یکشنبه 26 خرداد 1398 - 12 شوال 1440 - 16 ژوئن 2019
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

رشد ۶۰ درصدی شاخص‌های بورس/ ۱۴۰ هزار میلیارد تومان معامله ۴ ماهه

رئيس سازمان بورس خبر داد؛

رشد ۶۰ درصدي شاخص‌هاي بورس/ ۱۴۰ هزار ميليارد تومان معامله ۴ ماهه

رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار کشور گفت: در يک سال و چهار ماه گذشته شاخص بورس تهران ۶۰ درصد افزايش يافته است.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از صداوسيما، شاپور محمدي در برنامه نگاه يک شبکه يک سيما اظهار داشت: از ابتداي سال، بورس تهران ۲۹ درصد و فرابورس ۳۰ درصد رشد داشته اند.

وي با بيان اينکه بازار سرمايه تنوع خوبي دارد، گفت: سود شرکت‌هاي بورسي در سال گذشته ۴۶ هزار ميليارد تومان بود که اکنون به ۶۲ هزار ميليارد تومان رسيده است.

رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار کشور افزود: افزايش سود آوري شرکت‌هاي بورسي و شفاف بودن آن‌ها موجب جذب نقدينگي کشور به سمت بازار سرمايه بوده است.

محمدي شرکت‌هاي بورسي و فرابورسي را شفاف‌ترين شرکت‌هاي کشور دانست و گفت: اين شرکت‌ها افزون بر ايجاد اشتغال و جذب سرمايه موجب حمايت از کالاهاي ايراني مي‌شود.

وي افزود: چشم انداز و سود شرکت‌هاي بورسي موجب افزايش سرمايه گذاري در بازار سرمايه شده است.

رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار کشور گفت:  شرکت‌هاي بزرگ بورس ۲۰ تا ۳۰ درصد افزايش سود داشته اند و سود خوبي به سهام داران پرداخت کرده اند.

۱۴۰هزار ميليارد تومان معامله در ۴ ماه امسال

محمدي افزود: اکنون حجم معاملات در بورس تهران ۵۰۰ تا ۷۰۰ ميليارد تومان و در فرابورس ۴۰۰ ميليارد تومان در روز است و بيشتر اشخاص حقيقي وارد بازار سرمايه شده اند در حالي که در سال گذشته حجم معاملات روزانه ۳۰۰ ميليارد تومان در بورس و ۲۰۰ ميليارد تومان در فرابورس بود.

وي گفت: در سال ۹۴ حجم معاملات دربورس ۱۵۰ هزار ميليارد تومان در سال ۹۵، ۱۹۵ هزار ميليارد تومان و در سال ۹۶، ۲۴۷ هزار ميليارد تومان بود، اما در چهار ماه نخست امسال اين رقم به ۱۴۰ هزار ميليارد تومان رسيده و معادل نيمي از معاملات سال گذشته است.

رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار کشور افزود: اين رشد معاملات به دليل حجم معاملات است، زيرا با افزايش اين حجم روند قيمتي حمايت مي‌شود و حرکت واقعي و قابل تداوم در بازار سرمايه ايجاد مي‌شود.

محمدي گفت: شاخص موزون و شاخص هم وزن در مقاطع بسياري هر دو مثبت بوده اند که نشان مي‌دهد حرکت بازار سرمايه واقعي است.

وي افزود: البته، چون شاخص‌ها رشد خوبي کرده اند ممکن است تصحيح‌هايي را نيز در خود ببينند.

رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار کشور گفت: با توجه به وضع خوب صادرات، افزايش جهاني قيمت نفت، محصولات پتروشيمي و معدني شرکت‌هاي بورسي و فرابورسي تقويت شده اند.

برخورد با مديران متخلف بورسي

محمدي با بيان اينکه سازمان بورس در دو سال گذشته تلاش کرده است با مديران متخلف شرکت‌هاي بورسي برخورد کند افزود: البته هدف ما پيشگيري از بروز تخلف است، اما اطلاعاتي که در بورس درباره شرکت‌ها ارائه مي‌شود به وسيله مديران آن‌ها تهيه شده است.

وي گفت: ۱۰ ميليون کد سهام داري در سازمان بورس وجود دارد که با الحاق سهام عدالت به آن اين تعداد به ۵۰ ميليون کد مي‌رسد.

رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار کشور افزود: سازمان بورس مديران شرکت‌هايي که اطلاعات شرکت هايشان را نمي‌دهند يا در ارائه آن تاخير دارند جريمه مي‌کند.

سهام داراني که حقوق آن‌ها ضايع شده است مي‌توانند از طرف مقابل در سامانه سمتا شکايت کنند و سازمان بورس اين شکايت را رسيدگي مي‌کند. ۵۰۰ تا ۶۰۰ پرونده پرداخت نشدن سود به سهام داران از طرف شرکت‌ها تشکيل شده که در بسياري در از آن‌ها نبود نقدينگي دليل اين اتفاق است

محمدي گفت: بر اين اساس شفافيت در ارائه اطلاعات شرکت‌ها افزايش و از ۳۹ روز تاخير در آن به سه روز کاهش يافته است.

وي افزود: در سال ۹۵، ۳۰ تا ۴۰ شرکت در ارائه اطلاعات خود تاخير داشته اند، اما اکنون اين تعداد به چهار يا پنج شرکت رسيده است.

رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار کشور گفت: سهام داراني که حقوق آن‌ها ضايع شده است مي‌توانند از طرف مقابل در سامانه سمتا شکايت کنند و سازمان بورس اين شکايت را رسيدگي مي‌کند.

محمدي افزود: ۵۰۰ تا ۶۰۰ پرونده پرداخت نشدن سود به سهام داران از طرف شرکت‌ها تشکيل شده که در بسياري در از آن‌ها نبود نقدينگي دليل اين اتفاق است.

وي گفت: البته سازمان بورس اين مسئله را به شرکت‌ها اعلام و مطالبات سهام داران را وصول کرده است.

لايحه دولت براي تعيين تکليف سهام عدالت

رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار کشور افزود: سود سهام عدالت با تلاش سازمان خصوصي سازي واريز مي‌شود، اما تاکنون اين سهام قابليت معامله نيافته است.

محمدي گفت: سازمان بورس تلاش مي‌کند بر اساس روش‌هايي سهام عدالت را قابل معامله و نقد شدن کند.

وي افزود: سود سهام عدالت به دليل تنوعي که از بانک‌ها، پتروشيمي‌ها، معادن و ... برخوردار است ريسک کمي دارد.

رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار کشور گفت:​ البته صندوق سرمايه گذاري نيز ريسک سهام را کاهش مي‌دهد.

محمدي افزود: حدود ۶۰ شرکت در موضوع سهام عدالت قرار دارند که سود تک تک آن‌ها محاسبه و تجميع شده و به سهام داران داده مي‌شود.

وي گفت: دولت در حال تهيه لايحه‌اي براي تعيين تکليف سهام عدالت است.

ارز صادراتي در بورس قابليت معامله ندارد

رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار کشور با بيان اينکه بازده بازار سرمايه متاثر صادرات شرکت‌ها و سودآوري آنهاست افزود: اگر نرخ ارز افزايش يابد بازار سرمايه نيز رشد خواهد داشت، زيرا شرکت‌هاي بورسي صادر کننده هستند و بازارهاي سرمايه با تورم رابطه مثبت دارند.

محمدي گفت: سهام سپر تورم است و ارزش دارايي‌ها را در مقابل تورم حفظ مي‌کند.

معامله ارز صادراتي در بازار سرمايه به دليل نبود راهکار نقل و انتقال آن امکان پذير نيست، زيرا اين نقل و انتقال در صرافي هاست

وي افزود: معامله ارز صادراتي در بازار سرمايه به دليل نبود راهکار نقل و انتقال آن امکان پذير نيست، زيرا اين نقل و انتقال در صرافي هاست.

رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار کشور گفت:: بازار پول آمادگي دارد ارز صادر کنندگان را براي معامله با واردکنندگان و تعيين نرخ رقابتي پيگيري کنند.

بيشتر سود پتروشيمي ها به دولت و سهام عدالت بازمي گردد

محمدي درباره تاثير تعيين نرخ خوراک پتروشيمي‌ها بر اساس نرخ آزاد دربازار سرمايه افزود: با توجه به اينکه بيشتر سود پتروشيمي‌ها به دولت و سهام عدالت باز مي‌گردد نرخ خوراک بايد مناسب باشد.

وي گفت: با تعيين نرخ مناسب خوراک، سرمايه گذاري در پتروشيمي‌ها در زمينه پژوهش و بهبود فناوري‌ها افزايش مي‌يابد و محصولات آن‌ها رقابت پذير مي‌شود.

رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار کشور افزود: ممکن است نرخ بالاي خوراک، درآمد دولت و وزارت نفت را افزايش دهد، اما به بازار سرمايه و رقابت پذيري شرکت‌هاي پتروشيمي ضربه مي‌زند.

محمدي با بيان اينکه نرخ خوراک پتروشيمي‌ها بايد حمايتي تعيين شود گفت: سهام داران نيز زماني که سهام پتروشيمي‌ها را مي‌خريدند کسي به آن‌ها نگفت ارز پتروشيمي‌ها را ۴ هزار و ۲۰۰ تومان مي‌خرد و اين مسئله رعايت نکردن حقوق سهام داران است.

وي با بيان اينکه سازمان بورس ابزار مناسبي را براي افزايش خريد و فروش سهام دارد افزود: براي جذب سرمايه‌ها به بازار سرمايه نياز به سواد مالي و فرهنگ سازي است.

رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار کشور گفت: دولت براي حمايت از معاملات سهام ماليات اين معاملات را از نيم درصد به يک دهم درصد کاهش داد و افزايش سرمايه شرکت‌هاي بورسي را مشمول نرخ صفر درصد مالياتي کرد که به سود آوري اين شرکت‌ها کمک مي‌کند.

بيشتر سود پتروشيمي‌ها به دولت و سهام عدالت باز مي‌گردد نرخ خوراک بايد مناسب باشد

محمدي افزود: دولت در حال آماده کردن صندوق قابل معامله با پنج يا ۱۰ هزار ميليارد تومان است و تا ۲۰ درصد را براي جذب نقدينگي به عموم مردم ارائه مي‌دهد.

وي گفت: از ابتداي سال تاکنون شرکت‌هاي دولتي، وزارتخانه‌ها و بانک‌ها ۵ تا ۶ هزار ميليارد تومان سهام در بازار فروخته اند.

رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار کشور با بيان اينکه ۵۷۸ شرکت بورسي داريم افزود: پتروشيمي پارس با ۱۸ هزار ميليارد تومان ارزش براي کمک به جذب نقدينگي وارد بازار سرمايه شده است.

محمدي گفت: عرضه اوليه سهام شرکت‌هاي چند هزار ميليارد توماني نيز براي جذب نقدينگي، ثبات بازار و تعادل بخشي به اقتصاد در دست اقدام است.

وي افزود: در دنيا ۷۰ تا ۸۰ درصد معاملات بورس در کشورهاي پيشرفته الگوريتمي است و افراد خريد و فروش سهام را تحليل نمي‌کنند بلکه اين تحليل بر اساس برنامه‌هاي رايانه‌اي انجام مي‌شود.

رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار کشور با بيان اينکه معاملات الگوريتمي با نيم درصد ماليات امکان پذير نيست گفت:: اکنون سازمان بورس کارمزد معاملات سهام را براي افزايش اين معاملات کاهش داده است.

محمدي افزود: معاملات الگوريتمي موجب عمق يافتن بازار، منحرف نشدن آن در زمان شايعات و کمک به افزايش حجم و جذابيت معاملات سهام مي‌شود.

وي درباره ماليات بر عايدي سرمايه نيز گفت: بازار سرمايه تنها جايي است که ماليات خود را دقيق و شفاف پرداخت مي‌کند و شرکت‌هاي بورسي سالي چهار بار صورت مالي و ماه به ماه توليد و فروش خود را افشا مي‌کنند.

رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار کشور افزود: اگر بخش غير شفاف، زير زميني و سايه‌اي اقتصاد مشمول ماليات شود بخش بازار سرمايه مي‌تواند رقابت کند.

تقويت بازار سرمايه با مشوق مالياتي

محمدي گفت: دولت با گذاشتن مشوق‌هاي مالياتي در حال تقويت بازار سرمايه است.

وي افزود: فروش استقراضي، خريد اعتباري، اختيار خريد و فروش و بازار گردان‌ها ساز و کار ثبات بازار سرمايه هستند.

رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار کشور گفت:​البته در کشور ما اين ساز و کارها آنچنان شکل نگرفته اند.

محمدي افزود: صندوق مشترک سرمايه گذاري و صندوق تثبيت بازار سرمايه نيز به ثبات اين بازار کمک مي‌کنند و صندوق‌هاي بازار گرداني که سازمان بورس به ان‌ها مجوز مي‌دهد عملکرد بسيار مثبتي براي ثبات بازار سرمايه داشته اند.

وي گفت: اکنون فروش استقراضي نهايي شده و خريد اعتباري جاري است البته ممکن است ريسک را براي کارگزاران بورس افزايش دهند.

رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار کشور افزود: صندوق‌هاي بازار گرداني نيز بايد نقد شوندگي سهام را افزايش دهند.

محمدي ارزش صندوق‌هاي مشترک سرمايه گذاري را ۱۵۰ هزار ميليارد تومان اعلام و اضافه کرد: در گذشته حدود ۸۰ درصد سرمايه اين صندوق‌ها سپرده گذاري بانکي مي‌شد يا به خريد اوراق با درآمد ثابت اختصاص مي‌يافت.

وي گفت: بر اساس تصميم سازمان بورس اين صندوق‌ها مي‌توانند حداکثر ۵۰ درصد سرمايه خود را سپرده گذاري کنند و پنج تا ۱۵ درصد صرف خريد اوراق با درآمد ثابت کنند.

رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار کشور افزود: اکنون بيشتر اين صندوق‌ها فقط پنج درصد سهام را خريده اند در حالي که سهام شرکت‌ها در صندوق‌ها بهتر مديريت مي‌شود.

محمدي گفت: با بيمه مرکزي براي ايجاد ابزارهاي مالي مشترک و اوراق تامين مالي مشترک به توافق رسيده ايم.

اصلاح برخي دستورالعمل ‌ها تا سه ماه ديگر

وي افزود: در مقطعي حدود ۷۰ نماد در سازمان بورس بسته بود، اما با اصلاح دستورالعمل‌هاي سازمان بورس نماد يک شرکت حداکثر ۳۰ روز بسته مي‌ماند.

رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار کشور با بيان اينکه تعداد نمادهاي بسته اکنون به ۱۰ نماد کاهش يافته است گفت: نماد بانک‌ها و آلومينيوم ايران بيش از يکسال بسته بودند که اکنون ديگر اين مسئله وجود ندارد.

محمدي افزود: اگر شرکتي پرونده قضايي نيز داشته باشد نماد نبايد بيشتر از چهار ماه بسته باشد.

وي گفت: اين دستور العمل در سه ماه آينده تکميل مي‌شود.

معامله نفت در بورس به کجا رسيد؟

رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار کشور افزود: با وزارت نفت جلسات متعددي براي معامله نفت خام در بورس انرژي داشته ايم.

محمدي گفت: از نظر بازار سرمايه تعداد خريداران نفت خام محدوديتي ندارد و همه مي‌توانند در اين زمينه اقدام کنند.

وي افزود: البته موضوع حمل و نقل آن بايد حل شود.

رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار کشور گفت: در فروش نفت خام مکانيزم حراج رقابتي در بازار سرمايه است.

محمدي با بيان اينکه بورس کالا در تعيين قيمت پايه حد نوسان و نرخ دلار هيچ نقشي ندارد افزود: هر قيمت پايه‌اي را که مراجع مربوط تعيين کنند بورس کالا مي‌پذيرد.

با وزارت نفت جلسات متعددي براي معامله نفت خام در بورس انرژي داشته ايم. از نظر بازار سرمايه تعداد خريداران نفت خام محدوديتي ندارد و همه مي‌توانند در اين زمينه اقدام کنند

وي گفت: اگر حد نوسان محدود تعيين شود بازار سرمايه حتماً به سمت خريد يا فروش يک طرفه مي‌شود.

رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار کشور افزود: بازار مالي انعطاف، کنترل پذيري و شفافيت بهتري نسبت به بازارهاي ديگر دارد.

محمدي گفت: بورس کالا شفاف و اصلاح پذير است و اگر دولت مي‌خواهد براي برخي کالاها محدوديت ايجاد کند بورس کالا اين امکان را براي به تعادل رسيدن بازار دارد.

وي با بيان اينکه دربازار سهام دامنه نوسانات پنج درصدي وجود دارد افزود: اگر اين نوسانات بخواهد به سهام دار آسيب برساند بايد مديريت شود.

رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار کشور گفت: بازار کنترل شده نسبي بهتر از بازار رها شده است.

محمدي افزود: دولت و مردم به سود ​آوري شرکت‌هاي بورسي کمک کنند، زيرا اين شرکت‌ها شفاف و اشتغال خوبي دارند.

تعداد بازديد:147 آخرين تغييرات:97/05/14
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر