شنبه 29 تير 1398 - 17 ذي القعده 1440 - 20 ژولاي 2019
صفحه اصلي/قرآن

حرکت در مسیر قرآن با عاقبت بخیری همراه خواهد بود

علي محمدي در اختتاميه مسابقات قرآن استان تهران:

حرکت در مسير قرآن با عاقبت بخيري همراه خواهد بود

حجت‌الاسلام و المسلمين علي محمدي رييس سازمان اوقاف و امور خيريه در اختتاميه مسابقات قرآن استان تهران گفت: حرکت در مسير قرآن با عاقبت بخيري همراه خواهد بود.

به گزارش خبرنگار مهر ، آيين اختتاميه چهل و يکمين مسابقات سراسري قرآ« در مرحله استاني ديروز چهارشنبه ۱۰ مرداد ماه با حضور علي محمدي رييس سازمان اوقاف و امور خيريه در حسينيه ارشاد برگزار شد.

 اين مراسم که با تاخير يک ساعته و با تلاوتي چند از آيات قرآن کريم توسط محسن قاسمي نفر اول رشته قرائت تحقيق بخش آقايان اين دوره از مسابقات آغاز شد.

در ادامه حجت‌الاسلام و المسلمين غلامرضا محمدزاده، مدير کل اوقاف و امور خيريه استان تهران به بيان سخناني پرداخت و گفت: در اين مکان روزگاري خطبا و فضلاي بزرگي مجلس وعظ داشته‌اند. مسابقات قرآن بعد از ۲۰ سال به مکاني که مسابقات بين‌المللي قرآن جمهوري اسلامي ايران در آن برگزار مي‌شد، بازگشت.

حجت‌الاسلام محمدزاده در ادامه به بيان آماري از اين مسابقات در مراحل مختلف اشاره و بيان کرد: در مرحله شهرستاني اين مسابقات ۱۵۰۰ نفر شرکت داشتند که از بين آنها ۲۷۰ نفر به مرحله استاني آمدند.

محمدزاده  با اشاره به اينکه  از بين تمام شرکت‌کنندگان در اين مرحله، ۴۵ نفر به مرحله کشوري راه پيدا کرده اند افزود:  در اين دوره از مسابقات و در دو روز ابتدايي رقابت‌ها در بخش بانوان و در سه روز بعد در بخش آقايان برگزار شد. همچنين در اين دوره داوران برگزيده‌اي حاضر بودند.

وي در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود به گسترده شدن فضاي قرآني در شهر تهران و به خصوص منطقه‌اي که مسابقات در آن برگزار مي‌شود، اشاره کرد و گفت: خوشبختانه يک هفته فضاي شهر تهران و خصوصاً حريم حسينيه ارشاد قرآني شده بود. اين به گسترش فضاي قرآني کمک مي‌کند.

در ادامه کليپي از فعاليت هاي قرآني از بدو تاسيس حسينيه ارشاد که در برگيرنده حضور اساتيد قرآني مرحوم شده و برپايي مسابقات بين المللي قرآن در اين فضا بود پخش شد .

در ادامه حجت‌الاسلام والمسلمين سيدمصطفي حسيني، رئيس مرکز امور قرآني سازمان اوقاف و امور خيريه به بيان سخناني پرداخت.

وي گفت: امسال شاهد اهتمام بيشتري از سوي استان ها براي برگزاري مسابقات بوديم، رهنمودهايي که از جانب رياست سازمان داده شد باعث شد اتفاقات خوبي در استان ها رخ دهد.

حسيني همچنين به مسابقات استان تهران و شکوه برگزاري آن اشاره و اظهار کرد: خوشبختانه طي اين سال‌ها شاهد حرکت هستيم. با توجه به تصميماتي که اتخاذ شده است مسابقات امسال در دو مرحله برگزار مي‌شود. مرحله مقدماتي از تحولات بسيار مفصل برخوردار است و با تجربه چهل سال برگزاري مسابقات تحول خوبي شکل گرفته که اميدواريم خود به يک رويداد جريان‌ساز تبديل شود.

رئيس مرکز امور قرآني سازمان اوقاف و امور خيريه بيان کرد: بر اساس اصولي که نماينده سازمان ابلاغ کرده‌اند، موظف هستيم حداکثر هم‌افزايي را با بخش‌هاي ديگر داشته باشيم، لذا از همين مکان استمداد داريم که نهادهاي ديگر مسابقات قرآن را متعلق به خودشان بدانند.

سپس حجت الاسلام علي محمدي رييس سازمان اوقاف و امور خيريه نيز در پشت تريبون حاضر شده و به بيان نکاتي پرداختند.

وي در ابتداي صحبت‌هاي خود به بيان حديثي از پيامبر اکرم(ص) اشاره کرد و گفت: پيامبر اکرم(ص) مي‌فرمايند «ان هذا القرآن هو نور مبين والحبل المتين و العروه الوثقي و....». در اين حديث شريف قرآن معرفي شده است. بنابراين با معرفي بعد قرآن با اين تعابير براي ما راهنمايي‌هايي مشخص شده است.

وي افزود: بر اساس اين حديث اگر کسي از نور قرآن استفاده کند، خداوند متعال روح و روان او را نورانيت مي‌بخشد. اگر کارهاي زندگي و امور شخصي خود را به قرآن گره بزند خدا اورا از لغزش‌ها و خطاها حفظ مي‌کند. کسي‌ که به قرآن تمسک بجويد خدا او را نجات مي‌دهد. کسي اگر از قوامين الهي جدا نشود و رابطه خود را حفظ کند، خدا او را رفعت و بزرگي عطا مي‌کند.

رئيس سازمان اوقاف و امور خيريه افزود: در همين حوزه قرآن، خداوند به ملت ايران و جامعه قرآني عزت و احترام داده است تا در بين کشورهاي اسلامي و در دنيا از رفعت و منزلت برخوردار باشد. کسي اگر از قرآن طلب شفا کند، بيماري‌هاي روحي و رواني او را درمان مي‌کند و هرکسي قرآن را به غير قرآن برتر دهد، خدا او را هدايت و راهنمايي مي‌کند.

محمدي با بيان اينکه اگر کسي از غير قرآن راهنمايي طلب کند، گمراه مي‌شود، بيان کرد: به چهل سال عمر انقلاب دقت کنيد. هر گروه و جرياني که در مسير قرآن حرکت کرده سعادتمند و عاقبت بخير شده است، اما هر گروهي که از قرآن دور شده است، همچون منافقان و بعضي جريان‌هاي منحرف، گمراه شده است. کسي که قرآن را پيشواي خود قرار دهد خدا او را به بهشت و رضوان راهنمايي مي‌کند.

وي اظهار کرد: خدا را شاکريم به برکت امام خميني(ره) و رهبري معظم انقلاب و خون پاک شهيدان و ملت ايران، خداي متعال اين عزت را به ما عطا کرد. اين عزت در صورتي ادامه دارد که به قرآن عمل کنيم و فقط به حفظ و تلاوت اکتفا نکنيم  تا قرآن پشتوانه و تکيه‌گاه ما باشد.

محمدي با بيان اينکه هر جامعه‌اي به قرآن توجه داشته باشد، يقيناً اين ملت و حکومت سربلند است و هيچ‌گاه دچار انحراف نخواهد شد، گفت: چهل سال است اين‌گونه‌ايم و چهل سال است که انقلاب اسلامي به ملت خدمات مختلفي ارائه داشته است که دشمنان به آن اقرار دارند.اميدوارم قرآن به ما اين توفيق را بدهد که به تبليغات سوء دشمنان گوش ندهيم، چرا که يکي از برنامه‌هاي دشمنان مأيوس کردن ما از انقلاب است.

در پايان اين مراسم نيز از برترين هاي  مسابقات در دو سطح آقايان و بانوان در چندين رشته تخصصي  تجليل به عمل آمد.

تعداد بازديد:219 آخرين تغييرات:97/05/13
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر