یکشنبه 26 خرداد 1398 - 12 شوال 1440 - 16 ژوئن 2019
صفحه اصلي/كودك و نوجوان

لیگی بدون حاشیه، برای کودکان ساکن در حاشیه

اي چهارمين دوره ليگ فوتبال پرشين کليد خورد؛

ليگي بدون حاشيه، براي کودکان ساکن در حاشيه

چهارمين دوره ليگ فوتبال پرشين ويژه کودکان و نوجوانان ساکن در مناطق حاشيه اي پايتخت کليد خورد.

نشست خبري چهارمين دوره ليگ فوتبال پرشين توسط جمعيت امام علي(ع) با حضور ميثم واحدي، مسئول کميته ورزش جمعيت و رضا گل محمدي، مدير کل ورزش استان تهران و جمعي از مربيان و سرمربيان و بازيکنان ليگ فوتبال پرشين برگزار شد.

با فوتبال، به سوي صلح

در ابتداي نشست ميثم واحدي ضمن از اصحاب رسانه و دوستداران و علاقمندان باشگاه پرشين و حاميان جمعيت امام علي يادآور شد که خاستگاه اين مسابقات، بيش از ۱۰ سال برنامه هاي ورزشي جمعيت در محلات محروم تهران است و ليگ پرشين امسال براي چهارمين دوره با حضور ۴۴ تيم از محلات حاشيه نشين سراسر کشور در ۳ رده سني نونهالان، نوجوانان و جوانان برگزار مي شود. ايشان با بيان اين که فلسفه وجودي اين مسابقات، حرکت در مسير صلح‌آفريني است و اين امر از طريق ايجاد فضاي ارتباطِ دوستانه ميان اقوام و نژادهاي مختلف ساکن در کشور انجام مي شود، افزود: «علاوه بر اين، ايجاد خودباوري، هويت مثبت و سازنده، عزت نفس و روحيه کار تيمي در کودکان و نوجوانان ساکن در حاشيه، از ديگر اهداف برگزاري ليگ پرشين است؛ ويژگي هايي که در محلات پرآسيب، مي توانند فرد را از پرتگاه هاي بسياري حفظ کنند».

دسترسي به مواد مخدر، آسان تر از دسترسي به توپ

مسئول کميته ورزش جمعيت با تأکيد بر اين که وقتي اينگونه برنامه ها تبديل به الگو و ساختاري رسمي در کشورمان شود و از همه مناطق محروم، قوميتهاي مختلف ايران و نيز مهاجرين بتوانند مشارکت کنند، تغييرات سازنده اي رخ مي‌دهد. ما در همين سه دوره گذشته ليگ پرشين شاهد بوديم که سيستان و بلوچستان معدن ناب و بکري از استعدادهاي فوق العاده فوتبالي است و ما به خود مي گفتيم چطور ممکن است آسمان فوتبال کشورمان تا کنون ستاره هاي پرفروغي از اين سرزمين به خود نديده است؟! يعني ممکن است طي دهه هاي گذشته هرگز حتي يک استعدادياب فوتبال به آنجا قدم نگذاشته باشد؟!

ميثم واحدي با يادآور شدن زندگي و سرگذشتِ بازيکناني چون عليرضا بيرانوند که با تمام سختي هاي زندگي، ستاره مي شوند، تأکيد کرد: متاسفانه براي بسياري از استعدادهاي بي نظير ورزشي در کشور ما که در مناطق محروم زندگي مي کنند، راه نجاتي گشوده نمي شود و بدون هيچ حمايتي زير فشارِ ساختارهاي ناهمگون جامعه و فقدان عدالت اجتماعي، تباه مي شوند و لازم است اصلاحاتِ بنياديني صورت گيرد تا تخريب نوابغ در اين نواحي متوقف شود.

ميثم واحدي با اشاره به اين که هيچ کودکي نميخواهد به سمت فقر اعتياد و بزهکاري حرکت کند، گفت: نوجوانان ما نبايد ساده تر و سريعتر از يک توپ فوتبال و يک زمين بازيِ استاندارد، به مواد مخدر دسترسي داشته باشند. اين پديده نامبارک، در شأن هيچ جامعه اي نيست و ليگ پرشين به عنوان يک نمونه و الگو، به دنبال نشان دادن تأثيرات شگفت انگيز ورزش بر آينده کودکان ساکن در محلات محروم کشور است. به اميد آن که ارگانهاي مسئول، با توجه و دلسوزي بيشتري به وظيفه ذاتي خود در توسعه فراگير و مستمر ورزش در اين مناطق بپردازند.

چهارمين دوره ليگ، با حضور ۴۴ تيم از استانهاي مختلف کشور

مسئول کميته ورزش جمعيت امام علي در ادامه به ارائه توضيحاتي در خصوص چهارمين دوره ليگ پرشين پرداخت : « ليگ فوتبال پرشين بزرگترين رخداد ورزشي مختص کودکان ساکن در محلات محروم و حاشيه نشين کشور است که با حضور ۱۲۰۰ کودک و نوجوان برگزار مي شود.  دور نهايي چهارمين ليگ فوتبال پرشين در تاريخ ۲۴ مرداد لغايت دوم شهريور ماه برگزار خواهد شد.  همچنين مراسم افتتاحيه ۲۶ مرداد ماه ، روز جمعه در محله ولنجک، خيابان مقدس اردبيلي ميدان دانشگاه _دانشگاه شهيد بهشتي زمين چمن دانشگاه شهيد بهشتي ساعت ۱۷ مي باشد و همچنين ورود براي عموم علاقمندان آزاد و رايگان است.

ميثم واحدي  با بيان اين که در دوره قبل تيم پرشين سقّز کردستان در دو رده  نونهال و نوجوان و تيم پرشين ساري در بخش جوانان به قهرماني رسيده اند، گفت: تعداد کل تيم هاي جمعيت امام علي بيش از تعداد تيمهاي حاضر در ليگ پرشين است و هر تيم براي حضور در ليگ مي بايد به سطح مشخصي از توانمندي برسد. امسال مرحله مقدماتي اين مسابقات با حضور ۴۴ تيم در چهار ناحيه کشوري با محوريت تهران و حومه در مرکز، ساري در شمال، تبريز در غرب و شيراز در جنوب برگزار شد و در مرحله پاياني، ۲۴ تيم با يکديگر به رقابت خواهند پرداخت. وي ابراز اميدواري کرد که در آينده بتوان با همکاري فدراسيون جهاني فوتبال(فيفا) و سازمان ملل پيشنهادهايي براي برگزاري چنين مسابقاتي با همکاري ساير ان جي او ها در ديگر کشورهاي جهان ارائه داد.

بعد از صحبت هاي ميثم واحدي مراسم قرعه کشي توسط تني چند از بازيکنان کودک و نوجوانِ حاضر در ليگ و با نظارت سرمربيان برگزار شد و در هر گروه ۴ تيم به قيد قرعه انتخاب شدند. از جمله تيم هاي شرکت کننده در اين دوره مي توان به پرشين فرحزاد، شهر ري، شوش، دروازه غار، آمل، سقّز ، سربازِ سيستان و بلوچستان، اصفهان و ... اشاره کرد.

يکي از بازيکنان: اين چهار سال برگزاري ليگ، بهترين دوره زندگي ام بوده

در ادامه نشست، بازيکنان تيم هاي مختلف جمعيت امام علي(ع) به بيان نظرات خود در خصوص اين رخداد ورزشي پرداختند. از آن جمله "فرهاد" از نوجوانان عضو تيم ملک آباد کرج گفت: «سلام ، خوشحالم که براي چهارمين سال پياپي در ليگ پرشين حضور دارم و اين سال هاي حضور در باشگاه فوتبال جمعيت امام علي، بهترين سالهاي زندگي ام بوده. خيلي خوشحالم که کنار شما هستم تا بيشتر تجربه کسب کنم و باز هم خوشحال از اين که تيم هاي جديد به ليگ پيوستند. آرزو دارم از ليگ حمايت بشه و اين ليگ جهاني بشه و بچه هاي دنيا کنار هم بدون هيچ مشکلي بتوانند در يک مستطيل سبز بازي کنند و اين آرزوي من است».

گل محمدي مدير کل ورزش استان تهران نيز ضمن پاسخگويي به برخي سوالات بازيکنان باشگاه پرشين در زمينه هاي مختلف از جمله وضعيت اتباع در ليگهاي رسمي، از حضور در اين نشست ابراز خوشحالي نموده و عنوان داشت: مدت دو سال است که متصدي سمت ورزش در استان تهران هستم؛ اما پيش از آن نيز نه به عنوان يک مدير که به عنوان شخص "رضا گل محمدي" در جريان اين فعاليت هاي مردمي و مستقل براي رونق ورزش در مناطق فقيرنشين کشور بوده ام» وي در پايان از تلاش خود براي دعوت از بزرگان فوتبال کشور جهت تماشاي مسابقات و حمايت از اين گونه رخدادهاي ارزشمند خبر داد.

تعداد بازديد:186 آخرين تغييرات:97/05/18
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر