دوشنبه 29 بهمن 1397 - 13 جمادي الثاني 1440 - 18 فوريه 2019
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

ریزش قیمت ارز در معاملات غیررسمی/بازار در انتظار معامله اسکناس

مهر خبر مي‌دهد؛

ريزش قيمت ارز در معاملات غيررسمي/بازار در انتظار معامله اسکناس

با راه‌اندازي بازار ثانويه ارز، اگرچه معاملات هنوز وارد فضاي عملياتي نشده، اما نرخ در بازار غيررسمي رو به کاهش است؛ شايد وقت آن رسيده که معامله اسکناس ارز هم در صرافي‌ها هم آزاد شود.

به گزارش خبرنگار مهر، از روز گذشته بازار ثانويه ارز در کشور راه‌اندازي شده است. آنگونه که مقامات مسئول بانک مرکزي اعلام کرده‌اند، اين بازار محلي براي تبادل دلار حاصل از صادرات آن دسته از صادرکنندگاني است که ارز حاصل از صادراتشان از شمول ارايه در سامانه نيما مستثني شده است. البته اين طرف گود، هم عرضه محدود است و هم تقاضا، چراکه دولت تصميم گرفته که تنها اجازه دهد کالاهايي از ارز حاصل از صادرات استفاده کنند که در اولويت سوم کالايي قرار مي‌گيرند.

مقاومت دلالان در برابر نرخ دلار شکست

روز گذشته که خبر آغاز به کار بازار ثانويه ارز اعلام شد، اگرچه معاملات به صورت آزمايشي در بازار ثانويه صورت گرفت و در عمل، معامله‌اي به شکل رسمي آنگونه که انتظار مي‌رفت انجام نشد، اما همين انتشار خبر باعث شد که قيمت در بازار غيررسمي اندکي کاهش يابد و به کانال ۷۰۰۰ توماني برگردد. البته از روزهاي قبل از راه‌اندازي بازار ثانويه و تنها با انتشار خبر مربوط به آن، قيمت رو به کاهش گذاشت و برخي دلالان نگران شدند که مبادا طعم تلخ کاهش سود ناشي از سوداگري خود را بچشند، بنابراين وارد بازار شده و اندکي تزريق را بيشتر کردند.

بر اين اساس، طي سه تا چهار روز، قيمت دلار حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ تومان کاهش يافته است و نرخ اکنون در وضعيت متعادل‌تري به سر مي‌برد. البته در روزهاي اولي که خبر راه اندازي بازار ثانويه ارز اعلام شد، نرخ بين کانال ۷۰۰۰ تا ۸۰۰۰ توماني در نوسان بود، اما اکنون در همان کانال ۷۰۰۰ توماني نيز، نرخ رو به کاهش است.

بازار ارز در انتظار معاملات رسمي اسکناس

اکنون صرافي‌ها نيز مطابق با اعلام دولت، در معاملات مرتبط با بازار ثانويه فعال شده‌اند و آنگونه که بانک مرکزي اعلام کرده، صرافي‌ها با توجه به درخواست‌هاي خريد، ارز موجود را بابت واردات ثبت‌سفارش شده، فقط به کالاهاي اولويت سوم تحويل مي‌دهند.

البته پيش‌تر نيز، صرافي‌ها مجاز به ورود به خريد و فروش ارز در سامانه نيما شده بودند، به اين ترتيب که بانکها ارز حاصل از صادرات را براي فروش در اختيار صرافي‌ها قرار دهد تا آنها به واردکنندگاني که از دولت مجوز لازم براي دريافت ارز دولتي را گرفته بودند، تخصيص دهند؛ موضوعي که البته هيچگاه عملياتي نشد.

اکنون اما بسياري از صرافان بر اين باورند که اگر دولت اجازه دهد که معامله رسمي اسکناس نيز براي تامين نيازهاي خرد و البته شناسنامه‌دار و تائيد شده از سوي دولت اختصاص پيدا کند، بازار آزاد مي‌تواند وضعيت بهتري را تجربه کرده و نرخ‌هاي دلالي در بازار بشکند. اين در شرايطي است که اکنون بسياري از مردم براي تامين نيازهاي خرد خود، در تامين اسکناس ارز با مشکل مواجه هستند و مجبور به تهيه نيازهاي خود از بازار دلالي و غيررسمي آن هم با قيمتهاي گزاف هستند که به طور قطع، سود آن از جيب مردم مستقيم به جيب دلالان مي‌رود.

کارشناسان بر اين باورند که دولت مي‌تواند با مکانيزم‌هاي شفاف و مشخصي، علاوه بر اينکه سقف و سهميه‌اي براي نيازهاي عادي مردم قرار دهد، بازار را با نظارت بر کار صرافان مجاز تحت سلطه خود درآورد و از دست دلالان و سودجويان نجات دهد. موضوع اين است که حتي اگر مردم قرار باشد که ارز مورد نياز خود را از بازار دلالي با قيمتهاي بالاتر از تامين نيازهاي وارداتي کشور تامين کنند، به مراتب بهتر آن است که از کانال هاي رسمي، مجوزدار و قابل رصد از سوي دولت اين کار را انجام دهند، آنجا است که دولت هم مي‌تواند علاوه بر اينکه بر همه نيازهاي رسمي کشور تسلط داشته باشد، بازار دلالي و سودجويي را برچيند.

روش‌هاي معامله ارز در بازار ثانويه

آنگونه که بانک مرکزي اعلام کرده است، ساز و کار لازم براي انجام معاملات ارز بين صادرکنندگان گروه ۲۰ درصدي، بر اساس تقسيم‌بندي وزارت صنعت، معدن و تجارت، صرافان مجاز و واردکنندگان کالاهاي داراي اولويت سوم وزارت صنعت نهايي شده و فعاليت بازار دوم ارز آغاز شده است. اين معاملات به دوطريق قابل انجام است؛ در روش نخست خريد و فروش ارز و امتياز واردات به صورت توافقي و در روش دوم نيز خريد و فروش ارز و امتياز واردات در سامانه نيما انجام مي شود.

 در روش اول که خريد و فروش ارز و امتياز واردات به صورت توافقي است، صادرکننده به صورت توافقي، ارز و امتياز واردات خود را با استفاده از سامانه جامع تجارت ايران به واردکننده واگذار مي کند و واردکننده کالاهاي اولويت سوم پس از طي مراحل ثبت سفارش، تشکيل پرونده در بانک عامل و اظهار کالا به گمرک، نسبت به واردات اقدام مي کند. اين روش از روز چهارشنبه ۱۳ تيرماه اجرايي شده است.

در روش دوم نيز که خريد و فروش ارز و امتياز واردات در سامانه نيما انجام مي‌شود، صادرکننده به عرضه ارز حاصل از صادرات خود در سامانه نيما اقدام مي کند و در طرف مقابل، صراف با توجه به درخواست هاي خريد ارز موجود بابت واردات ثبت سفارش شده با اولويت سوم، به خريد ارز با نرخ اعلام شده اقدام مي کند. پس از خريد و تسويه با صادرکننده، صراف بايستي به فروش ارز خريداري شده به متقاضي خريد ارز (واردکننده) براي واردات ثبت سفارش شده اولويت سوم اقدام کند. اين امکان نيز از امروز در سامانه نيما فراهم شده است.

تعداد بازديد:86 آخرين تغييرات:97/04/20
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر