شنبه 29 تير 1398 - 17 ذي القعده 1440 - 20 ژولاي 2019
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

پیشنهادات برجامی اروپایی‌ها منافع ایران را تامین نمی‌کند

صفاري نطنزي در گفتگو با مهر:

پيشنهادات برجامي اروپايي‌ها منافع ايران را تامين نمي‌کند

رئيس کميته روابط خارجي مجلس شوراي اسلامي گفت: کليت پيشنهادات برجامي اروپايي‌ها بد نيست، اما چندان هم تأمين‌کننده خواسته‌ها و منافع جمهوري اسلامي نيست.

مرتضي صفاري نطنزي در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، با اشاره به روند مذاکرات ايران و اتحاديه اروپا در خصوص آينده توافق هسته‌اي (برجام) اظهار داشت: ارزيابي‌هاي کلي نشان مي‌دهد که کليت پيشنهادات اروپايي‌ها بد نيست، اما چندان هم تأمين‌کننده خواسته‌ها و منافع جمهوري اسلامي نيست.

وي افزود: به نظر مي‌رسد پيشنهادات اروپايي‌ها به نوعي مطرح شده که کلي باشد و بر سر آن بحث و مذاکره و چانه‌زني بيشتري در طي زمان صورت بگيرد.

رئيس کميته روابط خارجي مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: مذاکرات با اروپايي‌ها تمام شده نيست، ظاهراً راه‌هايي را براي تأمين منافع ايران باز گذاشته‌اند که از جمله آنها مي‌توان به خريد نفت ايران، تداوم همکاري بانک‌هاي اروپايي با ايران و فعال بودن شرکت‌هاي کوچک و متوسط اروپايي در بازار ايران اشاره کرد.

صفاري نطنزي در خصوص تأثير احتمالي تحريم‌هاي ثانويه آمريکايي‌ها بر آينده روابط شرکت‌هاي اروپايي با جمهوري اسلامي ايران گفت: در حال حاضر نيز تحريم‌هاي يکجانبه آمريکا به گونه‌اي نيست که شوراي امنيت سازمان ملل آنها را تصويب کرده باشد، بنابراين کشورهاي اروپايي اگر بخواهند اين تحريم‌ها را ناديده بگيرند، هيچ مانعي پيش‌روي آنها نيست؛ مگر آنکه هدف جريمه آمريکايي‌ها واقع شوند که ظاهراً اروپايي‌ها در اين خصوص راهکاري ديده‌اند تا حداقل از کشورهاي کوچک و متوسطشان در ارتباط با ايران حمايت کنند.

وي در پاسخ به اين سؤال که آيا شرکت‌هاي کوچک و متوسط اروپايي کفاف نيازها و منافع ايران از برجام را مي‌دهند يا نه، تصريح کرد: شرکت‌هاي خيلي بزرگ اروپايي به دليل چند مليتي بودن آنها و دخالت‌هاي ديگران، مشکلات و مسائل مخصوص به خودشان را دارند و چه بسا با شرکت‌هاي کوچک و متوسط بهتر بتوان وارد تعامل و همکاري شد.

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي درباره آينده تعامل اروپايي‌ها با ايران پس از خروج آمريکا از برجام اظهار داشت: اگر همين روابط و تعهدات دوجانبه هم وجود نداشت، باز هم ما از جانب آمريکا تحريم بوديم، بنابراين اين هم يک فرصت براي ماست تا در اين شرايط که آمريکايي‌ها مجدانه به دنبال صدمه زدن به ما از طريق تحريم‌ها هستند، فضاي جديدي را براي تعامل باز کنيم.

تعداد بازديد:145 آخرين تغييرات:97/05/14
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر