چهارشنبه 1 اسفند 1397 - 15 جمادي الثاني 1440 - 20 فوريه 2019
صفحه اصلي/دين و انديشه

همایش «جایگاه زن و خانواده در تحقق حیات طیبه» در قم برگزار می‌شود

با سخنراني آيت الله اعرافي؛

همايش «جايگاه زن و خانواده در تحقق حيات طيبه» در قم برگزار مي‌شود

قم - نخستين همايش بين‌المللي جايگاه زن و خانواده در تحقق حيات طيبه از ديدگاه فقه مذاهب ۲۴ تيرماه با سخنراني آيت الله اعرافي و تقدير از برگزيدگان در قم برگزار مي‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام سيد محمود حسيني کاوياني بعد از ظهر چهارشنبه در گفت‌وگوي مطبوعاتي که در مجتمع آموزش عالي بنت الهدي برگزار شد، با اشاره به اهميت نقش زن در دين مبين اسلام اظهار کرد: دين اسلام به اندازه‌اي منزلت زن را بالا برده است که مطرح مي‌کند که «بهشت زير پاي مادران است» که در اين راستا با توجه به نقش مؤثر زن در جامعه و اهميت آن در دين مبين اسلام تصميم گرفته شد در حوزه بانوان کاري جديد و جدي صورت بگيرد.

وي با اشاره به حساس بودن حوزه بانوان گفت: اين حوزه بسيار چالش برانگيز و حساس است تا جايي که شاهد هستيم مباحث فمينيستي در داخل و خارج کشور جريان دارد و حرکاتي نيز انجام مي‌دهند که اين حرکات به ظاهر در حمايت از زنان صورت مي‌گيرد.

رئيس مجتمع آموزش عالي بنت الهدي با اشاره به برخي تصميم‌هايي که در جوامع بين‌الملل براي حمايت از زنان در دنيا گرفته مي‌شود، تصريح کرد: سند ۲۰۳۰ يکي از نسخي است که در جوامع بين‌الملل براي زنان دنيا به ويژه زنان مسلمان پيچيده شده است.

سندهاي بين‌المللي براي عموم تدوين نشده است

حجت الاسلام حسيني کاوياني اضافه کرد: سندهاي بين‌المللي براي عموم تدوين نشده بلکه همان فرهنگ غربي است که آن را در قالب سند براي تمام مردم دنيا به عنوان نسخه مي‌پيچند تا همه از آن بهره ببرند و اين در حالي است که از سندي مي‌توان به عنوان سند بين‌المللي براي استفاده تمام جهان بهره برد که به صورت جامع به اعتقادات و فرهنگ تمام ملل و اقوام توجه کند و متناسب با آن تنظيم شود.

وي ادامه داد: در اين راستا مجتمع آموزش عالي بنت الهدي نسبت به پيشنهادي براي برگزاري يک همايش که به بانوان توجه جدي داشته باشد، اقدام کرد و اين طرح با توجه به خاص و مهم بودن در جامعه المصطفي تأييد شد.

رئيس مجتمع آموزش عالي بنت الهدي با اشاره به برگزاري نخستين همايش بين‌المللي جايگاه زن و خانواده در تحقق حيات طيبه از ديدگاه فقه مذاهب، گفت: اين همايش همزمان با ميلاد حضرت معصومه(س) روز ۲۴ تيرماه در مجتمع آموزش عالي بنت الهدي با حضور دانش پژوهان، طلاب و محققين شيعه و اهل سنت و با سخنراني آيت الله اعرافي رئيس حوزه‌هاي علميه سراسر کشور برگزار مي‌شود.

وي از همکاري نهادهاي همسو با مجتمع آموزش عالي بنت الهدي در برگزاري اين همايش خبر داد و تصريح کرد: سازمان فرهنگ و ارتباطات، جامعه الزهرا(س)، حوزه خواهران سراسر کشور، مرکز جهاني اهل بيت(ع)، دفتر آيت الله العظمي مکارم شيرازي، دانشگاه اديان، موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) و جامعه المصطفي(ص) در برگزاري اين همايش به صورت خاص همکاري دارند.

حجت الاسلام حسيني کاوياني با بيان کليات مباحث اين همايش بيان کرد: جايگاه فقه اجتماعي با رويکرد به مباحث زن و خانواده، ضرورت بحث فقه مقارن در حوزه زن و خانواده، ظرفيت‌هاي فقه اسلامي در مواجهه با چالش‌هاي معاصر در حوزه زن و خانواده، سير تحول انديشه‌هاي فقهي مذاهب در حوزه زن و خانواده و روش شناسي مباحث فقهي زن و خانواده از مباحث کلي اين همايش به شمار مي‌رود.

تخصيص ۱۵ درصدي مقالات ارسالي به اهل سنت

وي با تأکيد بر اينکه اين همايش از هشت محور اصلي تشکيل شده است گفت: اصول حاکم، حضور علمي آموزشي زنان در اجتماع، حضور اجتماعي زنان در عرصه‌هاي نوين، وظايف جامعه و حکومت در قبال خانواده، اسناد بين‌الملل و ملي در حوزه زن و خانواده از منظر فقه مذاهب و آسيب‌ها و راهکارها و جريان‌هاي فکري معاصر جهان اسلام در حوزه زن و خانواده از محورهاي اصلي اين همايش به شمار مي‌رود.

رئيس مجتمع آموزش عالي بنت الهدي اضافه کرد: براي شرکت و همکاري در برگزاري اين همايش به ۵۲ کشور جهان که نمايندگي جامعه المصطفي در آن قرار دارد نامه نوشته شده و پوستر فراخوان آن نيز به هفت زبان دنيا ترجمه و از محققين بين‌المللي براي شرکت در اين همايش دعوت شده است.

حجت الاسلام حسيني کاوياني اضافه کرد: در راستاي برگزاري اين همايش پيش نشست‌هايي برگزار شد که اذهان اهل سنت را براي حضور در اين همايش آماده کرد تا بدانند چگونه مي‌توانند به اين حوزه ورود کنند.

وي در ادامه از دريافت ۳۴۶ چکيده مقاله در دبيرخانه خبر داد و مطرح کرد: ۲۹۵ مقاله مورد ارزيابي قرار گرفت که ۲۷ مقاله ممتاز شناخته شد و سه نفر توانستند رتبه‌هاي برتر را به خود اختصاص دهند.

رئيس مجتمع آموزش عالي بنت الهدي با اشاره به بالا بودن شمار مقالات ارسالي به زبان عربي به دبيرخانه همايش خبر داد و گفت: از کشورهاي عراق و لبنان به اين همايش مقاله ارسال شد که ۱۵ درصد مقالات ارسالي به اهل سنت اختصاص دارد.

تعداد بازديد:126 آخرين تغييرات:97/04/21
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر