یکشنبه 17 آذر 1398 - 11 ربيع الثاني 1441 - 8 دسامبر 2019
صفحه اصلي/اخبار فناوري

چالش‌های تولید نرم افزار در کلاس جهانی

مديرعامل شرکت دانش پارسيان مطرح کرد:

چالش‌هاي توليد نرم افزار در کلاس جهاني

مديرعامل شرکت دانش پارسيان اعلام کرد شرکت‌هاي توليد کننده نرم افزار در کشور توانستند در کلاس جهاني نرم افزار توليد کنند که اميد است اين مهم توسعه پيدا کند.

به گزارش بازرگاني خبرگزاري مهر، ابراهيم ابراهيم باي‌سلامي وضعيت شرکت‌هاي توليد کننده نرم افزار در ايران را در مقايسه با دنيا مثبت ارزيابي کرد و گفت: شرکت‌هاي توليد کننده نرم افزار در کشور از رشد بسيار خوبي برخوردار هستند و با توجه به اينکه گسترش کاربري فناوري اطلاعات و شتاب مصرف تکنولوژي هم در کشور بالاست.

وي در ادامه تصريح کرد: خوشبختانه شرکت‌هاي توليد کننده نرم افزار در کشور توانستند در کلاس جهاني نرم افزار توليد کنند که اميد است اين مهم توسعه پيدا کند.

مديرعامل شرکت دانش پارسيان مهمترين چالش شرکت‌هاي نرم افزاري را عدم رعايت مالکيت معنوي و احترام درخور به ارزش توليد دانش و فناوري دانست و عنوان کرد: انتظار آن مي‌رود به مالکيت معنوي و ارزش توليد دانش و فناوري توجه بيشتري شود، همچنين عدم توجه مشتريان به تهيه سند نيازمندي‌ها و تحليل مناسب کسب و کار قبل ازسفارش توليد نرم افزار از چالش هاي عمده توليد کنندگان نرم افزار است.

وي همچنين تماميت خواهي يک مرحله‌اي و فرصت ندادن به رشد مرحله‌ي نرم افزار که خاصيت بالندگي و پايدار عملکردي نرم افزار است را از ديگر چالش‌هاي اين دسته از فعالين نام برد.

ابراهيم باي‌سلامي عدم وجود زيرساخت‌هاي مناسب (شرايط سخت افزاري، بسترهاي ارتباطي و آمادگي پرداخت هاي متناسب با اندازه پروژه ها) براي توليد نرم افزارهاي بزرگ و يکپارچه در سطح کشور را از مشکلات توليدکنندگان نرم افزار برشمرد.

وي که شرکتش به عنوان يکي از شرکت‌هاي برتر در حوزه توليد نرم افزار در روز صنعت و معدن منتخب شد، در خصوص فعاليت‌هاي شرکت اظهار کرد: شرکت ما يک شرکت دانش‌بنيان است که محصولات را مبتني‌بر تحقيق و توسعه در حوزه نرم افزار توليد مي‌کند.اين شرکت از سال ۱۳۸۲ آغاز به فعاليت کرده و بزرگ‌ترين سامانه را در حوزه سنجش آموزش کارکنان دولت در سال ۱۳۸۴ ايجاد کرد.

مديرعامل شرکت دانش پارسيان تصريح کرد: «سامانه‌ي ملي مشاغل ايران» از ديگر سامانه‌هايي است که توسط اين شرکت وبراساس الگوي متوالي O*NET طراحي شده و البته ساير کدينگ‌هاي بين‌المللي مانند NOC‌ را که مربوط به کانادا است يا ILO را که مربوط به سازمان جهاني کار است را نيز پوشش مي‌دهد.

وي در ادامه افزود: نرم‌افزار ديگري نيز امسال در حال آماده شدن هست بنام شناسنامه‌ شغل مبتني‌بر سامانه‌ي ملي مشاغل ايران است. طبق تفاهم‌نامه‌اي که با وزارت کار داشتيم مقرر شد سامانه‌ ملي مشاغل ايران را راه‌اندازي کنيم که هم اکنون مقدمات آن آماده شده و منتظر تعهدات وزارت کار هستيم. اميدواريم امسال اين حوزه براي عموم رونمايي شود و از آن استفاده کنند.

ابراهيم باي‌سلامي همچنين در تشريح سامانه سيب (سامانه يکپارچه بهداشت) که يکي از بزرگترين سامانه‌هاي کشور به لحاظ استفاده کننده هست، خاطرنشان کرد: سامانه‌ يکپارچه‌ بهداشت (سيب) که پرونده‌ الکترونيک سلامت در حوزه بهداشت است، کل اطلاعاتي را که در حوزه‌ معاونت بهداشت وزارت بهداشت هست پوشش مي‌دهد. در حال حاضر سامانه در حدود ۳۵ هزار نقطه در سطح کشور از روستاها و شهرها مستقر است و ما جمعيتي بالغ‌بر ۶۷ ميليون نفر را تاکنون پوشش داده، ثبت‌نام کرده و پرونده تشکيل داديم. از اين تعداد حدود ۵۴ ميليون نفر تاکنون ازاين سيستم استفاده کرده و خدمت گرفتند.

وي در ادامه تصريح کرد: اين سامانه روزانه حدود ۶۰۰ هزار نفر در حوزه‌هاي مختلف از خانه‌ي بهداشت، مراکز بهداشتي درماني و گروه‌هاي هدف زيادي در همه‌ي گروه‌هاي سني (کودکان، مادران، نوجوانان، جوانان، ميانسالان و سالمندان) را خدمت مي‌دهد.

مدير عامل شرکت دانش پارسيان از راه اندازي سايتي به منظور فروش کالا و خدمات خبر داد و گفت: در سه سال و نيم گذشته پروژه‌اي را به اسم «بايا» شروع کرديم که اين پروژه شامل (فروش کالا و خدمات) به‌صورت اينترنتي است.

وي تصريح کرد: اين پروژه در تهران و ۶ کلان شهر انجام شده و همچنين ۷ کشور همسايه را نيز پوشش مي دهيم.

ابراهيم باي‌سلامي همچنين گفت: قرار بود در ابتداي سال از اين سامانه بهره برداري کنيم که تنش‌هاي اخير اقتصادي که پيش آمد، يک بخشي از کالاها را تقريبا غيرقابل‌دسترس کرد. البته خودمان هم علاقه‌مند بوديم که بيشتر روي کالا و محصولات داخلي و بومي‌ تاکيد کنيم. خوشبختانه اين کار را هم انجام داديم و اميدواريم که به‌زودي عمليات اجرايي را آغاز کنيم.

تعداد بازديد:292 آخرين تغييرات:97/04/17
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر