دوشنبه 29 دي 1399 - 4 جمادي الثاني 1442 - 18 ژانويه 2021
صفحه اصلي/پزشكي

دیابت علامت هشداردهنده ابتلا به سرطان لوزالمعده

محققان پي بردند؛

ديابت علامت هشداردهنده ابتلا به سرطان لوزالمعده

محققان دريافتند شروع ديابت نوع۲ مي تواند يکي از علائم سرطان لوزالمعده (پانکراس) باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، مطالعه جديد محققان دانشگاه آکسفورد نشان مي دهد ديابت در اولين سال هاي تشخيص مي تواند با افزايش ۲.۳ برابري ريسک سرطان لوزالمعده مرتبط باشد.

سرطان لوزالمعده يکي از مرگبارترين سرطان هاست که نرخ بقاء ۵ ساله آن تنها ۸ درصد است چراکه اکثر بيماران مبتلا به اين سرطان در مرحله آخر، بيماري شان تشخيص داده مي شود.

ديابت هم فاکتور پرخطر اين بيماري است و هم مي تواند پيامد سرطان لوزالمعده باشد. شيوع ديابت در بين بيماران مبتلا به سرطان لوزالمعده در مقايسه با ساير سرطان ها، به شکل غيرعادي اي بالاست.

اکثر بيماران ديابتي مبتلا به سرطان لوزالمعده در مدت کمتر از سه سال قبل از تشخيص سرطان، مبتلا به ديابت تشخيص داده شده اند. بنابراين افراد در اولين سال هاي تشخيص ديابت، بيشترين گروه خطر هستند.

«وندي ستياوان»، سرپرست تيم تحقيق، در اين باره مي گويد: «ارتباطي که بين ديابت و سرطان لوزالمعده وجود دارد، در سرطان هاي سينه، پروستات و کولورکتال (راست روده) ديده نمي شود.»

اين مطالعه نشان مي دهد افراد مبتلا به ديابت نوع ۲ علاوه بر کاهش وزن و کنترل مستمر بيماري، بايد به طور مداوم تحت غربالگري قرار گيرند.

سرطان لوزالمعده يازدهمين سرطان شايع در مردان و نهمين سرطان شايع در زنان است.۷۱ درصد از مبتلايان به سرطان لوزالمعده در اولين سال تشخيص جان خود را از دست مي دهند. اين سرطان در مردان شيوع بيشتري دارد. سيگار، اضافه وزن، ديابت، و سن از مهمترين عوامل بروز اين بيماري هستند.

تعداد بازديد:417 آخرين تغييرات:97/03/31
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر