چهارشنبه 1 اسفند 1397 - 15 جمادي الثاني 1440 - 20 فوريه 2019
صفحه اصلي/مقالات

الگوی پیشرفت اسلامی باید کارآمدی خود را در مقیاس جهانی ثابت کند

آيت الله ميرباقري:

الگوي پيشرفت اسلامي بايد کارآمدي خود را در مقياس جهاني ثابت کند

آيت الله ميرباقري گفت: الگوي پيشرفت اسلامي- ايراني با برنامه ريزي و تقويت بنيان‌ها و ساختارهاي اجتماعي، بايد کارآمدي خود را در مقياس جهاني ثابت کند.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از پايگاه اطلاع رساني آستان قدس رضوي، آيت الله سيد محمد مهدي ميرباقري ظهر ديروز در نشست علمي – فرهنگي «تبيين الگوي اسلامي – ايراني پيشرفت» که با حضور دانشجويان در سالن آمفي تئاتر دانشگاه علوم اسلامي رضوي برگزار شد، گفت: الگوي پيشرفت اسلامي- ايراني با برنامه ريزي و تقويت بنيان‌ها و ساختارهاي اجتماعي، بايد کارآمدي خود را در مقياس جهاني ثابت کند.

وي مقصود از جامعه جهاني را تغيير معادلات حاکم بر جهان تعريف و بيان کرد: بايد معادلات اسلامي را بر جهان حاکم کنيم، چرا که مهم‌ترين رکن در الگوي پيشرفت، تحول براي مديريت انساني است، يعني ابتدا بايد بافت انساني جامعه نظير اعتقادات، اخلاق و ... متحول شود تا سپس تثبيت الگوي پيشرفت در آن جامعه محقق گردد.

وي به توضيح دو نکته مهم و حياتي در خصوص الگوي پيشرفت پرداخت و اظهار کرد: نخستين نکته در اين راستا اين است که الگوي پيشرفت در شرايطي مطرح شده که اکنون يک تمدن رقيب در مقابل ما مدعي غلبه بر جامعه جهاني است و براي توسعه پايدار اين تمدن، آن هم در مقياس جهاني طراحي و برنامه ريزي مي‌کند.

وي ادامه داد: اين رقيب علوم و زيرساخت‌هاي لازم براي مديريت جهان از جمله تعامل خود با نهادهاي بين المللي و تصميم گيري‌ اين نهادها براي هماهنگ سازي جامعه جهاني را ايجاد کرده است که تحول همه جانبه در حيات بشري به حساب مي‌آيد و سپس توسعه بهره‌وري مادي را به دنبال خواهد داشت که اين توسعه، اعتقادات و فرهنگ هر جامعه را تحت تاثير فرهنگ غربي قرار خواهد داد که جوامع اسلامي در برابر اين توسعه بايد موضع گيري مشخصي داشته باشند.

عضو مجلس خبرگان رهبري با بيان اينکه در مقابله با برنامه‌ريزي توسعه در مقياس جامعه جهاني چهار نوع موضع گيري مي‌توان داشت، گفت: نخستين موضع پذيرش الگوي توسعه جامعه جهاني توسط کشور است و دومين نوع موضع گيري، پذيرش الگو با حق تحفظ است و سومين نوع موضع گيري رويکرد انزواست و نوع چهارم موضع‌گيري در اين راستا، مدل عملکرد امام خميني(ره) يعني نقطه مقابل الگوي پيشرفت غرب و استحاله الگوي پيشرفت غرب است.

آيت الله ميرباقري موضع گيري جمهوري اسلامي ايران در قبال الگوي توسعه جامعه جهاني غرب را موضع امام خميني(ره) دانست و افزود: الگوي توسعه جامعه جهاني ايران که قرار است در مقابل الگوي توسعه جامعه جهاني غرب اعلام حضور کند، بايد معطوف به موضع گيري امام خميني(ره) يعني استحاله غرب باشد.

وي با اشاره به اينکه اکنون دو جريان مدعي مديريت و تکامل بشريت در سطح جهان وجود دارد، تصريح کرد: نخستين مدعي، جبهه انبياء و معصومين(ع) و مدعي ديگر، جبهه مقابل انبياء و معصومين(ع) است و مکتب ما بايد بتواند تکامل جبهه بشريت را مطرح کند، در غير اين صورت نمي‌تواند مدعي رهبري حيات بشري يا حتي حيات فردي باشد.

عضو مجلس خبرگان رهبري ادامه داد: الگوي پيشرفت در مقياس تاريخي يعني طراحي مدل برتر به نفع موازنه يک جبهه است، بنابراين ما بايد در اين راستا يک الگو را تببين و نواقص آن را برطرف کنيم که اين الگو همان الگو غلبه تمدني است و اگر بتوانيم سازوکارهاي تمدن را به نفع اسلام رقم بزنيم، اين همان برنامه ريزي در زمينه الگوي توسعه است.

آيت‌الله ميرباقري ساختارهاي اجتماعي الگوي پيشرفت را معطوف به کارآمدي دانست و خاطرنشان کرد: بنيان‌هاي متناسب با جبهه حق در مقياس جامعه جهاني که اخلاق، نظام فکري و نظام تکنولوژي است بايد مورد مهندسي قرار گيرند و اين سه مقوله را که شامل گرايش، بينش و دانش جامعه مي‌شود، دوباره طراحي کنيم، چرا که اين سه نظام نيازمند بنيان‌هاي اجتماعي هستند و طراحي بايد براي ساختارهاي خرد، کلان و توسعه جامعه صورت بگيرد.

تعداد بازديد:170 آخرين تغييرات:97/03/31
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر