شنبه 29 تير 1398 - 17 ذي القعده 1440 - 20 ژولاي 2019
صفحه اصلي/اخبار فناوري


 
 


 


 


 
خروجي RSS

ساخت واکسنی با نانوذرات برای مقابله با ویروس آنفولانزا

ساخت واکسني با نانوذرات براي مقابله با ويروس آنفولانزا

محققان با استفاده از نانوذرات به ساخت واکسني دست يافته اند که موش هاي آزمايشگاهي را در برابر ويروس آنفولانزا مصون مي دارد.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از ستاد توسعه فناوري نانو، استفاده از نوعي نانوذرات موجب ساخت واکسني شده که موش‌هاي آزمايشگاهي را در برابر ويروس آنفولانزا مصون مي‌دارد. اين فناوري را مي‌توان براي توليد واکسن‌ براي مقابله با بيماري‌هاي مختلف نظير سرطان به کار برد.

دانشمندان موفق به توليد واکسن مبتني بر نانوذرات شدند که براي درمان آنفولانزاي نوع A در موش‌ها بسيار مؤثر است.

راهبرد ساخت اين واکسن به گونه‌اي است که قابليت توليد واکسن‌هاي مختلف براي بيماري‌هاي عفوني را به‌وجود مي‌آورد.

در اين واکسن از دولايه‌ پپتيدي استفاده شده که دو يا چند آمينواسيد در زنجيره‌ي آن به هم متصل شده‌اند. اين ترکيب پتانسيل بالايي براي مقابله با ويروس آنفولانزا دارد.

اين نانوذرات با استفاده از تزريق پوستي با ميکروسوزن و از مسيري مشابه با مسير ورود ويروس به بدن وارد بدن شده و سيگنال‌هاي مشابه با ورود ويروس در بدن ايجاد مي‌کند که در نهايت پاسخ ايمني بدن موجب مقاومت در برابر اين بيماري خواهد شد.

ميکروسوزن‌ها روي بستري قرار مي‌گيرند که همانند برچسب روي بدن قرار داده مي‌شود؛ در نتيجه بي‌نياز از سرنگ بوده و درد ندارد.

بنابراين استفاده از اين فناوري توسط کاربر در منزل قابل انجام بوده و در برابر گرما نيز از پايداري قابل توجهي برخوردار است.

اين نانوذرات توسط محققان دانشگاه ايالتي جرجيا ساخته شده‌اند، از ساختار دو لايه برخوردار هستند که هسته آن از جنس پپتيدهاي نوکلئوپروتئين است. اين پروتئين براي ايجاد محافظت دربرابر ويروس آنفولانزا توسط سلول‌هاي T در بدن ساخته مي‌شود.

اين نانوذرات داراي پوسته‌اي از چهار نوع پپتيد مختلف هستند که مي‌توانند براي هدف‌گيري انواع مختلف آنفولانزا مورد استفاده قرار گيرند. اين پپتيدها از پروتئين‌هايي که در استرين آنفولانزاي انسان، خوک و پرندگان وجود دارد، استخراج شده‌اند.

در مقاله‌اي که اين گروه تحقيقاتي در Proceedings of the National Academy of Sciences به چاپ رساندند، آمده‌است که اين واکسن روي موش‌هاي آزمايشگاهي نتايج موفقيت‌آميزي داشته است. تمام موش‌هايي که اين واکسن را دريافت کردند زنده ماندند، در حالي که موش‌هاي بخش کنترل که شبه دارو دريافت کرده‌ بودند، مردند.

محققان معتقداند که از اين فناوري مي‌توان براي توليد انواع مختلف واکسن‌ها براي مقابله با بيماري‌هايي نظير سرطان و پاتوژن‌هاي مختلف استفاده کرد.

تعداد بازديد:179 آخرين تغييرات:97/05/13
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر