چهارشنبه 29 اسفند 1397 - 13 رجب 1440 - 20 مارس 2019
صفحه اصلي/اخبار فناوري

قاچاق واردات لپ تاپ از بازار حذف شد/موثر نبودن کاهش تعرفه بر قیمت

درپي تعرفه ۵ درصدي لپ تاپ؛

قاچاق واردات لپ تاپ از بازار حذف شد/موثر نبودن کاهش تعرفه بر قيمت

رئيس سازمان نظام صنفي رايانه اي با اشاره به اجراي تعرفه جديد واردات لپ تاپ از فروردين ماه امسال، گفت: با اجراي اين دستورالعمل، هم اکنون شاهد حذف بازار قاچاق واردات لپ تاپ هستيم.

محمدباقر اثني عشري در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به بخشنامه کاهش تعرفه واردات لپ تاپ از ۱۵ به ۵ درصد که از ابتداي فروردين ماه از سوي وزارت صنعت، ابلاغ شده است، اظهار داشت: هم اکنون تعرفه واردات لپ تاپ کاهش پيدا کرده و با بخشنامه وزارت صنعت، اين تعرفه از ۱۵ به ۵ درصد رسيده است.

وي با اشاره به اينکه تاثير اين کاهش تعرفه در بازار، آنطور که بايد نيست، اضافه کرد: به دليلي همزماني با تحولات نرخ ارز، اثرات قيمتي کاهش نرخ تعرفه آن طور که بايد محسوس نيست.

رئيس سازمان نظام صنفي رايانه اي با بيان اينکه حواله ارز دولتي به واردکنندگان لپ تاپ تخصيص داده نمي شود و ارز آزاد هم قاچاق محسوب مي شود، گفت: با کاهش تعرفه واردات لپ تاپ، اتفاقي که افتاده اين است که واردات لپ تاپ به صورت قانوني انجام مي شود.

وي افزود: تا پيش از اين به دليل تعرفه بالا، بخش قابل ملاحظه اي از بازار لپ تاپ به صورت قاچاق و توسط واسطه ها انجام مي شد که هم اکنون با حذف اين شبکه ها، شاهد حذف قاچاق از بازار واردات لپ تاپ هستيم.

اثني عشري گفت: علاوه بر افزايش قاچاق به دليل تعرفه هاي بالا، موضوع کم اظهاري واردکنندگان نسبت به واردات قانوني نيز از ديگر مشکلاتي بود که به دليل نرخ تعرفه بالا، اين بخش با آن روبرو بود. اما هم اکنون با تعرفه متعادل و مناسب کالاي لپ تاپ، تمامي کارها به صورت قانوني انجام مي شود و تعرفه لپ تاپ از ۱۵ به ۵ درصد کاهش يافته است.

تعداد بازديد:131 آخرين تغييرات:97/03/25
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر