چهارشنبه 1 اسفند 1397 - 15 جمادي الثاني 1440 - 20 فوريه 2019
صفحه اصلي/اخبار فناوري

کاربرد تصاویر ماهواره‌ای در کشاورزی/ تعیین گونه گیاهی زمین زراعی

رئيس سازمان فضايي مطرح کرد؛

کاربرد تصاوير ماهواره‌اي در کشاورزي/ تعيين گونه گياهي زمين زراعي

رئيس سازمان فضايي ايران با بيان اينکه ظهور فناوري فضايي حوزه کشاورزي را دستخوش تحول کرده است، گفت: تصاوير و اطلاعات ماهواره‌ هاي سنجشي بستر مناسبي براي شکل گيري کسب وکارهاي نوين کشاورزي است.

به گزارش خبرگزاري مهر، مرتضي براري در صفحه خود در شبکه اجتماعي اينستاگرام نوشت: بخش کشاورزي از ارکان اصلي توسعه اقتصادي به شمار مي رود و به دليل نقش به سزايي که اين بخش در تامين غذا، رفاه جامعه، توليد ناخالص ملي (GNP) و در نهايت رشد اقتصاد ملي ايفا مي کند، سرلوحه برنامه هاي اقتصادي کشورهاي پيشرفته قرار گرفته است.

وي افزود: کشورهاي در حال توسعه براي گذر از بحران هاي عدم توسعه، نگاه ويژه اي به بخش کشاورزي دارند و ضمن تلاش براي گسترش توليدات کشاورزي در تلاشند که اين بخش را با فناوري هاي پيشرفته آميخته سازند تا توليدات خود را کارا کنند.

معاون وزير ارتباطات با بيان اينکه با ظهور فناوري فضايي و توسعه آن، حوزه کشاورزي نيز دستخوش تحولات بسياري شده و فناوري فضايي با ارائه خدمات خود به اين حوزه، نقش بسزايي را در توسعه و پيشرفت اين بخش داشته است، گفت: داده هاي ماهواره اي بستري مناسب براي شکل گيري کسب وکارهاي نوين را فراهم کرده که اين کسب وکارها علاوه بر افزايش کيفيت محصولات، باعث سودآوري بالا براي کشاورزان شده اند.

براري ادامه داد: تجربيات گسترده اي نيز در سطح جهاني در اين حوزه وجود دارد، به طور مثال در اتحاديه اروپا استفاده از داده هاي ماهواره اي ضمن کاهش هزينه‌هاي اجراي کشاورزي دقيق (کاهش ۷۰ درصدي در اتريش)، ميزان توليد محصولات کشاورزي را ۲۰ درصد افزايش داده است. در عين حال استفاده از اين فناوري درآمدي حدود ۷۰ ميليون يورو را عايد شرکت‌هاي سنجش از دوري کرده است.

رئيس سازمان فضايي ايران گفت: داده هاي ماهواره اي کاربردهاي بسيار متنوعي در حوزه کشاورزي دارد. به عنوان مثال با استفاده از داده هاي ماهواره اي مي توان نوع محصول يا گونه گياهي زمين هاي زراعي را تعيين کرد و براساس آن نوع و مقدار سم مورد نياز را محاسبه کرد. همين قابليت داده هاي ماهواره اي باعث ايجاد کسب وکارهاي متنوعي در اين بخش شده است.

براري با بيان کاربردهاي اطلاعات و تصاوير ماهواره اي در حوزه کشاورزي، به مشاوره به کشاورزان از طريق داده ها و تصاوير ماهواره اي و اطلاع ساني از وقايع قريب الوقوع مانند آفت، خشکسالي و احتمال سزمازدگي محصول، اعلام تاريخ برداشت بهينه محصول، افزايش قابل توجه عملکرد و کاهش هزينه و تلفات ناشي از بيماري هاي محصولات کشاورزي اشاره کررد.

وي گفت: هشدار حمله آفات مرتبط با حشرات، تضمين کيفيت محصول براي خريداران و رشد بازار براي توليدکنندگان، پايش زمين هاي کشاورزي از طريق تلفن همراه و... نمونه هايي از کاربردهاي متنوع داده هاي ماهواره اي در حوزه کشاورزي است که زمينه ساز ايجاد تعداد زيادي کسب و کار پايدار در اين حوزه شده است.

تعداد بازديد:108 آخرين تغييرات:97/04/21
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر