یکشنبه 26 خرداد 1398 - 12 شوال 1440 - 16 ژوئن 2019
صفحه اصلي/ايران و جهان

ناتوی عربی علیه ایران شکست خواهد خورد/ضعف مالی و واگرایی اعضا

تحليلگر فلسطيني در گفتگو با مهر:

ناتوي عربي عليه ايران شکست خواهد خورد/ضعف مالي و واگرايي اعضا

«خالد الجيوسي» تحليل گر فلسطيني تاکيد کرد که با توجه به روابط شکننده ميان کشورهاي عربي شرکت کننده در «ناتوي عربي» ضد ايران و مشکلات مالي آنها ائتلاف آمريکا با شکست رو به رو خواهد شد.

خبرگزاري مهر، سرويس بين الملل- فاطمه صالحي: اخيرا منابع آمريکايي و عربي از تلاش دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا براي تشکيل ائتلاف امنيتي و سياسي جديد با کشورهاي حوزه خليج فارس، مصر و اردن با هدف مقابله با ايران خبر داده اند و اينکه کاخ سفيد خواستار تقويت همکاري با اين کشورها در زمينه دفاع موشکي، آموزش نظامي، مبارزه با تروريسم و موضوعات ديگري مانند حمايت از روابط اقتصادي و ديپلماتيک منطقه اي است.

اين طرحي است که به گفته مقامات کاخ سفيد و خاورميانه اي نسخه اي از ناتو يا ناتوي عربي است. دولت ترامپ اميدوار است که اين ائتلاف که موقتا نام ائتلاف استراتژيک خاورميانه نامگذاري شده است در جريان نشست ۱۲ و ۱۳ اکتبر آينده در واشنگتن مورد بررسي و رونمايي قرار دهد. آمريکا با الگوگرفتن از ناتو، در پي تشکيل سازماني به نام «ائتلاف راهبردي خاورميانه» است که هدف آن مبارزه با نفوذ ايران در منطقه خاورميانه است.طرح ايجاد پيمان امنيتي پيش از سفر يکسال قبل ترامپ به عربستان از سوي مسئولان سعودي مطرح شد.

«خالد الجيوسي» نويسنده و روزنامه نگار فلسطيني در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص علل و نتايج تشکيل اين ائتلاف گفت: با توجه به کشورهاي شرکت کننده در به اصطلاح ائتلاف عربي که بر اساس الگوي ناتو عليه جمهوري اسلامي ايران تشکيل ميشود معتقدم که بايد يک هماهنگي سياسي و واقعي ميان اين کشورها وجود داشته باشد چرا که آنها قرار است قبل از آنکه يک ائتلاف نظامي تشکيل دهند زير پرچم آمريکا براي مبارزه با ايران جمع شوند.

وي افزود: اگر در روابط ميان اين کشورها دقيق شويم در وهله نخست متوجه ميشويم که روابط ميان اين کشور کاملا ميانه رو است اما در واقع به عنوان مثال روابط ميان عربستان و امارات کاملا متشنج است چرا که مسئولان اماراتي اعلام کرده اند که قصد دارند از ائتلاف سعودي خارج شوند زيرا به اهداف مطلوب خود دست نيافته اند. علاوه بر آن کشور امارات به دليل رسوايي مربوط به زندان هاي يمن و شکنجه زندانيان به دست افسران اماراتي در مضيقه قرار دارد.

اين تحليل گر فلسطيني تاکيد کرد: درباره روابط مصر و اردن بايد بگويم که اوضاع ممکن است بهتر باشد چرا که يک ديدگاه مشترک ميان نظامهاي دو کشور در خصوص عدم مشارکت ارتش آنها در جنگ يمن با وجود فشارهاي وارده از سوي عربستان وجود دارد.

وي تأکيد کرد: ويژگي مشترکي که ميتواند بين اين چهار کشور عربي براي مبارزه با ايران وجود داشته باشد خواست و تمايل آمريکا براي تشکيل اين ائتلاف است که در واقع ماهيت اين خواست و تمايل، اجبار است. درخصوص مسائل اقتصادي که برخي افراد براي تقويت اين ائتلاف به آن دل خوش کرده اند نيز بايد بگوييم که اردن همچنان منتظر کمک هاي کشورهاي عربي است و در واقع اَمان با چنين کمک هايي که ممکن است امنيت داخلي اش را در معرض ماجراجويي هاي ائتلاف هاي نظامي قرار دهد مخالف است.

وي در ادامه افزود: روابط عربستان و مصر نيز فعلا خوب است اما آيا ارتش مصر با رويارويي با ايران موافقت مي کند در حاليکه فرماندهان نظامي اين کشور حتي با ايده حمايت زميني عليه انصار الله که ادعا ميشود شاخه نظامي ايران است مخالفت کرده اند؟ در خصوص بحرين نيز ما هيچ حرفي نداريم چرا که سياستهاي اين کشور تبعيت محض از عربستان بوده و تأثير سياسي و اقتصادي بسياري محدودي دارد.

الجيوسي در ادامه تأکيد کرد: در نتيجه مي توان گفت که روابط ميان هم پيمانان عليه ايران همگون نيست و آينده اين ائتلاف تضمين شده نخواهد بود؛ حتي اگر اين ائتلاف نظامي باشد و گزينه جنگ طلبي منطقه اي را اختيار کند جبهه هاي اين کشورها از آن روز به بعد امن نخواهد بود و ايران طبيعتا در برابر هر تهديدي که نظامش را از سوي اين کشورها تهديد کند دست بسته نمي ايستد.

وي يادآور شد: اين کشورها در جبهه داخلي نيز دچار مشکل خواهند شد چرا که امنيت داخلي آنها در معرض خطر قرار ميگيرد و چه بسا اختلافات از همان جا آغاز شود. رهبران اين کشورها هزينه اين جنگ طلبي را برگردن يکديگر مي اندازند.

اين کارشناس در ادامه گفت: به احتمال زياد کشورهايي که تن دادن به اين ائتلاف عليه ايران به آنها تحميل شده مانند اردن و مصر دست به دامن عنصر زمان شده و وقت بخرند تا شايد خداوند تغييري در اين روند ايجاد کرده و دولت دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا به مدد رسوايي مربوط به مداخله روسيه در انتخابات يا رسوايي هاي جنسي وي از قدرت کناره بگيرد. در هر صورت تجربه ثابت کرده که هر ائتلافي به سرکردگي عربستان و حمايت آمريکا اين روزها شکست خود را نشان داده است.

الجيوسي در خصوص زمان اعلام تشکيل اين ائتلاف سه هفته قبل از اجرايي شدن تحريم هاي آمريکا عليه ايران گفت: زمان بندي تشکيل اين ائتلاف در واقع يک عامل رواني در خود دارد. همان طور که همه ما مي دانيم دولت ترامپ از نبود اعتماد و جايگاه خود رنج مي برد به طوريکه نتايج آخرين نظر سنجي ها نشان مي دهد که ۴۰ درصد از رأي دهندگان به ترامپ از رأي خود پشيمان هستند.

وي افزود: بدون شک عربستان و امارات مسئول تأمين مالي اين ائتلاف خواهند بود چرا که اين ائتلاف آرزوي نهايي عربستان براي ساقط کردن نظام ايران و جايگزين کردن يک نظام دست نشانده سعودي آمريکايي در حمايت از اسرائيل را محقق خواهد کرد.

وي گفت: به نظر من عربستان متوجه اين مطلب شده که ايران تهديدي براي اين کشور محسوب نميشود اما هم پيماني تاريخي رياض با واشنگتن از زمان تأسيس اين کشور ايجاب مي کند که اين فکر را داشته باشد؛ اما بايد اين نکته را نيز در نظر داشته باشد که رياض با کسري بودجه دست و پنجه نرم مي کند و انقلاب نفتي اين کشور با سياست هاي رياضتي رو به رو شده است.

الجيوسي در ادامه افزود: از لحاظ نظامي بايد بگويم که هيچ نظامي سياسي در هيچ کشوري بدون مداخله نيروهاي زميني دشمن و نفوذ به تمام مناطق حياتي ساقط نخواهد شد. اين در حاليست که ائتلاف عربستان عليه يمن به ويژه در صنعاء نتوانسته حداقل مانع شليک موشکهاي انصارالله عليه شهرهاي خود شود.

اين کارشناس فلسطيني در پايان گفت: رياض در ابتدا مدعي بود توانسته ۸۰ درصد از توان نظامي انصارالله را نابود کند! بنابراين چگونه مي تواند عليه ايران وارد عمل شود. آيا نيروهاي زميني عربي مي توانند با حمايت هوايي آمريکا به ايران لشکرکشي کنند؟ آيا اردن و مصر نيز در اين حمله مشارکت خواهند داشت؟ به چه حقي عليه يک کشور اسلامي وارد عمل خواهند شد؟ ايران نيز از اهرم هاي خود نظير بستن تنگه هرمز و تهديد حاکميت کشورهاي متجاوز استفاده خواهد کرد.

تعداد بازديد:153 آخرين تغييرات:97/05/09
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر