یکشنبه 26 خرداد 1398 - 12 شوال 1440 - 16 ژوئن 2019
صفحه اصلي/پزشكي

کمبود مکمل را می توانیم از اروپا تامین کنیم

سخنگوي کميسيون بهداشت مجلس؛

کمبود مکمل را مي توانيم از اروپا تامين کنيم

سخنگوي کميسيون بهداشت و درمان مجلس، گفت: کمبود مکمل را مي توانيم از اروپا تامين کنيم.

به گزارش خبرگزاري مهر، حيدرعلي عابدي، در خصوص ممنوعيت واردات مکمل‌هاي غذايي از آمريکا، افزود: اين ممنوعيت در راستاي تقويت توليد داخلي انجام شده و در صورت کمبود برخي از مکمل‌ها در داخل کشور مي‌توانيم از کشورهاي اروپايي و مورد تاييد، تهيه کنيم. بهتر است واردات مکمل با هدف انتقال دانش فني و توليد داخلي انجام شود تا بعد از مدتي بتوانيم مشابه آن را در داخل کشور توليد کنيم.

وي با اشاره به کيفيت مکمل‌هاي داخلي، اظهار کرد: هرگونه مکمل غذايي که در داخل توليد مي‌شود، از فيلترهاي نظارتي، سازمان غذا و دارو عبور مي‌کنند و اگر کيفيت مناسبي نداشته باشد قطعاً اجازه توليد و توزيع نخواهد داشت.  

عابدي با اشاره به اينکه اگر محصول داخلي بتواند بخش اعظم بازار عرضه را در اختيار بگيرد، واردات آن محدود مي‌شود، گفت: وقتي کالا و محصولي در داخل کشور توليد مي‌شود، براي واردات آن نيز بايد برنامه مشخصي داشته باشيم، تا ضمن تقويت توليد داخلي، نياز جامعه نيز تامين شود، برقراري اين تراز و هماهنگي کار ساده‌اي نيست و سازمان غذا و دارو تلاش مي‌کند به بهترين شکل اين هماهنگي را ايجاد کند.

وي با اشاره به تقلبي بودن برخي از مکمل‌هاي ورزشي در کشور، گفت: بهترين کاري که مي‌توانيم در راستاي کاهش فروش مکمل‌هاي تقلبي، انجام دهيم، آگاه سازي و تقويت تشخيص صحيح خود مردم است، وقتي در يک باشگاه ورزشي پيشنهاد تهيه و مصرف مکمل هاي ورزشي داده مي‌شود نبايد به صرف توزيع خارج از شبکه دارويي کشور، آن را تهيه و مصرف کنند، کشف مکمل و داروهاي غير مجاز و قاچاق و تقلبي که در باشگاه هاي ورزشي وجود دارد و به صورت مخفيانه به فروش مي‌رسد کار دشواري است.بنابر اين بهترين و موثرترين کار  تحقيق و بررسي خود مصرف کننده است تا با تشخيص صحيح، اصالت مکمل اقدام به تهيه دارو بکنند.

عابدي افزود: مکمل هاي غذايي و ورزشي براي تقويت بيشتر بدن مصرف مي‌شوند و در صورت انتخاب اشتباه و تهيه از مراکز غير مجاز باعث مي‌شود سلامت آنها در معرض تهديد قرار خواهد گرفت، ما هميشه اعتراض مي‌کنيم که چرا سازمان‌هاي نظارتي فروش محصولات غيرمجاز و تقلبي را پيگيري نمي‌کنند، اما بدون شک بهترين سازمان نظارتي خود مردم هستند.

وي با اشاره به محل تهيه مکمل هاي ورزشي گفت: هر نوع مکاني اعم از مغازه و يا داروخانه که داراي پروانه تحت نظارت سازمان غذا و دارو باشد، مجاز به فروش مکمل‌هاي غذايي هستند. لازم است قبل از تهيه جنس و کالايي مجوزهاي آن مکان صنفي بررسي شود.

عابدي با بيان اينکه ممکن است در مکان‌هاي مجاز نيز مکمل‌هاي تقلبي وجود داشته باشد، گفت: سازمان غذا و دارو و دانشگاه‌هاي علوم پزشکي نظارت دقيقي بر فعاليت‌ داروخانه‌ها دارند و در صورت مشاهده تخلف با آنها برخورد خواهند کرد. اما ممکن است داروخانه‌اي خارج از ديد بازرسان، از موقعيت خود سوء استفاده کند و به صورت مخفيانه  مکمل‌هاي قاچاق و يا تقلبي بفروشد در نتيجه بهتر است مصرف کننده تمام ملاک‌ها را بررسي و سپس اقدام به خريد بکند.  

سخنگوي کميسيون بهداشت و درمان مجلس، با اشاره به اقدامات و  آگاه سازي‌هايي که سازمان غذا و دارو انجام مي‎‌دهد، گفت: روابط عمومي سازمان غذا و دارو نقش بسيار مهم را بر عهده دارد و لازم است تمام ملاک ها مورد قبول سازمان غذا و دارو در راستاي تشخيص صحيح مکمل‌هاي ورزشي و غذايي به اطلاع مردم برسد تا هنگام تهيه محصول، به اين نکات توجه کنند.

تعداد بازديد:158 آخرين تغييرات:97/05/17
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر