سه شنبه 6 اسفند 1398 - 1 رجب 1441 - 25 فوريه 2020
صفحه اصلي/ايران و جهان


 
 


 


 


 
خروجي RSS

تقويت دولت عراق ؛ راهبرد ايران

قائم مقام وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران گفت: ايران تقويت دولت عراق را به عنوان راهبرد اصلي پيگيري مي کند.

 

واحد مرکزي خبر : شيخ عطار در بخش گفتگوي ويژه خبري شبکه دوم سيما گفت: نخستين نشست وزراي امورخارجه کشورهاي همسايه عراق 3 ماه قبل از سقوط صدام در ترکيه برگزار شد و پس از آن هر سال به صورت منظم در کشورهاي همسايه برگزار مي شود.

وي افزود: امريکا و کشورهاي اروپايي براي کاستن از نقش کشورهاي همسايه عراق مقدمات حضور کشورهاي گروه جي هشت (j8)، اعضاي دائم شوراي امنيت و برخي کشورهاي ديگر منطقه در اين نشست را فراهم کردند.

شيخ عطار با بيان اينکه ايران همواره حضور و نقش مهمي در اين نشست داشته است اضافه کرد: بيانيه امسال نشست وزراي امورخارجه کشورهاي همسايه عراق بر تقويت دولت عراق با رويکرد امنيتي ،بازسازي ،اقتصادي ،مبارزه با تروريسم ،دموکراسي و مردم سالاري تمرکز داشت .

قائم مقام وزير امورخارجه با بيان اينکه در ميان کشورهاي همسايه عراق فقط ايران در اين کشور سفارتخانه دارد گفت : تسريع در گشايش سفارتخانه کشورهاي همسايه عراق در اين کشور از ديگر موارد عنوان شده در بيانيه پاياني اين نشست بود.

وي با اشاره به تلاش ايران براي تقويت دولت کنوني عراق افزود : دولت قوي راه اصلي برون رفت عراق از اشغال ، تجاوز و تعدي است .

قائم مقام وزير امورخارجه گفت: تقويت نيروهاي نظامي عراقي براي تامين هرچه بهتر و بيشتر امنيت در اين کشور از پيشنهادهاي هيئت ايراني در اين نشست بود تا نيروهاي اشغالگر ديگر بهانه اي براي حضور در اين کشور نداشته باشند.

شيخ عطار الزام همسايگان عراق براي شرکت در بازسازي اين کشور را از ديگر موارد طرح شده در بيانيه پاياني اين نشست برشمرد و گفت :بسياري از کشورهاي همسايه عراق نه تنها نقشي در بازسازي اين کشور ندارند بلکه مطالبات خود از زمان صدام را پيگيري مي کنند.

شيخ عطار با بيان اينکه دولت عراق قصد دارد از شمول فصل 7 منشور سازمان ملل که مربوط به امنيت جهاني است خارج شود گفت :اينکه کشوري مشمول فصل 7 منشور سازمان ملل باشد صورت خوبي در اذهان عمومي جهان ندارد .

وي افزود:امريکا در محاسبه حمله به عراق و جلب نظر گروه هاي شيعه در اين کشور اشتباه کرد و امروز با مشکلات زيادي روبرو است .

شيخ عطار با بيان اينکه ايران و عراق همواره از هم حمايت کردند گفت:رايس قبل از سفر به کويت به عراق رفت تا مقامات اين کشور را متقاعد کند که ايران با عراق مشکل دارد تا اجلاس کويت را به صحنه رويارويي ايران و عراق تبديل کند.

وي اضافه کرد : پيشنهاد برگزاري اجلاس وزاري امورخارجه کشورهاي همسايه عراق در اين کشور پيامي در راستاي توانايي دولت عراق در ايجاد امنيت در کشور است .

شيخ عطار گفت: بنابر اعلام امريکايي ها القاعده بيشترين جنايات را در عراق صورت داده است و 70 درصد از اعضاي اين گروه که در عمليات انتحاري شرکت کرده اند تابعيت عربستاني داشته اند .

وي با اشاره به تخصيص اعتبار يک ميليارد دلاري به عراق در سفر رئيس جمهوري به اين کشور گفت: ايران برق به عراق صادر مي کند و صدور فراورده هاي نفتي به عراق از ديگر خدمات ايران به اين کشور است.

شيخ عطار افزود :زمينه حضور بخش خصوصي ايران در عراق فراهم شده است و شاهد سفر زائران ايراني به عتبات هستيم

تعداد بازديد:846 آخرين تغييرات:87/02/04
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر