دوشنبه 29 بهمن 1397 - 13 جمادي الثاني 1440 - 18 فوريه 2019
صفحه اصلي/قرآن

طرح بزرگترین جمع‌خوانی قرآن کریم در اربعین حسینی برپا می شود

مديرعامل اتحاديه تشکل‌هاي قرآن و عترت کشور:

طرح بزرگترين جمع‌خواني قرآن کريم در اربعين حسيني برپا مي شود

محمدي گفت:برپايي طرح بزرگترين جمع‌خواني قرآن کريم در اربعين حسيني وهمکاري با آستان قدس رضوي در زمينه برپايي دوره‌هاي تربيت مربي مهدهااز جمله برنامه هاي اتحاديه تشکل‌هاي قرآن و عترت کشور است.

به گزارش خبرگزاري مهر، نشست خبري ارزيابي عملکرد اتحاديه تشکل‌هاي قرآن و عترت کشور امروز، ۱۷ تيرماه‌ با حضور حسن محمدي، مديرعامل اين اتحاديه و با تلاوت آياتي از قرآن با موضوع بررسي فعاليت‌هاي اتحاديه در سال ۹۶ برگزار شد.

محمدي در ابتدا با اشاره به بحث ادغام اتحاديه‌ها اظهار کرد: در سال ۸۲ با برنامه‌ريزي ۱۴ مؤسسه قرآني ثبت شده در کشور طرحي به نام تاسيس اتحاديه تشکل‌هاي قرآن و عترت کشور به شوراي توسعه فرهنگ قرآني کشور، ارائه شد، اما به دليل خلأهاي قانوني، ثبت قانوني اين اتحاديه، حدود دو سال زمان برد تا سرانجام پس از گذراندن تبصره واحد در شوراي عالي انقلاب فرهنگي اتحاديه از سال ۸۴ فعاليت خود را به صورت رسمي آغاز کرد.

مديرعامل اتحاديه تشکل هاي قرآن و عترت کشور افزود: اين اتحاديه توانسته منشأ خدمات بسياري در حوزه‌هاي مختلف باشد و بعضاً نيز به اهداف و چشم‌اندازي‌هاي که ترسيم کرده بود تا حدودي دست پيدا کرد، در حالي که در سال ۸۸ يا ۸۹ اتحاديه ديگري با عنوان اتحاديه مؤسسات قرآني ـ مردمي توسط سازمان تبليغات شکل گرفت که از همان ابتداي تأسيس اين اتحاديه دغدغه اداره مؤسسات به صورت واحد و منسجم داشت.

وي خاطر نشان کرد: ما از همان سال ۸۸ ،۸۹ خواستار ادغام و انسجام اتحاديه‌ها بوديم تا از تشتت و انشقاق در حوزه مردمي جلوگيري شود، به همين دليل جلسات متعددي برگزار و براي اين امر بسيار تلاش کرديم، اما اختلاف‌نظرهاي اعضاي اتحاديه‌ها و ديدگاه هاي متفاوت برخي مسئولان موجب شد که ادغام به سرانجام نرسد.

محمدي افزود: سرانجام با شکل‌گيري شوراي توسعه فرهنگ قرآني درخواست شکل‌گيري هيئت رسيدگي به امور مؤسسات قرآني در سال ۹۴ و ۹۵ محقق و  با توجه به وظيفه هيئت رسيدگي به امور موسسات فرهنگي قرآن و عترت به مسائل و مشکلات اين تشکل‌هاي مردمي، از جمله صدور مجوز، نظارت بر مؤسسات، توزيع بودجه و ... به سرانجام رسيد و فعاليت‌هاي مربوط به مؤسسات داراي استاندارد واحد شد.

وي  با تأکيد بر اينکه پس از تشکيل هيئت رسيدگي، يکي از مسائل ادغام مورد بحث ادغام اتحاديه ها بود، عنوان کرد: سال ۹۶ فرايند ادغام استان‌ها براساس فرايند تعيين شده انجام شد، البته در اين فرايند نيز با چالش‌هاي متعددي همراه بوديم که با وجود همه اين فراز و فرودها اتحاديه‌هاي استاني شکل گرفت و سرانجام اين فرايند تشکيل اتحاديه مدغم کشوري و مجمع عمومي آن است.

مدير عامل اتحاديه تشکل هاي قرآن و عترت کشور، در خصوص ادغام اتحاديه هاي کشوري نيز گفت: تدوين اساس نامه اتحاديه کشوري، مهمترين اقدام بعدي طرفيت اتحاديه و همچنين هيئت رسيدگي بود که به لطف خداوند انجام شد، مرحله بعدي نيز بررسي و تصويب اساس نامه در شوراي توسعه فرهنگ قرآني است.

وي در پايان اين بخش گفت: پس از تصويب اساس نامه در شوراي توسعه، حدود ۲ ماه براي تشکيل مجمع و انتخاب اعضاي هيئت مديره مدغم کشوري  فرصت داريم و با پايان اين فرآيند، اين فرايند به سراغ ثبت قانوني آن خواهيم رفت.

«تشريح عملکرد اتحاديه در حوزه سياست گذاري کلان»

مديرعامل تشکل‌هاي قرآن و عترت کشور با باين اينکه فعاليت‌هاي اتحاديه به طور کل در دو حوزه خلاصه مي‌شود، گفت: يکي از اين فعاليت‌ها، فعاليت‌هاي اجرايي و عملياتي است که طي آن خدماتي را به صورت مستقيم به مؤسسات قرآني ارائه مي‌دهيم و داديم که برخي به صورت ملموس و مشهور و برخي هم از اين خدمات مالي و پشتيباني در سال ۹۶ بوده است. همچنين حوزه ديگر فعاليت‌هاي اين اتحاديه در بخش دخالت در تصميم‌گيري‌هاي و حوزه‌هاي تصميم‌سازي و حضور در کانون‌هاي سياستگذاري قرآني ـ فرهنگي به نفع مؤسسات مردم‌نهاد است. از جمله آن مي‌توان به حضور فعال در تمامي جلسات شوراي توسعه فرهنگ قرآني به عنوان حراست از سهم مؤسسات قرآني و حمايت از تشکل‌هاي مردمي ـ قرآني اشاره کرد تا از اين طريق به تقويت جايگاه مردمي ـ قرآني برسيم.

وي با اشاره به فعاليت‌هاي اين اتحاديه در امور سياستگذاري و تصميم‌سازي اضافه کرد: همچنين من به‌عنوان نائب رئيس کميته تخصيص اعتبارات قرآني حضور فعال دارم و تلاشمان بر اين است تا اعتبارات به دست مؤسسات قرآني برسد. طي تلاش‌هاي انجام شده در سال ۹۶، ۵۰ درصد از اعتبار قرآني کميسيون‌ها به دست نهادهاي مردمي برسد که اين دستاورد مهمي بوده است. جهش سهم مردمي از ۵ درصد به ۵۰ درصد در سال ۹۶‌، ۹۷ دستاورد بزرگي بوده است که به حضور نمايندگان مردمي در کميته تخصيص بوده است.

محمدي در بخش ديگري از اين نشست با اشاره به فعاليت هاي حوزه اجرايي و عملياتي، نخستين بخش امور اجرايي اتحاديه  را امور روابط عمومي و رسلنه اي ذکر کرد و عنوان کرد: در حوزه اجرا بيش از ۱۲ نشست خبري در سال ۹۶ داشته‌ايم، همچنين حدود ۱۲ نسخه از خبرنامه تبليغي ـ ترويجي اتقان چاپ و توزيع شد. از ديگر برنامه‌هاي مربوط به امور روابط عمومي و رسانه‌اي مي‌توان به همکاري در جراي طرح ملي ۱۴۵۱ و ساماندهي مؤسسات براي حضور فعال در اين طرح، اعزام دومين کاروان قرآني نور مربوط به مراسم اربعين توسط اتحاديه، تشکيل دبيرخانه کارگروه قرآن کميته فرهنگي ـ آموزشي اربعين اشاره کرد.

وي عنوان کرد: برپايي طرح بزرگترين جمع‌خواني قرآن کريم در اربعين حسيني و همچنين اجراي آن طي امسال، همکاري با آستان قدس رضوي در زمينه برپايي دوره‌هاي تربيت مربي مهدها و همچنين مهدالرضاها و .. در سراسر کشور به ويژه در مناطق محروم، ساماندهي فضاي مجازي اتحاديه و راه‌اندازي کانال‌هايي در تلگرام، اينستاگرام، گروه‌ امت قرآني و ديگر پيام‌رسان‌هاي داخلي، همکاري با راديو اربعين و تهيه  ويژه‌برنامه تفسير و شرح سوره واقعه و برپايي بيش از ۳۵۰ محفل قرآني و بيش از هزار برنامه در مدت يک هفته اربعين از ديگر برنامه‌هايي است که مي‌توان آن را بيان کرد.

محمدي با اشاره به تعامل بين دستگاه‌ها براي فعاليت قرآني اربعين، اظهار کرد: اميدواريم بتوانيم طي تعامل با دستگاه‌ها چون رسانه ملي و شواري توسعه فرهنگ قرآني  برنامه‌هاي ‌متنوعي طي مراسم اربعين در شأن قرآن برپا کنيم. در نظر داريم که هزار و ۴۵۲ محفل قرآني همراه با اجراي طرح ملي بشارت ۱۴۵۲ را برپا کنيم.

وي با تأکيد بر شفاف‌سازي مالي اتحاديه و اعتبارات مالي سال ۹۶ اتحاديه، عنوان کرد: همچنين بالغ بر ۵۰۰ طرح قرآني به اتحاديه ارسال شد که از بيش از ۲۰۰ طرح قرآني تربيت مربي، روخواني، روان‌خواني و ... حمايت کرديم.

مديرعامل اتحاديه‌هاي تشکل‌هاي قرآن و عترت کشور بيان کرد: در بخش اداري و مالي اعطاي دو ميليارد تومان وام قرض‌الحسنه بانک رسالت به بيش از ۲۰۰ فعال قرآني که برکات خوبي در زمينه حل مشکلات مؤسسات داشته است. همچنين کمک بلاعوض ۶۰ ميليون توماني به اتحاديه‌هاي مدغم استان‌ها جهت تجهيز دفاتر اتحاديه به گونه‌اي که به هر اتحاديه مدغم استان حدود ۱۰۰ ميليون ريال براي برپايي دوره‌هاي آموزشي مديريت و توانمندسازي مديران مؤسسات، شفاف‌سازي اعتبارات دريافتي به منظور اينکه ‌اتحاديه در راستاي شفاف‌سازي هزينه‌کرد اعتبارات دريافتي و توزيع بودجه دستگاه‌ها و نهادهاي عضو شوراي توسعه فرهنگ قرآني است نيز از ديگر فعاليت‌هاي اين اتحاديه در سال ۹۶ بوده است.

وي با اشاره به عقد قرارداد با اتحاديه‌هاي مدغم استان‌ها در راستاي برگزاري مجامع اتحاديه مدغم، خريد تجهيزات اداري دفاتر اتحاديه، ادامه داد: صدور پروانه عضويت سه ساله براي مؤسسات عضو با توجه به انقضاي آن در سال ۹۶، پيگيري مطالبات مؤسسات از جمله بيمه فعالان قرآني، بودجه و اعتبارات قرآني ومعافيت‌هاي مالياتي از ديگر مواردي است که مي‌توان اشاره کرد.

 محمدي عنوان کرد: اتوماسيون اداري اتحاديه که مراحل آزمايشي آن در سال ۹۶ راه‌اندازي شد اميدواريم بعد از ادغام اين اتوماسيون به صورت ملي و در صورت موافقت اجرايي و عملياتي شود تا شاهد حذف کاغذبازي و بروکراسي در سطح کشور باشيم.

وي ادامه داد: همچنين طرح ارزش‌گذاري، شناسايي و طبقه‌بندي مؤسسات با عنوان «ميزان» در تهران به صورت پايلوت آغاز شد که فعلاً مسکوت نگه‌داشته شده است تا پس از ادغام اتحاديه کشوري اين طرح تقديم هيئت مديره مدغم کشوري شود.همچنين همکاري با نهادهاي مختلف قرآني چون قوه قضائيه، وزارت علوم، وزارت بهداشت، دانشگاه قرآن و حديث در حوزه‌هاي مختلف داشتيم.

وي درخصوص بيمه فعالان قرآني تصريح کرد: اجراي بيمه فعالان قرآني از سال ۸۹ برعهده اتحاديه قرار گرفت که تا سال ۱۳۹۲ بالغ بر هفت هزار نفر در اين بيمه عضو شدد اما به دلايلي اين تا سال گذشته به دو هزار نفر کاهش يافت و اما طي سال گذشته و امسال به دليل اعتبارات خوبي که در بودجه براي اين موضوع در نظر گرفته شده است جهش خوبي را در حوزه بيمه فعالان قرآني خواهيم داشت.

تعداد بازديد:119 آخرين تغييرات:97/04/19
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر