دوشنبه 12 خرداد 1399 - 9 شوال 1441 - 1 ژوئن 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

پایان پرداخت دلارهای دولتی به مسافران از امروز

مهر گزارش مي‌دهد؛

پايان پرداخت دلارهاي دولتي به مسافران از امروز

اگرچه تا روز گذشته تکليف پرداخت ارز مسافري به نرخ۴۲۰۰توماني به متقاضيان سفرهاي خارجي مشخص نبود اما بادستورالعمل‌هاي جديد بانک مرکزي،سقف فروش ارزبه مسافران در صرافي‌ها ۵۰۰۰يورو تعيين شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، ارز مسافري را شايد بتوان يکي از بخش‌هاي غيرمنطقي بسته قبلي سياست‌هاي ارزي دولت دانست، اما اکنون با ابلاغ دستورالعمل جديد، شرايطي فراهم شده است که ديگر ارزهاي دولتي به مسافران پرداخت نشود و در مقابل، تأمين نيازهاي آنها به نرخ بازار آزاد صورت گيرد.

اگرچه هنوز هم اين نرخ در معاملات رسمي صرافي‌ها قيمت اصلي خود را پيدا نکرده و همچنان با نرخ دلالي ممکن است معامله شود اما به هرحال دولت تصميم گرفته تا پرداخت دلار ۴۲۰۰ توماني به سفر را متوقف کند تا پيش از اين هر مسافر آن هم براي يک بار در سال مي‌توانست ۵۰۰ يورو براي سفرهاي نزديک و ۱۰۰۰ يورو براي سفرهاي دور به نرخ دولتي دريافت نمايد که همين امر برخي سفرهاي صوري و غيرضرور را از سوي مردم رقم مي‌زد بلکه بتواند با مابه‌التفاوت تقريباً معادل هزينه سفر خود، از وجود اختلاف نرخ ارز دولتي و دلالي سود ببرند.

اما اکنون بر اساس تصميم جديد بانک مرکزي مقرر شده تا سقف پرداخت ارز مسافري به نرخ بازار ثانويه ۵۰۰۰ يورو بوده و هر فردي براي خريدهاي جزئي خود سالانه تا سقف ۱۰ هزار يورو از صرافي‌ها خريد کند.

يکي از فعالان بازار ارز در گفت‌وگو با خبرنگار مهر گفت: با ابلاغ دستورالعمل جديد بانک مرکزي، صرافي‌ها از امروز به صورت رسمي کار خود را آغاز خواهند کرد و مسافران هم مي‌توانند با ارائه اسناد مثبته که از سوي بانک مرکزي تعيين شده، ۵۰۰۰ يورو ارز مسافري بگيرند.

وي افزود: هماهنگي‌هايي براي نحوه بهبود عملکرد صرافي‌ها ميان بانک مرکزي و صرافان صورت گرفته تا بتوان شرايط را براي دسترسي مردم به ارز مورد نيازشان فراهم نمود.

به گزارش خبرنگار مهر، حال بايد منتظر ماند و ديد که امروز نحوه عملکرد صرافي‌ها بعد از گذشت ماهها چطور خواهد بود. روز گذشته بانک مرکزي دستورالعمل نحوه کار صرافي‌ها را ابلاغ کرد که بر اين اساس، صرافي‌ها مي‌توانند خدمات خود را در چارچوب آن ارائه دهند.

اگرچه قرار بود صبح روز گذشته صرافي‌ها رسماً کار خود را آغاز کنند اما به دليل نبود همين دستورالعمل تا نيمروز معامله‌اي در بازار صورت نگرفت. اين در حالي است که برخي خبرها از معاملات حاشيه‌اي خبر از ريزش نرخ ارز و رسيدن به کانال ۸۰۰۰ توماني هم داشت ولي نرخي بر روي تابلوي صرافي‌ها ننشست.

تعداد بازديد:269 آخرين تغييرات:97/05/17
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر