چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 4 شوال 1441 - 27 مي 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري

تانکی که مین ها را ریز ریز می کند

تانکي که مين ها را ريز ريز مي کند

يکي از بزرگترين سازمان هاي ضد مين دنيا با همکاري توليد کننده ماشين هاي حفاري کشاورزي، تانکي ساخته اند که در ميدان هاي مين، پس از رديابي مواد منفجره آنها را خرد مي کند.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از ديجيتال ترندز،  براي فردي که در يکي از بزرگترين سازمان هاي ضد مين دنيا کار مي کند، فناوري ابزاري براي يافتن مين ها است. درهمين راستا تام مرديت مدير منطقه اي شرکت HALO Trust نيزهمين عقيده را دارد.

HALO سازماني است که با هدف پاکسازي جهان از مين ها از سال ۱۹۸۸ فعاليت خود را آغاز کرده است. اين درحالي است که تخمين زده مي شود سالانه ۱۵ تا ۲۰ هزار نفر قرباني اين مين ها مي شوند.

به همين دليلHALO Trustبراي از بين بردن مين ها در سراسر جهان هزاران کارمند استخدام کرده است. اين افراد روزهاي متمادي با کمک فلزياب و سپس حفاري با دست وقت خود را صرف يافتن اين بمب ها مي کنند.

اين عمليات دربرخي مناطق مشکل است. به عنوان مثال فراوري خاک خيس و چسبناک کار مشکلي است يا در منطقه اي ديگر مين ها از جنس پلاستيک و ضد پرسنل هستند که يافتن اين موارد با فلزياب کار مشکلي است. در همين راستا آنها با شرکت ماشين آلات MMD همکاري کردند.

اين شرکت ماشين هاي حفاري عظيم کشاورزي مي سازد که زمين هاي مملو از صخره و گل را مي کاوند آنها را به قطعاتي کوچک با قطر کمتر از ۲۵ ميليمتر تبديل مي کنند. مرديت قصد داشت از اين فناوري در ميدان هاي مين استفاده کند.

از سوي ديگر شرکت MMD يک  ماشين جديد با مقياس کوچکتر ساخت که مي توان آن را در ميدان هاي مين به کار گرفت.

اين شرکت پس از ۶ سال تحقيق و توسعه از تانک مين ياب رونمايي کرد که با ۳۰ تن وزن مي تواند درهر ساعت ۵۰ تن خاک را بررسي و به ذرات ريز تبديل کند. شيوه کار تانک به اين صورت است که ابتدا خاک وارد يک دکل محافظت شده مي شود و سپس به سمت دو دندانه استيل به نام Sizers هدايت مي شود.البته داخل ماشين هيچ ميني منفجر نمي شود.

MMD و HALO معتقدند با کمک يک دکل مي توانند تا ۲۰۲۵ ميلادي ۱۰۰ هزار مين را نابود کنند.

به گفته مرديت اين ماشين نخست به زيمباوه فرستاده مي شود زيرا در آنجا هزاران ميدان مين در مرزها وجود دارد.

تعداد بازديد:437 آخرين تغييرات:97/05/01
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر