یکشنبه 17 آذر 1398 - 11 ربيع الثاني 1441 - 8 دسامبر 2019
صفحه اصلي/اخبار فناوري

شیوع باجگیر سایبری درسیستم کاربران ایرانی/فایل ناشناس را بازنکنید

مرکز افتا هشدار داد؛

شيوع باجگير سايبري درسيستم کاربران ايراني/فايل ناشناس را بازنکنيد

مرکز مديريت راهبردي امنيت فضاي توليد و تبادل اطلاعات (افتا) نسبت به شيوع باج افزار جديدي با نام CyberSCCP در منطقه خاورميانه و به ويژه در بين جامعه مجازي کاربران ايراني هشدار داد.

به گزارش خبرنگار مهر، باج‌افزار CyberSCCP در منطقه خاورميانه و به‌خصوص در بين جامعه مجازي ايرانيان فراگير شده است.

مرکز افتاي رياست جمهوري در خصوص رفتار اين باج‌افزار اعلام کرد: اين ويروس باج گير سايبري «در صورت نداشتن نرم‌افزارهاي ضدبدافزار مناسب»، اقدام به رمزگذاري فايل‌ کرده و براي ارائه کليد مربوطه درخواست پول مي‌کند.

تکنيک CyberSCCP در مجاب کردن کاربران به دريافت فايل نصبي آلوده با بهره‌گيري از متدهاي مهندسي اجتماعي است که به‌تبع آن رويکردهاي آن مي‌تواند متفاوت باشد.

هرچند اين باج‌افزار کاربران خاورميانه و به خصوص کشور ما را هدف قرار داده است اما قابليت گسترش و نفوذ به ساير کشورها را نيز دارد.

در نتيجه باج‌افزار اقدام به رمزگذاري فايل‌هاي اسناد، آرشيو، ويدئو، موزيک، فايل‌هاي متني، ارائه و ... قرباني کرده و در انتهاي نام آن‌ها پسوند «. CyberSCC» را قرار مي‌دهد. پس از انجام فرآيند مذکور يک فايل متني با عنوان «READ_IT.txt» ايجاد مي‌کند که حاوي درخواست مبلغ ۰.۰۳ ارز ديجيتالي بيت‌کوين از کاربر هدف است تا فايل‌هاي رمزشده را رمزگشايي کند.

براي پيشگيري ‌از چنين حملاتي پيشنهادات زير ارائه شده است:
•  تا جايي که ممکن است از سرويس Remote Desktop استفاده نکنيد.
•  استفاده از نرم افزار امنيتي جهت تشخيص‌  باج افزارها، مي‌تواند بسياري از باج افزارها را شناسايي و از فعاليت‌ آن‌ها جلوگيري کند.
•  پشتيبان گيري از فايل‌ها به صورت مرتب انجام گيرد تا در چنين مواردي فايل‌ها قابل بازيابي باشند.
•  فايل‌هاي ضميمه ها را باز نکنيد، به خصوص اگر فرستنده براي شما نامعتبر و ناشناخته است.
•  اطمينان حاصل کنيد که همه به روزرساني‌ها در اسرع وقت نصب شده باشند. همچنين اطمينان حاصل کنيد که تمام برنامه‌ها، به ويژه جاوا، فلش و Adobe Reader را به روزرساني کرده باشند.

تعداد بازديد:275 آخرين تغييرات:97/04/10
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر