجايي که لازمه مطالعه قرآن ترجمه روان و قابل فهم است و اين ويژگي را ترجمه وي دارا مي باشد ميتوان همه افراد را به خواندن قرآن دعوت کردتا علاوه بر متن عربي تاملي نيز در معناي فارسي آن داشته باشند.

 آراسته  ادامه داد: با صحبتي که با ايشان صورت گرفت بيشترين تخفيف براي ارائه قرآن ها لحاظ شد.با توجه به اينکه انتشارات اين قرآن در تهران بوده است و چاپ آن نيز به اتمام رسيده بود اما چند روز قبل از آغاز ماه مبارک قرآن ها  تجديد چاپ شدند و ما فعاليت خود را در فضاي مجازي آغاز کرديم.ابتدا بصورت لايو براي مخاطبين خود اعلام کرديم که قرآني با مشخصات و ترجمه رواني وجود دارد و ما پيشنهاد مي کنيم براي استفاده در ماه رمضان  نه تنها متن عربي آن را خوانده بلکه ترجمه فارسي آن را نيز مطالعه کنند.

اين فعال فضاي مجازي در ادامه افزود: از همان روز اول نيز از افراد خير کمک گرفتم نتيجه همکاري مترجم اين قرآن و همکارانشان و افراد خير اين شد که  قرآن نيم رقعي با هديه ۲۴ هزار تومان فراهم شد با اينحال قيمت عمده توسط ناشر براي کسي است که ۱۰۰ جلد بصورت يکجا خريده اما  اين قرآن از سرتاسر ايران بصورت رايگان ارسال ميشد و زحمت بسياري براي ناشر داشت که هيچ کدام در موقع خريد محاسبه نشد.

آراسته با اعلام اولين تجربيات خود افزود: اولين استوري را که گذاشتم و اعلام کردم  اين قرآن فراهم شده و افرادي که مطالعه و خواندن قرآن را دوست دارند ميتوانند با شماره دفتر تماس حاصل کنند، خودم حدس نميزدم که اين ميزان از استقبال روبرو شويم بهر حال همگي در ماه مبارک رمضان قرآن مي خوانند و اينکه مخاطبين نديده خود را قانع کنيم اين قرآن به جهت کيفيت ترجمه متفاوت است سخت بود.

وي با اشاره به استقبال غير قابل پيش بيني اظهار داشت: اين فعاليت و طرح آغاز شد و استقبال خيلي بيشتر از آنچيزي بود که انتظارش را داشتم و از آنجايي که اين طرح براي تمام مخاطبين اينستاگرام از هر قشر و سني بود، قيمت را پايين آورديم  تا همه فعالين مجازي بتوانند از آن بهره ببرند. درحاليکه هنوز هم تقاضا وجود دارد معتقدم که اگر اين تخفيف نبود نميخريدند و باهمين چند هزار تومان انگيزه سازي شد.

هيچ گونه سفارشي از سوي ناشر ومترجم جهت تبليغ اين مصحف نداشتم

وي با تاکيد بر اينکه اين خلاقيت در فضاي مجازي بدون سفارش مترجم و يا ناشر بوده است ادامه داد:من قرآن را براي خودم و خانواده ام به قيمت بدون تخفيف خريده ام  و  کسي را از سوي ناشر نميشناسم که به من سفارش داده باشد و  خودم راه تعامل با مترجم اين کتاب را باز کردم و بواسطه لذتي که  از خواندن قرآن بردم خواستم اين لذت را به همه دوستاني که فضاي مجازي با بنده همراه هستند برسانم.اگر سود و منفعتي هم باشد ترجيح ميدهم از خداوند بگيرم تا ناشر و هيچ گونه سود اقتصادي و منفعت مالي پشت اين حرکت برايم نبوده است  در حاليکه بخش زيادي از زمان من را نيز براي هماهنگي هاي لازم و پاسخ به دايرکت ها در اينستاگرام گرفته بود.

اين فعال قرآني در فضاي مجازي با اشاره به دلايل انتخاب اين مصحف تاکيد کرد: قرآن که متن عربي آن يکي است و اختلاف قرآن ها در نحوه ترجمه آن است بعضي از آنها با ترجمه و بعضي ديگر بي ترجمه و ترجمه هاي فارسي خوبي نيز در بازار است. من سال قبل که مجموعه روزانه با قرآن ها را هر روز استوري ميگذاشتم با ترجمه آيت الله مشکيني ميگذاشتم  که ترجمه خوبي هم بود. 

وي در خصوص ترجمه اين قرآن افزود: هيچ ترجمه اي تا بحال از قرآن انجام نشده است که به خودي خود يک متن فارسي روان باشد و همه ترجمه ها پايبندي زيادي به واژگان قرآني دارند و دنبال اين هستند که دقيقا  معناي واژه را برسانند که اين باعث کم شدن کيفيت ترجمه فارسي مي شود امامترجم اين قرآن چنين کاري نکرده است و از واژگان ملموس استفاده نموده که ويژگي خوب اين کار است.منظور آيات را در جمله بندي فارسي روان انتقال داده است  و براي اينکه اطمينان بدهد سوره و آيه منظور دقيقي دارد از دو تفسير مهم الميزان و تفسير تسنيم را مبناي ترجمه قرآن قرار داده است و بنابراين فارغ از متن عربي اگر متن فارسي، تنها خوانده شود کاملا متوجه خواهيد شد که متن فارسي  روان و جذاب و خوانايي داشته  و تجربه ارتباط مخاطب با قرآن را شيرين ميکند و براي  اولين بار شما از ترجمه قرآن لذت ميبريد اتفاقي که تا قبل از اين در ترجمه هاي ديگري رخ نداده است.

فعاليت در فضاي مجازي شرايط خاص خودش را دارد

اين معلم قرآني در پاسخ به اين سوال که بخشي از سند فضاي مجازي در خصوص فعاليت هاي قرآني است گفت: بخشي از عدم موفقيت سازمان ها در خصوص  فضاي مجازي به درک نادرستي است که از اين فضا دارند و تصور مي کنند آيين نامه وار و بخشنامه اي و دستوري اتفاقي رخ ميدهد در حاليکه رخداد هاي فضاي مجازي بدست کساني است که از قديم در اين فضا بوده و بقولي با زير و بم اين فضا آشنا هستند.

اين فعال فضاي مجازي اظهار داشت: خيلي وقتها کساني که دغدغه کار در فضاي مجازي دارند با تجربه هاي غير فعاليت در اين فضا مي آيند و گمان مي کنند ميتوانند  موفق باشند در واقع بايد ها و نبايد و عرف فضاي مجازي و جو اين فضا در دستشان نيست و در پايان کاري ميکنند که مثمر ثمر نيست. اين فضا روانشناسي، مدل تعامل و ادبيات خودش را دارد و همه اينها در فضاهاي غير مجازي و شبکه هاي اجتماعي به شکل ديگري است و اين مساله براي کسي است که ميخواهد فعاليت قرآني کند و نياز دارد که سهمي از فضا و شرايطش را بشناسد.

وي درخصوص استوري هاي قرآني که يکسال هر روز به طور دائم گذاشته ميشد گفت: از ماه رمضان سال قبل اين ايده  به ذهنم رسيد که من  ميخواهم هر روز يک جز قرآن بخوانم بعضي از آيه هايي را که ميبينم و جلوه هاي متفاوتي دارد را در اينستاگرام با دوستانم به اشتراک بگذارم و نکته و برداشتي در کنار بنويسم.اين کار آغاز شد و  دو اصل را براي خودم در نظر گرفتم که هر نکته و يا هر آيه اي را که انتخاب ميکنم ربط به زندگي واقعي ما داشته باشد يعني اين جنبه اي که اين آيه بدرد من در زندگي ميخورد بيان کنم و از فضاهاي انتزاعي و کليشه اي بدور باشم و نکته بعدي در شکل کار بود که به ساده ترين شکل ممکن آن را انجام دهم که يک کار شخصي، ساده و باور پذير باشد نه اينکه براي هر صفحه از قرآن يک پوستر طراحي کنم که عملا اگر اين کار را انجام ميدادم در چند روز اول شکست ميخوردم.

آراسته ادامه داد:سادگي و جلوه گري نکردن  کمک در ديده شدن چنين فعاليتي داشت.  در ماه رمضان سال گذشته روزي ۵ الي ۶ استوري  از آيه هاي قرآن ميگذاشتم که بسيار استقبال شد و بعد از ماه مبارک هم ادامه پيدا کرد. بعد از ماه مبارک از آيات پراکنده و موضوعات مختلف استوري قرآني ميگذاشتم که کمک و توضيحي به صورت حقيقي در زندگي و زير و بم هاي آن داشته باشد.بعد از آن به نهج البلاغه پرداختم و ۵۰ خطبه نهج البلاغه را با بيان موضوعي از زندگي کاربردي در آن فضاي مجازي نشر دادم.

استفاده از حاشيه نگاري ها براي نوجوانان درمدارس

اين نويسنده در خصوص ارزيابي و سنجش استقبال از طرح خود اظهار داشت: با توجه به بازخوردهايي که از استوري ها ميگرفتم متوجه استقبال بسيار عالي شدم . اول اينکه آمار بازديد استوري هاي قرآني از آمار بازديد استوري هاي ديگر به مراتب بيشتر بود و ملاک بعد بازخوردهايي بود از مخاطبين دريافت ميکردم اعمم از بيان کردن حال خوشي که از اين آيه قرآن دريافت کرده و يا  موضوع قرآني نسبت به  حال و روزشان باعث تلنگر شده بود و سطح عميقتري از بازخوردها که به گفتگو منجر شده به صورتي که در پس يک آيه مخاطبي سوالي و يا شبه اي را مطرح کرده و پاسخي را مطالبه ميکرد و تطبيق اين آيه را با آيه ي ديگري ميخواست معلوم بود که دقت کرده  و با سطح جدي تري از آيه مواجه شده است.

 وي ادامه داد : در سطح ديگر مجموعه اي از فعالين خرد و کلان با هماهنگي و بي هماهنگي از اين استوري ها در فضاهاي مختلف استفاده کردند به عنوان مثال چندين مدرسه  از من خواستند که تصاوير روزانه با قرآن را برايشان بفرستم يا چند کانال تلگرامي قبل از زمان فيلترينگ که فعاليت مذهبي داشتند از اين استوري ها استفاده کرده اند. من نيز براي اينکه دسترسي به اين تصاوير با کيفيت و راحت باشد در کانال گذاشته و بنظرم استفاده کردن  تصاوير آيات قرآن نشان دهنده اعتماد و سطح درگيري شان با اين فعاليت  را نشان ميداد که اين نشانه اي براي سنجش مناسب و تعاملي خوب بود .

آراسته با بيان اين نکته که اساس قرآن را از مهجور بودن و دور از دسترس بودن بيرون بايد آورد تصريح کرد: قرآن به ما نشان مي دهد که براي مشکلات و دغدغه ها و پرسش هاي امروز  پاسخ دارد و قابل گپ و گفت  و براي همه انسان ها است  و اين قرآن قرار است با من حرف بزند. بايد به آن اعتماد کرده و زبان فهمش را پيدا کنم و اين کار پل کوچکي بود که ايجاد کردم تا نشان بدهم هر آيه ميتواند موضوعيي واقعي در زندگي داشته باشد.من فکر ميکنم مساله خيلي مهمي که وجود دارد و آن وجود فاصله از مهمترين کتاب دينمان است  در حاليکه  ادعاي دين داري هم ميکنيم و بنظرم ما مسلمانان بهتري خواهيم بود اگر قرآن را جدي تر بگيريم و بفهميم و عمل کنيم.

اينستاگرام ظرفيت مناسبي در راستاي فعاليت هاي فرهنگي باور پذير دارد

وي با برجسته کردن نقاط قوت شبکه اجتماعي اينستاگرام افزود: کار قرآن در فضاي مجازي   راهبردهاي مثبتي دارد. اينستاگرام بدليل اينکه دو امکان ارائه متن و هم ارائه تصوير را همزمان به ما مي دهد  بستر و ظرفيت خوبي براي ما باز ميکند تا چشم ها و ذهن ها را با قرآن آشنا کنيم البته زيبا شناسي خاص خودش را دارد و اگر کسي ميخواهد مطلبي کار کند طبيعتا جلوه هاي تصويري کارش هم بايد حداقل هاي شبکه اجتماعي را دارا باشد در اين شبکه اجتماعي به اشتراک گذاري فراوان و اطلاع رساني مخاطبين خيلي  نتيجه خوبي مي دهد.

فکر ميکنم در سال قبل که چند ماه روزانه با قرآن ها را داشتم متوجه شدم نزديک به روزهاي سال ما استوري قرآني داشته ايم و به قول حضرت امير کارهاي کوچک و بطور مستمر نتيجه اش خيلي بيشتر از کارهاي بزرگ و يکباره است فکر ميکنم اين توجه هاي روزانه در شبکه هاي اجتماعي به قرآن اگر هر روز ولو کم باشد و بصورت مداوم هم براي صاحب پيج برکت خاصي دارد و هم براي دوستاني که همراه هستند خير فراوان خواهد داشت.

آراسته با بيان اينکه فعاليت هاي قرآني برايش يک دغدغه شخصي محسوب مي شود افزود:اين کار يک دغدغه شخصي بود که رقم خورد و درهمان بسترفعاليت هاي روزانه من اين هم آهسته آهسته شکل گرفت و رشد کرد.ظرفيت فضاي مجازي  فوق العاده بالاست و اگر فعاليت هاي فرهنگي به خوبي اجرا شود استقبال از آن بالا خواهد بود و مخاطبين پيگير خودش را نيز خواهد داشت و قطعا اثر گذار است   و از طرف ديگر بنظرم ميرسد هرفرد فعال در فضاي مجازي اگر در صفحه اي با گذاشتن حس و حال شخصي خود نسبت به آيه و يا موضوع قرآني نه تنها با مخاطبينش ارتباط برقرار کرده  بلکه مي تواند شاهد برکت انس با قرآن در زندگي اش باشد.

تعداد بازديد:170 آخرين تغييرات:97/03/24
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر