چهارشنبه 15 مرداد 1399 - 15 ذي الحجه 1441 - 5 آگوست 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري

درمان اختلال خونی در موش جنینی با ویرایش ژن

در دانشگاه ييل صورت گرفت؛

درمان اختلال خوني در موش جنيني با ويرايش ژن

محققان در صدد برآمدند تا با استفاده از ويرايش ژن، اختلال خوني را در موش هاي جنيني درمان کنند.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از پايگاه اطلاع رساني سلول هاي بنيادي، تلاش هاي سه آزمايشگاه در دانشگاه Yale براي اولين بار منجر به تصحيح موتاسيوني در جنين هاي موش شد که منجر به کم خوني شديد مي شود. تکنيک مورد استفاده در اين مطالعه شامل تزريق درون سياهرگي نانوذره هاي حامل ترکيبDNA اهدا کننده و مولکول هاي سنتتيک موسوم به اسيدهاي نوکلئيک پپتيد(PNAs) بوده است.

در اين رويکرد استفاده از نانوذره ها براي انتقال حياتي است و در شرايطي که از نانوذره ها استفاده نشد، PNAها ظرف مدت ۳۰ دقيقه از جريان خون پاک سازي شدند.

اسيدهاي نوکلئيک پپتيدي که DNA‌ را تقليد مي کنند، به ژن هدف متصل مي شوند و يک مارپيچ سه گانه را شکل مي دهند که منجر به شروع مکانيسم هاي ترميم سلول مي شود. به عنوان بخشي از اين فرايند، DNA اهدايي سالم با PNA نانوذره جفت شده و در جهت ترميم موتاسيون عمل مي کند.

در اين مطالعه، اين بسته ويرايش ژني به جنين موش ها تزريق شد. چهار ماه بعد از تولد، موش ها براي تالاسمي به عنوان يک اختلال وراثتي در سلول هاي قرمز خوني ناقل اکسيژن، درمان شدند.

موش هاي درمان شده داراي تعداد خون طبيعي بوده و اندازه طحال آن ها به اندازه طبيعي برگشت و طول عمر آن ها طبيعي بود، اين در حالي بود که موش هاي تيمار نشده زودتر مردند. در مطالعه گذشته، محققان رويکرد مشابهي را در مورد موش هاي بالغ استفاده کرده و نتايج اميدوار کننده اي را بدست آوردند. در اين مطالعه جديد نيز محققين با ويرايش ژن در جنين، آسيب ناشي از بيماري را در جنين موش ها به حداقل رساندند.

تعداد بازديد:339 آخرين تغييرات:97/04/23
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر