دوشنبه 29 بهمن 1397 - 13 جمادي الثاني 1440 - 18 فوريه 2019
صفحه اصلي/قرآن

دومین دوره مسابقات حفظ موضوعی قرآن کریم برگزار می‌شود

رئيس فرهنگسراي گلستان:

دومين دوره مسابقات حفظ موضوعي قرآن کريم برگزار مي‌شود

دومين دوره مسابقات حفظ موضوعي قرآن کريم همراه ويژه نوجوانان ۱۳ تا ۱۵ سال با اهداي جوايز نفيس در فرهنگسراي گلستان برگزار مي‌شود.

به گزارش خبرگزاري مهر، «ناصر امين‌زاده» رئيس فرهنگسراي گلستان از برگزاري دومين دوره مسابقات حفظ موضوعي قرآن کريم خبر داد و گفت: دومين دوره مسابقات گروهي حفظ موضوعي قرآن کريم ويژه دختران و پسران ۱۳ تا ۱۵ سال به همت فرهنگسراي گلستان برگزار مي‌شود. طرح اين مسابقه، طي چندين نشست با حضور جمعي از فرهيختگان، علاقمندان و فعالان به مباحث قرآني و تفسير قرآن کريم با هدف تربيت قرآني و ديني نوجوانان و انس آن‌ها با قرآن کريم ارائه شد و به ياري خداوند، اين طرح در قالب مسابقات حفظ موضوعي قرآن کريم برگزار خواهد شد. غرض اصلي در اين مسابقه، آگاهي، شناخت و درک آيات موضوعي و مفاهيم آن است تا با دانستن و فهميدن، نه صرف خواندن و قرائت، مقدمه زندگي قرآني براساس معرفت و محبت فراهم آمده و مخاطبين بيشتر از پيش با آموزه‌هاي قرآني آشنا شوند.

وي ضمن اشاره به اهميت حفظ آيات قرآن به صورت موضوعي گفت: اين طرح، منطبق بر اهداف‌ تربيتي اين رده سني و با درنظرگرفتن موضوعاتي مانند مراحل رشد، انتظارات و نيازهاي جوانان طراحي شده است و در آن موضوعاتي مانند انس‌ ديني، معرفت، آشنايي و عمل به آموخته‌هاي قرآني و خودجوشي مخاطب مدنظر قرار گرفته است. در اين برنامه، توجه ويژه‌اي به آيات موضوعي قرآن کريم به خصوص انس ديني با قرآن از طريق شيوه‌اي جديد و نشاط‌آور شده است.

امين زاده گفت: عمل به آموزه‌هاي قرآني و ديني مسئله‌اي است که باعث شد ما اين طرح را در اولويت برنامه‌هاي تابستاني فرهنگسراي گلستان قرار بدهيم. به نظر ما و فعالان حوزه قرآن، برگ برنده اجراي اين برنامه، تمرکز بر آشنايي با آيات موضوعي و کاربردي و فهم قرآن کريم است.

رئيس اسبق فرهنگسراي انقلاب به برگزاري دوره اول اين مسابقات در سال گذشته اشاره کرد و ضمن موفقيت‌آميز خواندن آن گفت: اولين دوره اين مسابقات پس از بررسي‌هاي لازم و بنا به اقتضا و شرايط سني مخاطبين براي کودکان ۷ تا ۹ سال به درخواست گروهي از عزيزان در سال ۹۶ با شرکت حدود ۲۵۰ کودک قرآني برگزار شد که مورد استقبال گسترده‌اي قرار گرفت. لذت اين توفيق بزرگ، انگيزه‌هايمان را افزون ساخت تا مسابقات امسال را نيز به همين شيوه و با سبکي جديد، تنظيم و اجرا نماييم.

مدير فرهنگي هنري منطقه۸ اظهار کرد: اميدواريم بتوانيم در جهت ترويج فرهنگ قرآني، گامي هرچند کوچک برداريم و اين تلاش ناچيز مورد قبول خداوند قرار گيرد. از آنجايي که حفظ کل قرآن يا يک سوره قرآني به صورت کامل براي تمامي افراد و اقشار امکان پذير نيست، بدون ترديد حفظ آيات موضوعي و کاربردي و تدبر پيرامون آن براي فهميدن پيام‌ها، رهنمودها و رعايت موازين اسلامي آن امري ضروري است.

رييس اسبق فرهنگسراي فردوس خاطر نشان کرد: شرکت‌کنندگان در جريان اين طرح، با آيات کاربردي در زندگي و آموزه‌هاي مترقي قرآن آشنا شده و مي‌توانند در زندگي روزمره خود از اين آيات و مفاهيم استفاده نمايند. همان طور که در سوره ص آيه ۲۹، خداوند متعال کساني را که تنها به قرآئت قرآن مي‌پردازند، به ظواهر و الفاظ بسنده مي‌کنند و به مفاهيم و اسرار نهفته در بطن آن آيات توجه ندارند، مورد نکوهش قرار داده است.

براساس اين گزارش، دختران و پسران در گروه سني ۱۳ تا ۱۵ سال و علاقمندان به شرکت در اين مسابقه مي‌توانند تا ۱۷تيرماه به دبيرخانه اين مسابقات به نشاني نارمک، ميدان هلال احمر، خيابان گلستان، فرهنگسراي گلستان مراجعه کنند و جهت کسب اطلاعات بيشتر با شماره ۷۷۸۱۵۱۷۳ تماس حاصل نمايند. علاقمندان پس از ثبت نام، منابع سوالات را در قالب بروشوري که شامل ۴۵ آيه از قرآن با موضوعاتي از قبيل عمل صالح،اخلاص، نيکي به پدرومادر، کنترل خشم، تمسخر، صرفه جويي، سخن چيني و....، دريافت مي‌کنند وهمان آيات با موضوعات مرتبط را حفظ کرده و در روز مسابقه به صورت گروهي به سوالات پاسخ مي دهند. علاوه بر اين، علاقمندان مي توانند جهت دريافت منابع سوالات به سايت فرهنگسراي گلستان به نشاني www.golestan.farhangsara.ir  يا کانال سروش فرهنگسرا به نشاني http://sapp.ir/golestanfarhangsara  مراجعه کنند.

زمان برگزاري مسابقه هفته اول مردادماه است و به برندگان مسابقه که جمعا در گروه دختران و پسران ۱۸ نفرمي شوند؛ جوايز نفيسي اهدا مي‌شود. به نفر اول در هر گروه سني، ۰۰۰/۵۰۰/۳ ريال، نفر دوم ۰۰۰/۵۰۰/۲ريال و نفر سوم ۰۰۰/۵۰۰/۱ريال جايزه نقدي اهداء مي‌شود.

تعداد بازديد:147 آخرين تغييرات:97/04/13
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر