شنبه 29 تير 1398 - 17 ذي القعده 1440 - 20 ژولاي 2019
صفحه اصلي/ايران و جهان

نبرد محور جنوبی سوریه و رسوایی برای «کلاه‌سفیدها» و «مرتجعین عرب»

گزارش تحليلي؛

نبرد محور جنوبي سوريه و رسوايي براي «کلاه‌سفيدها» و «مرتجعين عرب»

دستاوردهاي محور مقاومت در نبرد محور جنوبي رسوايي بزرگي را براي «کلاه سفيدها» از يک سوي و «حکام مرتجع عرب» از سوي ديگر، به بار آورده است.

خبرگزاري مهر، گروه بين الملل ـ رامين حسين آباديان: ارتش سوريه مدتي است که عمليات آزادسازي محور جنوبي را آغاز کرده است؛ محوري که درعا، قنيطره و سويداء را شامل مي شود و نيروهاي مقاومت سوري تاکنون موفق شدند دستاوردهاي نظامي و ميداني فراواني را در اين محور محقق سازند. ارتش سوريه هم اکنون در يک قدمي آزادسازي کامل القنيطره قرار گرفته است و طبق آخرين گزارش ها، تنها يک درصد از مساحت اين استان تحت کنترل تکفيريها قرار دارد.

هيچکس تصور نمي کرد که نيروهاي سوري در يک بازه زماني بسيار کوتاه چنين دستاوردهاي بزرگي را خلق کنند. ارتش سوريه در حالي نبرد در محور جنوبي را کليد زد که تروريست هاي تکفيري در اقصي نقاط اين محور حضور داشتند و از سوي ديگر، طرف هاي منطقه اي و بين المللي از جمله ايالات متحده آمريکا نيز در حمايت از عناصر تکفيري، همواره به نيروهاي مقاومت درباره ورود به محور جنوبي هشدار مي دادند. 

با اين حال، پاسخ مقاومت به تهديداتِ گروه هاي تکفيري از يک سوي و حاميان آنها از سوي ديگر، تنها اقدام نظامي بود. در اين ميان، نبايد از نقش مهم و تأثيرگذار بشار اسد، رئيس جمهوري سوريه در آزادسازي مناطق مختلف محور جنوبي اين کشور به راحتي عبور کرد. اين بشار اسد بود که پس از تهديدات شديداللحن آمريکايي ها در خصوص محور جنوبي، صراحتا اعلام کرد که تمامي خاک سوريه از شمال تا جنوب متعلق به اين کشور است و دير يا زود بايد از لوث تکفيريها پاکسازي شود. 

دستاوردهاي ارتش سوريه در محور جنوبي در حالي است که آمريکايي ها و همچنين صهيونيستها خود را در اين محور از مقاومت در امان مي ديدند. در واقع، محور جنوبي سوريه پيش از آغاز عمليات بزرگ نيروهاي مقاومت، به نوعي «حياط خلوت» تروريست هاي تکفيري و حاميان آمريکايي ـ صهيونيستي آنها بود. آمريکايي ها بسيار اميدوار بودند تا پس از حصول اطمينان کامل از عدم دسترسي نيروهاي مقاومت به محور جنوبي، در اين محور خودمختاري تکفيريها را تشکيل دهند. 

واقعيت اين است که آمريکايي ها براي تحقق اين هدف روي سه استان جنوبي و مهم سوريه حساب ويژه اي باز کرده بودند. استان هاي «درعا»، «قنيطره» و «سويداء» در جنوب سوريه سه استاني بودند که در طرح جديد آمريکا جايگاه ويژه اي داشتند.

نکته قابل تأمل در اين زمينه آن است که هر سه استان مذکور جزو مناطق کاهش تنش تلقي مي شوند؛ بدان معنا که در آنجا آتش بس حاکم است. آمريکايي ها ارتشي متشکل از تروريست هاي جبهه النصره و ارتش آزاد را براي يورش به مواضع ارتش سوريه در استان هاي سه گانه فوق الذکر آماده کرده بودند تا بدين سان، کنترل کامل هر سه استان جنوبي مهم سوريه به دست تروريستهاي تحت الحمايه واشنگتن درآيد. البته آمريکايي ها براي آغاز اين جنگ بزرگ در جنوب سوريه چاره اي جز متهم ساختن دمشق به نقض آتش بس در مناطق کاهش تنش نداشتند. 

هدف ديگر آمريکايي اين بود که تجربه نيروهاي دموکراتيک کُرد سوري موسوم به «قسد» در شمال سوريه را در محور جنوبي اين کشور نيز پياده سازي کنند. واشنگتن معتقد است همانطور که کُردها در شمال سوريه مناطق شبه خودمختار براي خود تشکيل داده اند، مي توان از اين الگو براي تشکيل خودمختاري براي تروريست هاي تکفيري در جنوب سوريه بهره برداري کرد. به همين دليل است که آمريکايي ها براي فاز اول پياده سازي طرح خود در محور جنوبي سوريه در صدد سازماندهي حدود 12 هزار نفر از اعضاي جبهه النصره و ارتش آزاد برآمدند.

هدف اصلي همانطور که پيشتر بدان اشاره شد، تشکيل خودمختاري براي تروريستها تحت نظارت مستقيم آمريکا به مرکزيت استان «درعا» بود. با اين حال، آمريکايي ها در اين ميان اين مسأله را فراموش کرده اند که در حال حاضر دست برتر در عرصه ميداني با دولت دمشق بوده و زمام امور در دستان دولتمردان سوري است. لذا يک پاتک و ضد حمله توسط نيروهاي سوري در جنوب سوريه تمامي خواب هاي دولتمردان آمريکايي براي محور جنوبي سوريه را به رؤيايي دست نيافتني مبدل ساخت.

دولت سوريه به خوبي و با شايستگي کامل توانست نبرد در جنوب سوريه را به نحوي اداره کند که به نفع آن تمام شود. نيروهاي مقاومت سوري در طول نبرد خود با عناصر تکفيريِ تحت الحمايه ايالات متحده آمريکا، رژيم صهيونيستي و عربستان سعودي، خسارت هاي فراواني را به صفوف آنها تحميل کردند و همين مسأله موجب شد تا ادامه نبرد براي عناصر مزدور تکفيري بيش از پيش سخت شود. 

نبرد جنوب سوريه اين واقعيت را به اثبات رساند که تصميم دولتمردان سوري و نيروهاي مقاومت براي آزادسازي وجب به وجب خاک اشغال شده سوريه کاملا جدي است و در اين ميان، هيچ تهديدي نمي تواند عزم دولت و ملت سوريه براي تحقق اين هدف را سست کند. امروز واشنگتن بيش از هر طرف ديگري مي تواند درک کند که حرف مقامات سوري و نيروهاي مقاومت خيلي زود به عمل تبديل مي شود. 

مي توان از اتمام نبرد محور جنوبي به عنوان اتمام نبرد در تمام خاک سوريه ياد کرد چراکه اين محور از اهميت فوق العاده ويژه اي برخوردار است. دست برتر ارتش سوريه و نيروهاي مقاومت در اين نبرد، رسوايي بزرگي را براي تکفيريها و حاميان آنها به بار آورد. نيروهاي مقاومت ثابت کردند که مرد روزهاي سخت هستند و مي توانند با وجود گذشت هفت سال از يک جنگ خسته کننده و فرسايشي، باز هم دستاورد چشمگيري را خلق کنند.

در اين ميان، نبايد از کنار رسوايي آشکار کلاه سفيدها در سوريه به ويژه در محور جنوبي به راحتي عبور کرد. ايالات متحده آمريکا و رژيم صهيونيستي تلاش زيادي کردند تا اين گروه را به عنوان يک گروه موجه و بشردوستانه معرفي کنند تا از اين رهگذر، اهداف شوم و پليد خود در سوريه را محقق سازند؛ با اين حال سلسله عمليات هاي ارتش سوريه که در نهايت منجر به فرار کلاه سفيدها به مرزهاي اردن شد، فضاحت بزرگي را به ارمغان آورد و نشان داد که کلاه سفيدها نه دوستان مردم سوريه که دشمنان درجه اول آنها هستند.

فضاحت و رسوايي دومي که در محور جنوبي سوريه حاصل شد براي حکام مرتجع عرب بوده است؛ کساني که طي بيش از هفت سال گذشته از هيچ کوششي براي سرنگوني دولت قانوني دمشق دريغ نکردند و هرآنچه از منابع مالي لازم بود در اختيار تروريست هاي تکفيري قرار دادند. امروز اما با عيني شدن پيروزي نيروهاي مقاومت در سوريه ورق به صورت کامل برگشته و کشورهاي عربي يکي پس از ديگري در صف بازيابي روابط خود با دمشق ايستاده اند که از جمله اين کشورها مي توان به اردن اشاره کرد. 

اخيرا نيز گزارش هايي منتشر شده که نشان مي دهد امارات متحده عربي نيز همچون اردن به دنبال بازيابي روابط خود با دمشق بوده و در همين راستا قصد دارد سفارت خود در سوريه را بازگشايي کند. لذا زمان به خوبي اين واقعيت را به اثبات رساند که حکام مرتجع عرب بزرگترين بازندگان جنگ بيش از هفت ساله سوريه بوده و هستند.

تعداد بازديد:195 آخرين تغييرات:97/05/11
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر