جمعه 27 فروردين 1400 - 4 رمضان 1442 - 16 آپريل 2021
صفحه اصلي/مقالات

کسی که با آبروی مسلمانی معامله می‏ کند، از درون آتش می‏ گیرد

آيت الله جوادي آملي:

کسي که با آبروي مسلماني معامله مي‏ کند، از درون آتش مي‏ گيرد

آيت الله جوادي آملي گفت: کسي که با آبروي مسلماني معامله مي‏ کند، از درون آتش مي‏ گيرد؛ نه از بيرون.

به گزارش خبرگزاري مهر، آيت الله جوادي آملي در پاسخ به اين سوال که چگونه خود را از وسوسه‏ هاي شيطان برهانيم و  بر افکار شيطاني خود پيروز شويم؟ بيان داشت: ابليس دشمني بيروني است و تا پايگاهي در درون نداشته باشد، نمي‏ تواند به انسان ضربه بزند. کار شيطان صدور سم به درون انسان است. اگر کسي که مي ‏خواهد ديگري را با سم از پاي درآورد، آن را در جيب شخص بگذارد، تأثيري در وي ندارد يا اگر سم را به او بخوراند و او بالا بياورد، باز هم اثري ندارد. دستگاه گوارش بايد سم را بپذيرد و آن را جذب کند تا پس از ورود به خون، اثر زيانبار خود را به جاي بگذارد.

وسوسه‏ ها نيز چنين است: هوا، هوس و شهوتراني‏ هاي گوناگون که رقيق ‏ترين و سبک‏ترين آن در جوانها و سنگين‏ ترين آن در سالمندان، به صورت حب جاه و مقام مشاهده مي‏ شود، نشانه تأثير سم است.

واپسين عقبه‏ اي که بزرگان سير و سلوک از آن نجات مي‏ يابند، «مقام خواهي» يا همين بازي هايي است که بسياري به آن گرفتارند. اگر کسي از تعاريف و القابي که به او مي‏ دهند، لذت ببرد، معلوم مي‏ شود که سم در او اثر کرده است . وجود مبارک اميرمؤمنان(عليه‌السلام) در عهدنامه مالک اشتر فرمود: شيطان همواره در پي حمله است: وقتي کسي از تو تعريف مي‏ کند، بايد مواظب باشي، چون در خط مقدم آتش شيطان قرار گرفته‏ اي. [۱]

کسي که با آبروي مسلماني معامله مي‏ کند، از درون آتش مي‏ گيرد؛ نه از بيرون. اين شخص ديگر شبها خواب ندارد. هرچه قرص خواب بخورد، باز هم به خواب نمي‏رود. هرچه بستر نرم فراهم کند، باز هم خواب ندارد. زماني انسان بر تشک نرم مي‏ خوابد، و زماني اين تشک پر از تيغ است. انسان بر روي اين تشک به هر طرف بغلتد، تيغ مي‏ خورد. تيغي که از درون انسان بر مي‏ خيزد، با قرص خواب برطرف نمي‏ شود.

چه آسايد به هر پهلو که گردد ٭٭٭٭ کسي کز خار سازد او نهالين [۲]

در روايات ما آمده است: براي انجام هر کار «بسم اللّه الرحمن الرحيم» بگوييد [۳]؛ يعني کاري که قصد انجام آن را داريد، بايد به گونه‏ اي باشد که در مدخل ورودي آن بتوان گفت: «خدايا به نام تو».

به اين ترتيب، ما هيچ کاري را بدون مطالعه، تفکر و عاقبت سنجي انجام نمي‏ دهيم؛ و علاوه بر اين، کارهايي را انجام مي‏ دهيم که بتوانيم در ابتداي آن بگوييم: «خدايا با نام تو آغاز مي‏ کنم». چنين کاري يا واجب است يا مستحب. حرام و مکروه را نمي‏ توان با نام خدا انجام داد. با اين تمهيد شيطان همواره در اسارت ماست.

[۱]. «إياک و الإعجاب بنفسک و الثقة بما يعجبک منها و حُبّ الاطراء فإن ذلک من‏أوثق فرص الشيطان»؛ نهج البلاغه، نامه ۵۳.

[۲]. ديوان شمس، ص ۷۰۷، ش ۱۸۹۸.

[۳]. وسائل الشيعه، ج ۷، ص ۱۷۰

تعداد بازديد:602 آخرين تغييرات:97/04/13
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر