چهارشنبه 29 آبان 1398 - 22 ربيع الاول 1441 - 20 نوامبر 2019
صفحه اصلي/مقالات


 
 


 


 


 
خروجي RSS

اگر مدارای دینی نفی شود روابط انسانی و اجتماعی آسیب می بیند

دلشاد تهراني:

اگر مداراي ديني نفي شود روابط انساني و اجتماعي آسيب مي بيند

دلشاد تهراني گفت: اگر مداراي ديني نفي گردد، دين و دينداري و روابط انساني و اجتماعي به وسيله سختگيري و نابردباري آسيب هاي جدي مي بيند.

به گزارش خبرگزاري مهر، مصطفي دلشاد تهراني استاد دانشگاه و نهج البلاغه پژوه در يادداشتي درباره دين اسلام آورده است: پيامبر اکرم (ص) به ياران و پيروان و مسئولان خود مي آموخت که دعوت کننده و بشارت دهنده باشند، نه تنفيرکننده و فراري دهنده، چنان که وقتي مُعاذ بن جَبَل را براي تبليغ اسلام و دعوت مردم به يمن مي فرستاد به او فرمود: »يَسِّرْ وَ لاَ تُعَسِّرْ، وَ بَشِّرْ وَ لاَ تُنَفِّرْ: بر مردم] آسان گير و سخت مگير، و نويددهنده باش و گريزان کننده مباش.

پيامبر اکرم(ص) تأکيد مي کرد که پيروان او کاري بکنند که مردمان مزاياي اسلام را درک بکنند و از روي ميل و رغبت به اسلام گرايش پيدا بکنند، کاري نکنند که موجب وهن دين شود و عملي انجام ندهند که مردمان را از دين فراري سازند. ارائه چهرهاي غيرنبوي از دين و سختگيري و تنگ نظري نقطه مقابل فطرت آدمي است و عکس العمل مقابل اين امر، دين گريزي است. رسول خدا (ص) اصرار مي کرد که کاري صورت نگيرد که عکس العمل روحي مردم فرار از اسلام باشد، و مي فرمود: يَا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّ دِينَ اللّهِ يُسْرٌ.: مردم! همانا دين خدا آسان است.

اگر مداراي ديني نفي گردد، دين و دينداري، و روابط انساني و اجتماعي به وسيله سختگيري و نابردباري آسيب هاي جدي مي بيند. پيام آور رحمت مي فرمود: إِنَّ خَيْرَ الدِّينِ عِنْدَ اللّهِ الْحَنِيفيَّهُ السَّمْحَهُ: همان بهترين دين نزد خدا، شريعت و دين معتدل و حقگرا، و با سماحت و گذشت است. اسلام چنين آييني است و پيروان خود را چنين مي خواهد.

تعداد بازديد:297 آخرين تغييرات:97/05/01
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر