چهارشنبه 1 اسفند 1397 - 15 جمادي الثاني 1440 - 20 فوريه 2019
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

۴ بارطرح سؤال از رئیس‌جمهور با دخالت دولتی‌ها به نتیجه نرسیده است

نماينده مردم تبريز، آذرشهر و اسکو در مجلس:

۴ بارطرح سؤال از رئيس‌جمهور با دخالت دولتي‌ها به نتيجه نرسيده است

تبريز - نماينده مردم تبريز، آذرشهر و اسکو در مجلس گفت: تاکنون ۴ بار متوالي طرح سؤال از رئيس‌جمهور در مجلس کليد خورده است اما هر بار با دخالت‌هاي دولتي‌ها مواجه شده‌ايم.

به گزارش خبرنگار مهر، احمد عليرضابيگي عصر امروز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به اينکه سرمايه‌گذار خارجي که قصد حضور در ايران را دارد ابتدا محاسبه مي‌کند که نرخ ارز به‌صورت واقعي يا غيرواقعي  بوده است، اظهار کرد: دولت مدعي شده تا ارز مورد نياز واحدهاي توليدي را به قيمت ۴۲۰۰ تومان تأمين مي‌کند و هراندازه‌اي که صادرات کرده‌اند ارز را به همان قيمت ۴۲۰۰ توماني به دولت بازگردانند.

وي افزود: ما مبنا را بر اين قرار دهيم که دولت آن‌طور که مدعي است به متقاضيان ارز ۴۲۰۰ توماني پرداخت کرده است و واردکننده‌اي که ارز دولتي دريافت و کالايي وارد کرده حاضر نيست اجناس را متناسب با ارز دولتي در بازار عرضه کند و در پشت پرده برخي فساد اقتصادي شکل مي‌گيرد.

نماينده مردم تبريز، آذرشهر و اسکو در مجلس ادامه داد: ابهاماتي که در پرداخت ارز دولتي و دريافت‌کنندگان دارد حاکي از آن است که اقتصاد فعلي کشور غيرواقعي است و همين امر موجب مي‌شود تا همتي براي سرمايه‌گذاري خارجي‌ها کمتر به وجود آيد.

عليرضابيگي با تأکيد بر اينکه گفته مي‌شود مجلس شوراي اسلامي بايستي اقتصاد را سر و سامان دهد يک بيماري مزمن بوده و خارج از حيطه مجلس است، گفت: براي اين‌که بتوانيم اقتصاد داخلي را با اقتصاد ديگر کشورها يکسان‌سازي کنيم دولت قانون هدفمندي يارانه‌ها را اجرايي کرد تا شرايط داخلي و خارجي جداي از تحريم‌ها همسان‌سازي شود.

بخش خصوصي توان رقابت با دولت در حوزه اقتصادي را ندارد

وي ابراز داشت: اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها بر اين مبنا بود که اقتصاد مردم که در برابر تحريم‌ها مواردي را از دست مي‌دهند با اين قانون حداقل بخشي از نيازها تأمين‌شده و از نظر اقتصادي و معيشتي شرايط جديدي را تجربه کنند.

نماينده مردم تبريز، آذرشهر و اسکو در مجلس بابيان اينکه هدف اصلي قانون هدفمندي يارانه‌ها حمايت از توليد و پول ملي است الان مي‌گويند حمايت از نيازمندان است، گفت: متأسفانه قانون هدفمندي يارانه‌ها که حق قانوني مردم است سياسي شده و دولت سعي دارد براي تأمين هزينه‌هاي کشور يارانه ۲۴ ميليون ايراني را قطع کند و با اين شرايط مشکلات و فشارهاي مختلفي به مردم تحميل مي‌شود.

بيگي در ادامه يادآور شد: اصل ۴۴ قانون اساسي دولت را از ورود به بنگاه‌داري اقتصادي منع مي‌کند و اين قانون به لحاظ ضعف نظارتي مجلس توسط دولت گاهاً تغيير پيدا مي‌کند و از اين‌رو که دولت‌ها يدي در اقتصاد دارند اين قانون را به نفع و باب ميل خود تغييراتي اعمال مي‌کنند.

وي با اشاره به اينکه بخش خصوصي توان رقابت با دولت در حوزه اقتصادي را ندارد به همين دليل سعي مي‌کند در بخش‌هاي نفت، گاز و پتروشيمي مشارکت داشته باشند، گفت: به دليل اينکه قيمت حامل‌هاي انرژي ساير کشورها از ايران گران‌تر است هميشه باعث شده تا قريب به ۴۰ درصد سوخت کشور قاچاق شود ولي اگر بخواهيم قيمت‌ها با ديگر کشورها يکسان‌سازي کنيم بايستي ابتدا زندگي مردم را مديريت کنيم.

نماينده مردم تبريز، آذرشهر و اسکو در مجلس اضافه کرد: وقتي براي بهبود زندگي مردم به‌عنوان حاکميت نسخه‌اي نمي‌توانيم ارائه کنيم باعث مي‌شود تا نگاه خاص داشته باشيم و اين نگاه خاص زمينه رانت و فساد اقتصادي را به وجود مي‌آورد.

عمده سهام شرکت‌هاي خودروسازي کشور تعلق به دولت و يا شرکت‌هاي شبهه دولتي است

بيگي با ذکر اينکه عمده سهام شرکت‌هاي خودروسازي کشور تعلق به دولت و يا شرکت‌هاي شبهه دولتي است، افزود: دولت براي اينکه بتواند توليدات خود را به فروش برساند اين تفکر اجازه نمي‌دهد تا سرمايه‌گذاران خارجي در کشور فعاليت آن‌چناني داشته باشند و نتيجه عدم رقابت‌پذيري دولت با خودروهاي خارجي اين مي‌شود که تعرفه واردات خودرو را به ۱۵۰ درصد افزايش مي‌دهد.

وي بيان داشت: تا به حال چندين بار از رئيس‌جمهور دعوت شد تا به سؤالات نمايندگان مجلس در خصوص تحولات نرخ ارز و سکه و مشکلات مؤسسات مالي و اعتباري غيرمجاز پاسخ دهد.

نماينده مردم تبريز، آذرشهر و اسکو در مجلس در ادامه يادآور شد: تاکنون ۴ بار متوالي طرح سؤال از رئيس‌جمهور در مجلس شوراي اسلامي کليد خورده است اما هر بار به دليل دخالت‌هاي دولتي‌ها در امور مجلس و سعي در جلب رضايت نمايندگان مجلس موجب شده تا امضاکنندگان طرح سؤال عقب‌نشيني کرده و تعداد نمايندگان سؤال‌کننده به حد نصاب نرسد اين در حالي است که اين مهم باعث شده تا مجلس از نظارت عقب رانده شود.

تعداد بازديد:99 آخرين تغييرات:97/04/21
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر