یکشنبه 15 تير 1399 - 13 ذي القعده 1441 - 5 ژولاي 2020
صفحه اصلي/مقالات

مراقب باشید بعد از عید فطر اعمالتان مورد سرقت شیطان قرار نگیرد

آيت الله مدرسي:

مراقب باشيد بعد از عيد فطر اعمالتان مورد سرقت شيطان قرار نگيرد

آيت الله محمدتقي مدرسي، مجتهد و مفسر قرآن گفت: بايد مراقب بود تا اعمال ما مورد سرقت شيطان قرار نگيرد و بهتر است اين اعمال را نزد خدا تا قيامت وديعه بگذاريم تا مورد سرقت شيطان قرار نگيرد.

به گزارش خبرنگار مهر، آيت الله سيد محمد تقي مدرسي، از مراجع معظم تقليد کربلاي معلي و مفسر تفسير ۱۸ جلدي من هدي القرآن بامداد پنج شنبه ۲۴ خردادماه در آخرين جلسه تفسير خود به بيان نکات و مواعظ اخلاقي پرداخت و گفت: در اين لحظات آخر ماه مبارک رمضان ما دست هاي پر از گناه را عاجزانه به سمت خداوند سبحان بالا برده و از خدا مي خواهيم ما را ببخشد و بيامرزد که نمي توانيم و نخواهيم توانست که شکر خدا را به جا بياوريم.

وي ادامه داد: باز هم خدا را شاکريم که امسال هم زنده بوديم و توفيق روزه، نماز، مجالس دعا، تلاوت قرآن را خداوند به ما عطا نمود و توانستيم پيرامون اين مائده قرآني در اين شب هاي نوراني بحث نماييم و اشکي بر مصيبت اهل بيت(ع) نيز بريزيم.

اين مجتهد شيعي با اشاره به لحظات پاياني ماه مبارک رمضان گفت: امشب شب آخر و در لحظات پاياني اين ماه مبارک هستيم و فقط مي توانيم بگوييم خدايا ما را ببخش که نمي توانيم شکرت را کنيم و از شکرت عاجز هستيم. و شاکر هستيم.

درخواست کمک از خدا براي حفظ اعمال ماه رمضان

آيت الله مدرسي با اشاره به درخواست کمک از خداوند براي حفظ اعمال خوبمان در ماه مبارک رمضان، اظهار کرد: از خداوند بخواهيم که هر سال ما را موفق به اين اعمال عبادي و مجالس نوراني در ماه مبارک رمضان نمايد و همچنين از خداوند درخواست مي کنيم که اين الطافي که در اين ماه مبارک رمضان خداوند به فضل و رحمتش به ما عنايت نمود، آنها را شيطان بعد از ماه مبارک از دست ما نگيرد.

وي ادامه داد: عيد سعيد فطر مي آيد و بعد از عيد اوضاع و احوال ما طبيعي مي شود و باز شيطان و وسوسه ها هست و ممکن است اعمال خوب ما در اين ماه مبارک دستبرد شيطان قرار گيرد و اين نعمت هايي که خداوند به ما در اين ماه داد توسط شيطان دزديده شود.

چه کنيم اعمال رمضاني ما مورد سرقت شيطان واقع نگردد

آيت الله مدرسي با بيان اينکه چگونه از اين اعمال کسب شده در ماه رمضان حفاظت کنيم که مورد سرقت شيطان قرار نگيرد، گفت: چيزي که هميشه عرض مي کنم اين است که خدايا اين کارها و اعمال خوبي که در اين ماه مبارک رمضان به فضل خودت توانستيم انجام دهيم، براي اينکه مورد سرقت شيطان واقع نشود و آنها را از دست ندهيم، آنها را به رسم وديعه نزد خودت مي گذاريم؛ که اگر اين اعمال خوب ما در صندوق آهنين خدا به عنوان وديعه قرار دهيد ديگر شيطان هيچ وقت دستش به آنجا نخواهد رسيد.

وي ادامه داد: بنابراين به خدا عرض مي کنيم، خدايا در آخر ماه مبارک رمضان است و اين کارها و اعمال خوبي که اول خودت به ما توفيق دادي و لطف نمودي بتوانيم انجام دهيم، آنها را به رسم وديعه به خودت مي سپاريم تا در روز قيامت آنها را به ما برگرداني.

انتخاب دنيا يا آخرت و عوامل دوري از آخرت

اين استاد حوزوي با بيان اينکه بين آخرت و دنيا ما کدام يک را انتخاب ميکنيم، اظهار کرد: ما بايد بين دنيا و آخرت يکي را انتخاب کنيم اما طبيعي است که دنيا ما را هل مي دهد تا دنيا را انتخاب کنيم. آقا اميرالمومنين(ع) فرمودند: من نمي گويم برويد دنبال دنيا خودتان مي رويد. مثلا وقتي صبح از خواب بيدار مي شويم و گرسنه هستيم به طور طبيعي چه خودمان بخواهيم چه نخواهيم به سمت نانوايي مي رويم و دنيا هم چنين است.

وي ادامه داد: ما آخرت را هم دوست داريم و دلمان آخرت را هم مي خواهد اما کار مشکلي که داريم وفق بين اين دو است. دنيا با آخرت بد است و آخرت هم گاهي با دنيا جور در نمي آيد و چيزي که سبب آن مي شود تنبلي ما است که اين تنبلي باعث مي شود که به واجبات عمل نکنيم.

تنبلي و بي برنامه بودن علت دوري از آخرت

آيت الله مدرسي تنبلي و بي برنامه بودن را دو عامل دور شدن انسان از انتخاب آخرت دانست و بيان کرد: در دعاي ابوحمزه هم مي خوانيم: « اللهم إني أعوذ بک من الکسل و الفشل و الهم و الجبن »؛ بنابراين علاوه بر تنبلي انسان بي برنامه بودن او به تنبلي اضافه مي شود و اين دو باعث مي شود از آخرت غافل شويم. روايت است که بايد وقت خود را به چهار قسمت تقسيم کرد و برنامه داشته باشيم.

وي جامعه را عامل ديگر غفلت از آخرت دانست و اظهار کرد: سوم عامل اين غفلت جامعه است و وقتي جامعه ما يک جامعه بي نظم باشد، ديگر نمي گذارد کسي در آن منظم شود. و گاها تنبلي هم در جامعه هست. مثلا اگر ساعت کار ۸ ساعت است اما کارمندان در يک جامعه ۵ ساعت کار مي کنند، در جامعه و کشور ديگري از اين ۸ ساعت فقط ۱ ساعت کار مفيد دارند و به همين نحو تنبلي و بي نظمي در کار دارند که بر روي جامعه هم اثر منفي مي گذارد.

صومعه نشيني و دوري از جامعه و نکوهش آن توسط پيامبر(ص)

آيت الله مدرسي به جريان صومعه نشيني اشاره و بيان کرد: عده اي براي اين که دنيا روي آنها اثر نگذارد و از آخرت و خدا غافل نشوند صومه نشين مي شوند؛ و اين صومعه نشيني مورد تاييد پيامبر(ص) نيست.

وي ادامه داد: من در ايرلند و فرانسه اين صومعه ها را از نزديک مشاهده کردم و در آن صومعه ها يک متخصص و جراح قلب را ديدم که آمده صومعه نشين شده است و يک عده بچه يتيم را هم جمع کرده و از آن سرپرستي مي کند. پرسيدم چه شده است اين آقا به اينجا آمده است؟ گفتند در يک حادثه تصادف تمام خانواده اش را از دست داده و از آن زمان صومعه نشين شده است.

اين مجتهد شيعي افزود: غالبا کساني که الان در اين صومعه ها هستند چنين مشکلاتي در دنيا داشته اند و يک دفعه بهم ريخته اند و گفته اند برويم به فکر آخرت خود و خدا باشيم. اما در گذشته که در تاريخ هم آمده صومعه نشيني به اين دليل نبود، بلکه مومنين با دولت هاي جبار مبارزه مي کردند و در آخر وقتي مي ديدند شر جبارين دفع نمي شود و در توان آنها نيست، به کوه ها و غارها فرار مي کردند و آنجا مشغول عبادت مي شدند.

آيت الله مدرسي به نکوهش پيامبر(ص) از اين اقدام صومعه نشيني و دوري کردن از جامعه اظهار کرد: نقل است يکي از اصحاب پيامبر(ص) يک يا دو تا از بچه هاي خود را از دست داد و اين حادثه او را شوکه نمود، به اين دليل گفت ديگر من با دنيا کاري ندارم و رفت در خانه اش معتکف شد و مشغول عبادت بود تا اينکه موضوع را به پيامبر(ص) خبر دادند و پيامبر(ص) گفت اين کار در دين من نيست بلکه دين من جهاد، صلاة، صوم، حج و عمره است؛ اگر مي خواهيد خدا از شما راضي شويد اين کارها را انجام دهيد نه اينکه جايي خلوت بنشينيد و از همه دوري کنيد و نماز بخوانيد.

دنيا محل گرفتاري

اين مجتهد شيعي با بيان اينکه دنيا محل گرفتاري است، اظهار کرد: چند روز قبل چند ننفر به من گفتند دعا کنيد اين گرفتاري هاي دنيا حل شود، به آنها عرض کردم در دنيا هر کس به اندازه خودش درگير است و اصلا دنيا محل گرفتاري است، اگر مي خواهيد گرفتاري نداشته باشيد و اين گرفتاري ها حل شود بايد به آخرت برويد و هر وقت فوت کرديد آنجا هيچ وقت گرفتاري نيست.

وي ادامه داد: با فوت نمودن انسان به آخرت مي رود و آنجا اين گرفتاري ها نيست اما دنيا اسمش مشخص است و پست است و اينجا محل گرفتاري است. در جلسه اي نزد آقا اميرالمومنين(ع) فردي براي يکي ديگر از آن افراد براي گرفتاري يکي از رفقايش دعا کرد و گفت خدايا از اين گرفتاري ها اين رفيق مرا نجات بده؛ حضرت اميرالمومنين(ع) تا اين جمله را شنيد گفت چرا براي رفيق خود درخواست مرگ کردي؟ اين دعايت خوب نبود، چرا او بميرد؛ بعد حضرت فرمودند از گرفتاري ها نجاتش بده يعني اينکه او بميرد.

در گرفتاري و مشکلات قوي باشيد

آيت الله مدرسي با تذکر اينکه در مقابل مشکلات خود را نبازيد و قوي باشيد، گفت: چرا همه اش مي خواهيد روباه باشيد تا مشکلي شد فرار کنيد، کمي هم شير و قوي باشيد. چرا ضعيف هستيد بگو هر چه هست بيايد.

وي ادامه داد: ياد بگيريد اگر يک مشکلي به شما گفت من مشکلات چناني هستم، شما هم بگويد منم يک مومني هستم که در مدرسه عاشورا و مکتب حسيني بزرگ شده ام، در هيئت حسيني پرورش يافته ام. چرا خودتان را در برابر مشکل مي بازيد؟ آن مشکل بايد از شما بترسد و فرار کند، چرا شما از مشکل مي ترسيد و فرار مي کنيد؟

به جاي صومعه نشيني خانه و محل کار خود را عبادتگاه کنيد

آيت الله مدرسي با بيان اينکه به جاي صومعه نشيني منازل و محل کار خود را عبادتگاه کنيد، گفت: از نظر الهي هر وقت فکر کرديد که مکه برويد و نتوانستيد برويد، خانه خود را مکه کنيد. يا هر وقت خواستيد فکر کنيد برويد صومعه نشيني، خانه خود يا مغازه خود را صومه کنيد و هر جايي که هستيد آنجا را جاي الهي کنيد.

اين استاد حوزوي اظهار کرد: يک بار از عمره همراه زائرين به سمت تهران برمي گشتيم، ديدم در اتوبوس زن و مرد زائر وقتي از مکه خارج شديم شروع به گريه و ناله کردند. به آنها گفتم شما بايد الان شکر کنيد، عمره رفتيد و الان سالم به خانه برميگردد. آنها به من گفتند شما طلبه ها هر روز مي توانيد به مکه و کربلا برويد اما ما نمي توانيم!

وي ادامه داد: به آنها گفتم من يک چيز به شما ياد مي دهم، حالا که داريد بر مي گرديد و شايد ديگرنتوانيد بياييد همان خانه خود را بيت الله الحرام کنيد. و خداوند هم در آيه ۳۶ نور مي فرمايد: « فِي بُيُوتٍ أَذِنَ اللَّهُ أَنْ تُرْفَعَ وَيُذْکَرَ فِيهَا اسْمُهُ يُسَبِّحُ لَهُ فِيهَا بِالْغُدُوِّ وَالْآصَالِ / در خانه‌هايي که خدا رخصت داده که آنجا رفعت يابد و در آنها ذکر او شود و صبح و شام تسبيح و تنزيه ذات پاک او کنند».

آيت الله مدرسي افزود: بعد به آنها گفتم الان داريد مي رويد به خانه هاي خود اما اين خانه هاي شما يک طرف آن ساز و آواز، اين طرف غيبت، آن طرف دروغ و سخن بيهوده و لغو است؛ اما سعي کنيد الان که بر مي گرديد اين خانه هاي خود را مناجاتگاه کنيد، در آن قرآن بخوانيد، بچه ها را خوب تربيت کنيد؛ اگر اين کار را کرديد حالا بيت شما هم بين نبوت، بيت رسالت و بيت الله الحرام است. و معروف است که مي گويند: « در يمني ولي پيش مني هر جايي که باشي ».

کربلا را به خانه هايتان بياوريد

اين مجتهد شيعي با بيان اينکه اگر نمي توانيد کربلا برويد کربلا را به خانه هاي خود بياوريد، گفت: امام صادق(ع) به فردي فرمودند: اهل کجايي؟ گفت کوفه؛ بعد پرسيد چند بار به کربلا مي روي؟ گفت خيلي کم، گاهي در مناسبت ها مي روم. امام فرمود اين خيلي کم است، گفت پس هر هفته بروم؟ امام گفت کم است، گفت هر روز بروم؟ امام گفت کم است؛ گفت پس چکار کنم از کوفه تا کربلا هم دو ساعت راه است؟ امام فرمود: برو يک جايي زير آسمان و آنجا سه بار امام حسين(ع) را سلام بده. پس يک روز ما کربلا مي رويم و يک روز هم ما کربلا را به خانه هايمان مي آوريم.

آيت الله مدرسي تاکيد کرد: اگر کسي خواست يک روزي فکر کند صومعه نشين شود، به او مي گويم اين فکر را از خود دور کند. بدانيد که هر جا هستيد آنجا را مي شود عبادتگاه و صومعه کرد.

وي ادامه داد: حتي مغازه هستيد، در مغازه داريد جنس مي فروشيد، همانجا را مي شود عبادتگاه کرد، در همان حال شما در دل خود ذکر خدا را داشته باشيد و فکر کنيد يک جوري کاري کنيد که خدا از شما راضي شود؛ پس همين مغازه شما روز قيامت شهادت خواهد داد که شما در ذکر و عبادت خدا بوديد. بنابراين ما مي توانيم مغازه، خانه، ماشين و محل کار خود را جاي الهي کنيم و اين ممکن است.

آيت الله مدرسي با تذکر به کارمندان نسبت به خدمت به مراجعين گفت: شما کارمند وقتي به آن ارباب رجوع پير يا جوان، کوچک يا بزرگ مي گوييد برو فردا بيا! آيا مي دانيد اين بنده خدا چقدر راه طي کرده و با چه مقدار مشکلات خود را به اين اداره رسانده تا کارش انجام شود؟! شما کارمند محترم به جاي اينکه بگوييد برو فردا بيا يک مقدار بيشتر کار کنيد و وقت بگذاريد تا کار مردم هم انجام شود و اين اضافه وقت را براي خدا بگذاريد و بگوييد من با اين کار محل کارم را الهي کردم و همين کار شما عبادت براي خدا است. حالا همين طور در دانشگاه ها و مراکز علمي نيز به همين منوال با اين نيت الهي کار انجام دهيد و درس بخوانيد.

وي در پايان گفت: نگوييد ديگران و مردم اينجور نيستند، شما بايد گليم خود را از آب بکشيد چکار مردم داريد؟ ما بايد الگوي ديگران بشويم. اگر اين نفس تو به هلاکت رسيد و اهل جهنم شد، ديگران هم بروند بهشت به شما چه؟ شما مواظب باش جهنم نرويد!

آيت الله مدرسي به خاطره اي از مرحوم به خاطره اي از مرحوم بهلول اشاره و گفت: بنده بيش از ۵۰ سال با شيخ محمد تقي بهلول آشنا بودم و ايشان در همين مکان هم تشريف آورده اند؛ يک روز با ايشان در تهران به مجلسي رفته بوديم و الان يادم نيست منبري چه مي گفت، ولي آن منبري چيزهايي مي گفت که دقيق نبود، که يک دفعه ديدم ايشان مجلس را ترک کرد و گفت خدا راضي نيست من اينجا باشم. ايشان الهي زندگي کرد و امثال ايشان هم هستند که خدايي زندگي مي کنند و البته کاسب هم هستند و به امور زندگي خود هم مي پردازند.

گفتني است، جلسات تفسير و تدبر آيت الله سيد محمد تقي مدرسي، از مراجع تقليد کربلاي معلي و از مفسرين و پژوهشگران شيعي جهان اسلام هر بامداد ماه مبارک رمضان با محوريت سوره حديد در دفتر تهران ايشان برگزار مي شد.

گزارش: اميرمحسن سلطان احمدي

تعداد بازديد:409 آخرين تغييرات:97/03/25
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر