شنبه 29 تير 1398 - 17 ذي القعده 1440 - 20 ژولاي 2019
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

لزوم تقویت پیمان‌های پولی/باید بسوی ارزهای دیجیتال برویم

رئيس کميسيون اقتصادي مجلس؛

لزوم تقويت پيمان‌هاي پولي/بايد بسوي ارزهاي ديجيتال برويم

ابعاد گوناگون فاصله گيري دلار امريکا از بازار اقتصادي جهان در برنامه گفتگوي ويژه خبري و باحضور ­تحليل گران مسائل مالي بررسي شد.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از صدا و سيما، حسين راهداري، کارشناس اقتصادي در گفتگوي ويژه خبري  گفت: جنگ تجاري فعلي آمريکا با شرکاي تجاري سنتي مانند اروپا و شرکاي جديد خود مانند چين در حقيقت ناشي از کسري تجاري منفي شديدي است که آمريکا در اين سال ها پيدا کرده است.

او ادامه داد: مشکل از دلار نيست بلکه مشکل ناشي از رابطه تجاري آمريکا در اين چند سال با شرکاي تجاري خود است که به همين علت آمريکا در اين کسري تجاري شديد گير کرده و حالا به دنبال راهي براي کاهش آن است.

اين کارشناس افزود: مسلما يک بخشي از کسري تجاري، جنگ ارزي چين و امريکاست، يعني کشور چين سعي کرده است ارزش پولي يوان را نگه دارد و آمريکا که هميشه بر خلاف قوانين آزاد تجاري عمل کرده مخالف اين کار بوده است.

راهداري گفت: تنها راهي که آمريکا براي مقابله با کاهش ارزش يوان چين مي‌توانست انجام دهد افزايش تعرفه ها بود چرا که آمريکا نمي تواند با دخالت دولت چين با ارزش يوان مقابله کند.

او ادامه داد: اين گونه مقابله در واقع به جنگ تجاري تبديل شده است.

حسين راهداري تحليلگر مسائل مالي با اشاره به اينکه کشورهايي مانند ايران و روسيه که درگير تحريم هستند مي‌خواهند از ابزار پيمان هاي پولي و مالي براي دور زدن تحريم استفاده کنند گفت: ريال ايران در هفت سال گذشته ۸۰ درصد ارزش خود را از دست داده همچنين ارزش پول روسيه ۶۰ درصد کاهش يافته است.

او با اشاره به اينکه ارزش ريال کاهش شديد و مزمن داشته است ادامه داد: بلاک چين بانکداري دنيا را تحت تاثير قرار مي‌دهد لذا ، بسياري از بانک‌هاي بزرگ دنيا با بلاک چين کار مي کنند.

اگر پيمان هاي پولي تقويت مي شد، شرايط بهتري داشتيم

مجيد شاکري کارشناس مسائل اقتصادي نيز با اشاره به اينکه پيمان‌هاي پولي دوجانبه در يک سطح باقي نمي‌مانند خاطرنشان کرد: روز اجراي پيمان‌هاي پولي دوجانبه بعد از برجام بود از اين رو اگر نصف همت ملي را بر موضوع پيمان‌هاي پولي و مالي مي‌گذاشتيم اکنون به نتيجه مي رسيدم.

اين کارشناس مسائل اقتصادي تصريح کرد: اميدوارم دولت از ايده ارز 4200 تومان فاصله بگيرد و بپذيرد که به جز ۲۰ درصدي که در اين بازار آمده‌اند ۸۰% ديگر که ارز واقعي در دست آنهاست بتوانند وارد بازار شوند.

شاکري گفت: کشورهايي مانند ايران و روسيه به دليل تحريم و کشورهاي ديگر به دلايل مختلف به دنبال پيمان هاي پولي دوجانبه هستند ، در چين 42 پيمان ارزي دوجانبه دارد و 25 درصد تجارت خارجي اين کشور بدون دلار است و قرار نيست ما از بيت کويين به عنوان وسيله معامله استفاده کنيم، سه سال پيش وضعيت جهان به اين شکل نبود و بايد براي امروز برنامه داشت.

او تاکيد کرد : بايد اجازه داد صرافي ها آزادانه کار کنند و سيستم( نيما) به صورت آزاد با قيمت آزادعمل کند در برهه کنوني نه تنها باعث افزايش نرخ نخواهد شد بلکه به دلايلي نسبت به نرخ فعلي بازار آزاد هم کاهش نرخ خواهيم داشت.

نظام تجاري بايد با نظام ارزي متناسب سازي شود

سيد مهدي بني طبا کارشناس مسائل اقتصادي با بيان اينکه بايد از سوئيفت فاصله بگيريم چون تحريم مي شويم و از پيام رسان‌هاي داخلي استفاده کنيم افزود:بايد از سامانه هاي موازي سويفت استفاده کنيم و از سوي ديگر بايد فروش نفت به ريال باشد و متناسب سازي نظام تجاري با نظام ارزي شکل بگيرد.

بني طبا اظهار داشت : اگر بتوانيم تبادلاتمان را با تهاتر با کشورهاي طرف تجاري انجام دهيم به نوعي در حرکت تضعيف دلار به جلو پيش رفته‌ايم.

عملکرد ضعيف بانک مرکزي در پيمان هاي پولي

محمدرضا پورابراهيمي رئيس کميسيون اقتصادي مجلس با اشاره به بحران سال ۲۰۰۸ آمريکا گفت: اگر مشابه بحران سال ۲۰۰۸ اکنون اتفاق بيفتد عملاً کشورهاي ديگر بايد هزينه هاي بحران مالي آمريکا را بپردازند، آمريکا از ابزار قدرت در رويکرد هاي تجاريش با ساير کشورها استفاده مي کند و لذا جنس رفتار و رويکرد در اين فضا متفاوت است. 

او با اشاره به اينکه موضوع ارزهاي ديجيتال امروزه در دنيا متعارف شده است اظهار داشت: پيمان‌هاي پولي يکي از روش هاي مهمي است که در کشورهاي مختلف اجرا شده ، متاسفانه در کشور ما با تاخير روبرو بوده در حاليکه يکي از تکاليف بانک مرکزي محسوب مي شود، بايد از اين ظرفيت با زير ساخت‌هاي که وجود دارد استفاده کرد.

رئيس کميسيون اقتصادي مجلس با اشاره به اينکه در حوزه پيمان‌هاي پولي اقدامات جديدي شکل گرفته که يکي از آنها مربوط به ارز ديجيتال است گفت: با ترکيه و روسيه قرارداد پيمان هاي دوجانبه پولي منعقد و بخشي از کار انجام شده است.

او با اشاره به اينکه ارتباطي بين پيمان پولي و کاهش ارزش پول ملي نيست گفت: کشوري مانند روسيه مانند ايران از جانب آمريکا تحريم و اکنون در جنگ تجاري آمريکا و چين شرايط خاصي ايجاد شده است، ما بايد بتوانيم از دلار جدا و پيمان‌هاي پولي را با کشورهاي ديگر عملياتي کنيم و از بستر بلاک چين هم استفاده کنيم.

تعداد بازديد:192 آخرين تغييرات:97/04/20
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر