دوشنبه 29 بهمن 1397 - 13 جمادي الثاني 1440 - 18 فوريه 2019
صفحه اصلي/اخبار فناوري

تهیه اولین عکس سه بعدی رنگی اشعه ایکس از بدن انسان

به کمک يک تراشه؛

تهيه اولين عکس سه بعدي رنگي اشعه ايکس از بدن انسان

عکسبرداري از بدن انسان با استفاده از اشعه ايکس از سالها قبل يک روش درماني موثر براي تشخيص بيماري ها بوده است، اما تصاوير تهيه شده به اين شيوه هميشه سياه و سفيد بوده اند.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از نيواطلس، اين تصاوير معمولا کمک شاياني به شناسايي محل دقيق شکستگي استخوان ها مي کنند، اما وجود جزئيات و اطلاعات بيشتر در اين تصاوير مي تواند به حل مشکلات بيشتري کمک کند.

حال براي اولين بار يک شرکت نيوزلندي با استفاده از يک تراشه توليد شده در آزمايشگاه سرن توانسته اسکنر تصويربرداري زيستي منحصر به فردي توليد کند که قادر به تهيه تصاوير سه بعدي رنگي از استخوان ها، چربي ها و بافت هاي نرم بدن است.

تراشه مذکور اولين بار در آزمايشگاه سرن به منظور استفاده در برخورددهنده بزرگ هادرون توليد شد و حالا کاربرد تازه اي در عرصه پزشکي يافته است.

شرکت Mars Bioimaging که اين اسکنر رنگي سه بعدي را توليد کرده تحول يادشده را مشابه با اختراع دوربين هاي عکاسي رنگي دانسته و معتقد است از اين روش مي توان براي بررسي دقيق تر وضعيت سلامت بدن انسان و بافت ها و ارگان هاي مختلف آن استفاده کرد.

حسگر نصب شده در تراشه Medipix۳ مي تواند با دقتي بي سابقه ميزان گوشت عضلات بدن، وضعيت دقيق استخوان ها، ميزان آب، چربي و ... موجود در آنها و حتي علائمي که نشان دهنده شکل‌گيري بيماري در ارگان هاي مختلف است را به نمايش بگذارد.

در حال حاضر نمونه کوچکي از اين دستگاه تصويربرداري مورد آزمايش قرار گرفته تا مشخص شود تا چه حد مي توان از آن براي تشخيص بيماري هايي مانند سرطان و بيماري هاي خطرناک قلبي و عروقي استفاده کرد. پژوهشگران مي گويند نتايج اوليه استفاده از اين دستگاه اميدوارکننده است، اما هنوز بايد بررسي هاي بيشتري در اين زمينه صورت بگيرد.

تعداد بازديد:102 آخرين تغييرات:97/04/20
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر