یکشنبه 15 تير 1399 - 13 ذي القعده 1441 - 5 ژولاي 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري

ایران دارای بالاترین نرخ رشد کمیت تولید علم در میان ۲۵ کشور برتر

ايران پيشتاز در رشد کميت؛

ايران داراي بالاترين نرخ رشد کميت توليد علم در ميان ۲۵ کشور برتر

آخرين اطلاعات مستخرج از يک پايگاه استنادي بين المللي نشان مي دهد بر اساس آمار رشد توليد علم در سال ۲۰۱۷، جمهوري اسلامي ايران در بين ۲۵ کشور برتر دنيا رتبه نخست دنيا را دارد.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از پايگاه استنادي علوم جهان اسلام (ISC)، دکتر محمدجواد دهقاني سرپرست پايگاه استنادي علوم جهان اسلام (ISC) گفت: براساس آخرين اطلاعات مستخرج از پايگاه استنادي کلاريويت آناليتکس (Clarivate Analytics يا wos) کميت توليد علم کشور در سال ۲۰۱۷ ميلادي به ۵۲ هزار و ۱۸۳ مورد رسيده است.

وي افزود: اين در حالي است که در سال ۲۰۱۶ کميت توليد علم کشور در اين پايگاه ۴۷ هزار و ۹۰۱ مورد بود. بنابراين ميزان رشد کشور در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال ۲۰۱۶ برابر با ۸.۹ درصد است و از اين حيث جمهوري اسلامي ايران در بين ۲۵ کشور برتر دنيا رتبه نخست دنيا قرار دارد.

دهقاني گفت: کشورهاي روسيه و چين با رشد ۶.۷ درصدي و ۴.۳ درصدي در جايگاه هاي بعدي قرار دارند.

وي اظهار داشت: با توجه به آمار ثبت شده در پايگاه استنادي بين المللي WoS ميزان توليد علم ايران در سال هاي ۲۰۱۳، ۲۰۱۴، ۲۰۱۵، ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ ميلادي به ترتيب ۳۰۹۴۷، ۳۱۴۱۰، ۳۳۹۳۱، ۴۰۷۳۶، ۴۷۹۰۱ و ۵۲۱۸۳ بوده است. به اين ترتيب ميزان توليد علم کشور از ۳۰۹۴۷ در سال ۲۰۱۲ به ۵۲۱۸۳ در سال ۲۰۱۷ يعني بيش از ۱.۶ برابر افزايش يافته است.

سرپرست پايگاه استنادي علوم جهان اسلام (ISC) افزود: رشد توليد علم در سال ۲۰۱۷ نسبت به ۲۰۱۶ جمهوري اسلامي ايران در ميان ۲۵ کشور برتر توليد کننده علم دنيا  در سال ۲۰۱۷ برابر با ۸.۹ درصد بوده و در مقايسه با ساير کشورها در رتبه اول دنيا قرار گرفته است.

وي گفت: بعد از ايران، کشور روسيه با ۶.۷ درصد بيشترين رشد کميت علم دنيا را داشته است. چين با ۴.۳ درصد در رتبه سوم و برزيل و سوئيس هرکدام به ترتيب  با ۳.۱ درصد و ۱.۱ درصد در رتبه هاي بعدي قرار گرفته اند. برخي از کشورها در سال ۲۰۱۷ داراي رشد منفي هستند يعني مدارک ثبت شده آنها در سال ۲۰۱۷ از سال قبل کمتر بوده است.

دهقاني گفت: همانطور که اشاره شد با توجه به آمار ثبت شده در پايگاه استنادي بين المللي WoS ميزان توليد علم ايران در طول شش سال گذشته (۲۰۱۲-۲۰۱۷) همواره روند صعودي داشته به طوري که از ۳۰۹۴۷ در سال ۲۰۱۲ به  ۵۲۱۸۳ در سال ۲۰۱۷ يعني بيش از ۱.۶ برابر افزايش يافته است. بر اين اساس متوسط رشد سالانه توليد علم در ۶ سال مورد نظر يعني (۲۰۱۲-۲۰۱۷)  برابر با ۹.۱ درصد بوده است.

وي افزود: بررسي ها نشان مي دهد که ميانگين رشد توليد علم کشورهاي برتر توليد کننده علم دنيا در ۶ سال گذشته حداکثر ۱۳ درصد بوده است. به طوري که کشور روسيه با ميانگين ۱۳ درصد، هندوستان با ميانگين ۱۰.۵ درصد و جمهوري اسلامي ايران با ميانگين ۹.۱ درصد به ترتيب رتبه هاي اول تا سوم را دارند.

سرپرست پايگاه استنادي علوم جهان اسلام(ISC) افزود: کشورهاي چين و برزيل با ۷.۴ درصد و ۶.۷ درصد رشد به ترتيب در جايگاه هاي بعدي قرار دارند.

دهقاني گفت: رشد کميت توليد علم يکي از عوامل توسعه علمي به حساب مي آيد، اما اگر اين کميت به سمت نيازهاي کشور هدايت نشود نمي توان با قاطعيت در خصوص ميزان ارزشمندي آن سخن گفت.

وي خاطرنشان کرد: سند سياست هاي کلان علم و فناوري ابلاغي توسط مقام معظم رهبري نيز بر بين المللي بودن علم تاکيد دارند و به همين دليل مرجعيت علم دنيا را مورد تاکيد قرار داده اند. علم در بسياري از ابعاد يک پديده بين المللي است. با اين نگاه، توليد علمي مي تواند ارزش آفرين باشد که بتوان از آن در جهت بالندگي اقتصادي، اجتماعي، سياسي و نظامي بهره جست.

تعداد بازديد:337 آخرين تغييرات:97/05/06
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر