شنبه 29 تير 1398 - 17 ذي القعده 1440 - 20 ژولاي 2019
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

بلاتکلیفی نرخ ارزی هتل ها؛ دلار یا ریال؟

عبور از تحريم اقتصادي با گردشگري-۵

بلاتکليفي نرخ ارزي هتل ها؛ دلار يا ريال؟

هتلداران از يک سو مي خواهند نرخ ارزي با گردشگر خارجي محاسبه کنند اما از سوي ديگر نمي دانند کدام نرخ را در نظر بگيرند به همين دليل اکنون هر هتلي قانون خودش در مواجهه با خارجي ها اجرا مي کند.

به گزارش خبرنگار مهر، چند روز پيش جمشيد حمزه زاده رئيس جامعه هتلداران ايران به خبرنگار مهر گفت که قصد دارند تا پس از بررسي هاي لازم به همه هتلها اعلام کنند که از گردشگران خارجي نرخ ارزي دريافت شود. مانند همه کشورهاي ديگر. اما اين اقدامي بود که از مدتي است هتلداران آن را انجام مي دهند هر کدام با ساز و کار خودشان. 

اين روزها که خريد و فروش ارز به نرخ بالاي ده هزار تومان غير قانوني اعلام شده و نرخ رسمي که دولت تعيين کرده همان دلار چهار و هزار و اندي تومان است و کسي نمي تواند به راحتي خريد و فروش کند و صرافي ها تعطيل هستند و اين بازار آشفته است، هتلداران اعلام کردند که مي خواهند نرخ ارزي از مسافران خارجي بگيرند.

اما هنوز اجراي اين تصميم به صورت قانوني در نيامده است و کارشناسان در حال بررسي آن هستند اما برخي از هتلداران که هميشه مهمان خارجي مي گيرند همچنان اعلام مي کنند که از مهمان خارجي ارز دريافت مي کنند عباس بيدگلي مشاور اجرايي جامعه هتلداران ايران به خبرنگار مهر مي گويد که اين اقدام آنها بر اساس دستورالعمل نرخ گذاري واحدهاي اقامتي است که دو سال پيش سازمان ميراث فرهنگي آن را ابلاغ کرد. در اين دستورالعمل آمده که هتلداران مي توانند اگر نرخ ارزي مي گيرند براساس نرخ مرجع آن را محاسبه کنند.

اما بررسي هاي خبرنگار مهر حاکي از آن است که همه اين هتلداران  نرخ را براساس نرخ مرجع حساب نمي کنند بلکه برخي از آنها به قيمت بازار آزاد نيز دلار و يا يورو را با گردشگر خارجي محاسبه مي کنند که در اين باره نيز بيدگلي مي گويد در اين دستورالعمل الزامي وجود ندارد بلکه گفته شده که هتلدار مي تواند براساس نرخ مرجع، قيمت را محاسبه کند.

با اين وجود اکنون بررسي عملکرد هتلداران در محاسبه قيمت با گردشگران خارجي اين گونه است که يا آنها از همان ابتدا اين قانون را در هتل خود اجرا مي کنند که هر گردشگر خارجي ملزم به پرداخت ارز است و اگر ارزي در اختيار ندارد بايد آن را به ريال تبديل کرده و بپردازد و يا اينکه مي تواند از ابتدا به نرخ ريال بپردازد مانند همان مسافر ايراني. آن هم نرخي که رزواسيون هتل برايش تعيين مي کند که ممکن است براساس نرخ مرجع باشد و يا نه.

برخي از آنها هم نرخ ريالي بيشتري را براي مسافر خارجي در نظر مي گيرند. معمولا هتلهاي دولتي نرخ مرجع را در نظر مي گيرند. اما برخي از آنها نيز مي گويند که چون گردشگر خارجي توسط يک آژانس هندل مي شود آن فرد مي تواند با نرخ ريالي به هتل پول بدهد در هر حال قانون داخلي هر هتل با هتل ديگر متفاوت است تا شايد در آينده تکليفي براي آن مشخص شود.

در اين بررسي ها يکي از هتلهاي پر ستاره در خيابان فردوسي تهران در پاسخ به اين سوال که نرخ اتاق دو تخته براي دو گردشگر خارجي چقدر محاسبه مي شود اعلام مي کند که شبي ۲۰۱ دلار با صبحانه. که اگر نرخ ريالي آن را در نظر بگيريم مي شود شبي ۸۴۷ هزار تومان. اين نرخ براي رزرو اتاق دو تخته توسط ايراني ها ۶۵۱ هزار تومان است.

هتلي در غرب تهران نيز اعلام مي کند که اتاق دو تخته براي گردشگر ايراني ۶۹۰ هزار تومان و همان اتاق براي گردشگر خارجي ۳۵۱ دلار و يا ۳۰۳ يورو نرخ دارد. در اينجا اختلاف قيمت بين نرخ ارزي و ريالي بسيار زياد است.

هتل ۵ ستاره ديگري در تهران که بيشتر مهمانان خارجي دعوت شده از سوي دولت دارد نيز اعلام مي کند که به دلار از مسافر وجهي دريافت نمي کند ولي اتاق دو تخته اش شبي ۶۸۴ هزار تومان است.

هتلي بزرگ در شيراز نيز اعلام مي کند که براي دو مهمان خارجي در اتاق دو تخته ۱۵۳ دلار و براي مهمان ايراني ۶۶۰ هزار تومان نرخ تعيين کرده است.

هتل مشهوري در اصفهان نيز حتي اگر مسافر هم بخواهد نرخ ارزي از او دريافت نمي کند و اتاق دو تخته خود را شبي ۵۸۵ هزار تومان نرخ گذاشته است.

يک گروه هتلهاي پرستاره در يزد نيز اين طور برنامه ريزي کرده که اتاق دو تخته يکي از هتلهايش را ۴۱۳ هزار تومان براي ايراني ها در نظر گرفته و اگر گردشگر خارجي به آنجا مراجعه کند تا ۳۵۰ هزار تومان نيز به او خواهد فروخت. همين رقم براي اينکه گردشگر خارجي بتواند ارز بدهد ۱۳۰ دلار نرخ دارد. البته اين نرخ براي فصل گردشگري يزد است.

هتلي ۴ ستاره در مشهد نيز اعلام مي کند که براي دو مسافر خارجي در اتاق دو تخته ۵۸ دلار در نظر گرفته که اگر همين نرخ را بخواهد به ريال بپردازد ما آن را با نرخ دلار ۸ هزار توماني البته تا همين لحظه محاسبه مي کنيم که مي شود ۴۶۴ هزار تومان. همين اتاق براي مسافر ايراني ۴۳۵ هزار تومان است.

هتلي که به تازگي توسط يکي از شرکت هاي زيرمجموعه سازمان ميراث فرهنگي در کرمانشاه شروع به کار کرده است نيز مي گويد که نرخ ارزي از مسافر دريافت نمي شود.

هتلي در مرودشت نيز براي گردشگران داخلي و خارجي اتاق دو تخته معمولي را شبي ۲۴۰ هزار تومان تعيين کرده که براي گردشگر خارجي آن را با نرخ دلار دولتي حساب مي کند.

بررسي وضعيت نرخ ارزي هتلها در اين روزها نشان مي دهد که آنها هنوز نمي دانند که بايد نرخ ريالي را به دلار تبديل کنند و يا نرخ ارزي را به ريال. اين موضوع نيز براي آنها دردسر ديگري است چون اگر مسافر خارجي با نرخ مرجع ، قيمت ريالي را به دلار تبديل کند مسلما دلار کمتري را مي پردازد و در اين صورت نيز هتلدار مي بيند که با نرخ دلاري ارزش اتاقش در مقايسه با اتاق و ستاره هتلهاي کشورهاي ديگر افت شديدي پيدا کرده است. به همين دليل است که هتلداران قصد دارند تا با کمک کارشناسان روي اين موضوع بيشتر بررسي کرده و با کمک سازمان متولي تدبيري براي آن بيانديشند.

تعداد بازديد:175 آخرين تغييرات:97/05/17
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر