شنبه 29 تير 1398 - 17 ذي القعده 1440 - 20 ژولاي 2019
صفحه اصلي/دين و انديشه


 
 


 


 


 
خروجي RSS

تاکید بر گفت‌وگوهای دینی ایران و بلاروس

در بازديد رايزن فرهنگي ايران از دانشگاه الهيات مينسک مطرح شد؛

تاکيد بر گفت‌وگوهاي ديني ايران و بلاروس

رايزن فرهنگي کشورمان در بلاروس با هدف بيان ضرورت پرداختن به موضوع برقراري گفت‌وگو بين دست‌اندرکاران امور ديني و دانشگاهي بلاروس با عالمان و انديشمندان اين عرصه در ايران ديدار کرد.

به گزارش خبرگزاري مهر، ابوالقاسم مختاريان، رايزن فرهنگي ايران در بلاروس با حضور در دانشگاه الهيات شهر مينسک با سرگئي گوردون، معاون اول و سرگئي شاترافسکي، معاون امور علمي و پژوهشي اين دانشگاه ديدار و گفت‌وگو کرد.

مختاريان در آغاز اين ديدار به معرفي فعاليت‌هاي رايزني فرهنگي کشورمان در بلاروس و در ادامه معرفي ظرفيت‌هاي عظيم علمي داخل کشور از جمله دانشگاه تهران، دانشکده الهيات و معارف اسلامي و دانشگاه اديان و مذاهب قم پرداخت.

وي در ادامه مرکز بين‌المللي گفت‌وگوي اديان و فرهنگ‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و فعاليت‌هاي آن را معرفي کرد و گفت: اين مرکز ۲۷ سال پيش تأسيس شده است و از آن زمان تا کنون گفت‌وگوهايي با مذاهب کاتوليک، ارتدوکس، پروتستان، يهوديت، بوديسم، شينتوئيزم و ...  انجام داده است.

رايزن فرهنگي کشورمان يکي از اهداف اين ديدار را ضرورت پرداختن به موضوع برقراري گفت‌وگو بين دست‌اندرکاران امور ديني و دانشگاهي بلاروس با عالمان و انديشمندان اين عرصه در ايران عنوان کرد و با اشاره به تغييرات و تحولات به وجود آمده در جامعه جهاني، زايش و گسترش پديده‌هايي همچون خشونت و بي‌عدالتي که دامن‌گير بشر امروز شده، شباهت‌هاي موجود در جامعه بلاروس و ايران از حيث اهميت و جايگاه بنيان خانواده و حفظ ارزش‌هاي اخلاقي مثبت موجود در جامعه، ضرورت برگزاري گفت‌وگوهاي ديني در موضوع خانواده را مطرح ساخت.

آمادگي براي شرکت در برگزاري نشست‌هاي گفتماني مشترک با دانشگاه الهيات مينسک و آمادگي براي تبادل هيأت‌هاي علمي، از ديگر سخنان ارايه شده از سوي مختاريان در اين ديدار بود.

در ادامه اين ديدار سرگئي شاترافسکي، معاون امور علمي و پژوهشي دانشگاه الهيات مينسک، به معرفي اين دانشگاه و فعاليت‌هاي آن پرداخت و گفت: اين دانشگاه زير نظر مستقيم عاليجناب متروپوليت پاول، سراسقف کليساي ارتدوکسي بلاروس فعاليت مي‌کند.

 وي افزود: در سابقه دانشکده الهيات موضوع گفت‌وگوي ديني با ساير کشورها وجود دارد که از جمله مي‌توان به رابطه اين دانشگاه با مؤسسات آموزشي ارتدوکس روسيه، دانشکده‌هاي پروتستان و کاتوليک آلمان، لهستان، فرانسه و سوئيس اشاره کرد. در مورد همکاري با کشورهاي اسلامي، اين دانشگاه بيشتر با سفارت جمهوري اسلامي ايران همکاري کرده و چندان با ساير کشورهاي اسلامي همکاري ندارد.

وي با بيان اينکه وظيفه برگزاري کنفرانس‌ها در دانشگاه الهيات مينسک به عهده مؤسسه گفت‌وگوي ديني و ارتباطات مذهبي است، گفت: در سال ۲۰۰۹ ميلادي اين مؤسسه، کنفرانسي در خصوص گفت‌وگو با اسلام برگزار کرد که در آن نمايندگان واتيکان و ۳ استاد از دانشگاه تهران شرکت کردند. اين کنفرانس‌ها معمولاً با حضور حدودا ۱۵۰ نفر برگزار شدند. برپايي اين کنفرانس‌ها به ابتکار رييس فقيد دانشگاه، متروپوليت فيلارت ميسر و آخرين نمونه از آن در سال ۲۰۱۱ برگزار شد.

تعداد بازديد:203 آخرين تغييرات:97/05/11
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر