یکشنبه 17 آذر 1398 - 11 ربيع الثاني 1441 - 8 دسامبر 2019
صفحه اصلي/قرآن

نمایشگاه قرآن در یونان برپا شد

به همت رايزني فرهنگي ايران؛

نمايشگاه قرآن در يونان برپا شد

نمايشگاه قرآن، خوشنويسي و تذهيب برگرفته از آثار نفيس مجتبي سبزه و فاطمه کيکاووسي به همت رايزني فرهنگي ايران در آتن برپا شد.

به گزارش خبرگزاري مهر، همزمان با اعلام «آتن پايتخت جهاني کتاب در سال ۲۰۱۸» در بخش اسلامي موزه ملي بناکي، نمايشگاه قرآن، خوشنويسي و تذهيب برگرفته از ۳۸ اثر نفيس خوشنويسي قرآني و اشعار فارسي مجتبي سبزه و نيز آثار تذهيب و مينياتور فاطمه کيکاووسي برپا شد.

رئيس موزه بناکي يونان، رئيس موزه اسلامي بناکي نمايندگان از کتابخانه ملي، سفير و رايزن فرهنگي ج.ا.ايران و هنرمندان اعزامي از کشورمان «مجتبي سبزه» هنرمند خوشنويس و «فاطمه کيکاووسي» استاد تذهيب و ميناکاري و جمعي از اساتيد دانشگاه، هنرمندان، فعالان رسانه اي و علاقمندان به هنر اسلامي -ايراني خوشنويسي و تذهيب شرکت کردند.

مينا موراييتوو، مدير موزه اسلامي بناکي در بازديد از اين نمايشگاه، در مورد هنر اسلامي خوشنويسي و نقش اساتيد ايراني در طول تاريخ در رشد و شکوفايي اين هنر حيرت انگيز سخناني ايراد کرد.

مطلبي‌شبستري، سفير جمهوري اسلامي ايران در آتن طي سخناني، پيرامون هنر خوشنويسي اسلامي گفت: از اين هنر جذاب و ماندگار در کتابت قرآن کريم و نوشتن ديگر کتب ادعيه و اسناد رسمي بيش از هزار سال است که در کشورهاي مختلف اسلامي استفاده مي‌شود، ايران در ترويج و توسعه و شکوفايي اين هنر اسلامي در جهان نقش بي‎بديل و برجسته اي داشته و دارد.

وي با تأکيد بر روابط دوستانه دو کشور ايران و يونان، توسعه مناسبت‌هاي فرهنگي را در تقويت مشترکات هنري و فرهنگي و ديگر روابط خوب دو کشور متأثر دانست.

علي‌محمد حلمي، رايزن فرهنگي کشورمان نيز در سخنان خود، اظهار کرد: هنر به عنوان يک جريان زنده و پويا روايتگر راستيني است که از تلاش آگاهانه انسان‌هاي فرهيخته‌اي که با ذوق و نبوغ فوق‌العاده به کشف دنياي دورن خود و هستي پرداخته‌اند، حکايت دارد.

وي افزود: ايرانيان سهم مهمي در رشد و ترويج هنر خوشنويسي داشته و دارند که البته امروز اين هنر فاخر اسلامي و نيز، هنر تذهيب‌کاري که چشم انسان را به زيبايي خيره مي‌کند، در جهان شناخته شده است.

گفتني است؛ اين نمايشگاه به همت رايزني فرهنگي ايران در يونان، اداره‌کل همکاري‌هاي فرهنگي و امور ايرانيان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و موزه ملي و اسلامي بناکي و کتابخانه ملي يونان برپا شد که برگزاري کارگاه آموزشي خوشنويسي و تذهيب اسلامي ـ ايراني نيز بخشي از اين برنامه محسوب مي‌شود.

تعداد بازديد:368 آخرين تغييرات:97/03/31
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر