شنبه 29 تير 1398 - 17 ذي القعده 1440 - 20 ژولاي 2019
صفحه اصلي/اخبار استان


 
 


 


 


 
خروجي RSS

بخش «دشتیاری» چابهار ظرفیت های بیشماری برای پیشرفت دارد

در گفتگو با مهر عنوان شد:

بخش «دشتياري» چابهار ظرفيت هاي بيشماري براي پيشرفت دارد

چابهار - رئيس شوراي اسلامي شهرستان چابهار گفت: بخش «دشتياري» چابهار مساعدترين شرايط را براي شهرستان شدن در بين مراکز بخش‌ها دارد.

معين‌الدين سعيدي در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: بخش «دشتياري» با بيش‌ از ۱۰۰ هزار نفر جمعيت به مرکزيت شهر «نگور» در شرق شهرستان چابهار توانمندي لازم براي شهرستان شدن را دارد و شرايطش براي شهرستان شدن نسبت به بقيه بخش‌هاي سيستان و بلوچستان نظير «بمپور» و «سرباز» مساعدتر است.

وي افزود: بخش دشتياري يکي از بزرگ‌ترين بخش‌هاي کشور است و شهر نگور به‌عنوان مرکز بخش از دهه ۳۰ شمسي هم‌زمان با شهرهايي مثل يزد شهرداري داشته است؛ علاوه‌بر آن بسياري از ادارات نيز در اين بخش مستقر هستند.

رئيس شوراي اسلامي شهرستان چابهار با برشمردن پتانسيل‌هاي دشتياري تصريح کرد: دشتياري با بنادر مهمي مانند «بريس» و «پسابندر» که قطب‌هاي شيلاتي و صيد سيستان و بلوچستان هستند داراي مرز دريايي است و با مرز رسمي «ريمدان» که دومين گذرگاه رسمي ايران و پاکستان پس از مرز ميرجاوه در شهرستان ميرجاوه است داراي مرز زميني است.

وي ادامه داد: به لحاظ کشاورزي نيز دشتياري معروف به هندوستان کوچک است و داراي باغات متعدد موز و انبه است عمدتا در اراضي ۶ هزار هکتاري منطقه «باهوکلات»؛ درست است خيلي از اين باغات پس از قهر طبيعت و خشکسالي بي‌سابقه سيستان و بلوچستان خشک شدند اما پتانسيل کشاورزي در دشتياري پتانسيل بي‌بديلي است.

سعيدي تأکيد کرد: کاملاً به اين موضوع واقفيم که براي تقسيمات کشوري نياز به شاخص‌هايي است بايد آن شاخص‌ها اعمال شود تا تقسيمات انجام شود اما بخش دشتياري تمامي اين شاخص‌ها را دارد و با توجه به فاصله‌ها و محروميت‌هايي فاحشي که شهرستان چابهار دارد؛ يکي از مهم‎ترين راه‌ها براي توجه به چابهار متناسب بااهميت راهبردي آن مستقل شدن اين شهرستان و آوردن مراکز تصميم‌گيري به اينجاست، نسخه‌هايي که زاهدان و يا تهران بافاصله‌هاي زياد از چابهار براي آن مي‌پيچند دواي درد مردمان اين ديار نيست.

تعداد بازديد:203 آخرين تغييرات:97/04/20
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر