چهارشنبه 22 مرداد 1399 - 22 ذي الحجه 1441 - 12 آگوست 2020
صفحه اصلي/مقالات


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

حجت‌الاسلام ابوترابی‌: اربعین می‌تواند راه را برای ظهور هموار کند

قرارگاه فرهنگي هنري مردمي اربعين آغاز به کار کرد؛

حجت‌الاسلام ابوترابي‌: اربعين مي‌تواند راه را براي ظهور هموار کند

آيين آغاز به کار قرارگاه فرهنگي هنري مردمي اربعين روز سه‌شنبه ۲۳ مرداد ماه در ساختمان معاونت امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري منطقه ۸ برگزار شد.

به گزارش خبرگزاري مهر، آيين آغاز به کار قرارگاه فرهنگي هنري مردمي اربعين روز سه‌شنبه ۲۳ مرداد ماه با حضور مديران فرهنگي و چهره‌هاي هنري در ساختمان معاونت امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري منطقه ۸ برگزار شد 

در اين مراسم محمدحسن ابوترابي‌فرد، امام جمعه موقت تهران، آيت‌الله حيدرعلي جلالي خميني، سعيد اوحدي رييس سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران، سردار محمدرضا يزدي فرمانده سپاه تهران بزرگ، حجت‌الاسلام جواد صادق‌زاده رييس مرکز فعاليت‌هاي ديني شهرداري تهران، بهمن نوري شهردار منطقه ۸، عباس سليمي معاون فرهنگي آستان حضرت عبدالعظيم (ع)، معاونان و مديران سازمان فرهنگي هنري و هنرمنداني مانند رسول نجفيان، جهانبخش سلطاني، عبدالجبار کاکايي، اميرحسين شفيعي حضور داشتند. 

حجت‌الاسلام جواد صادق‌زاده، مشاور شهردار و رييس مرکز فعاليت‌هاي ديني شهرداري تهران نخستين سخنران مراسم بود که عنوان کرد: در زيارت جامعه کبيره مي‌گوييم اي اهل بيت پيامبر، خدا به شما چيزهايي داده که به هيچ کس ديگري نداده است. اما خداوند به امام حسين(ع) چيزهايي داده که به ديگر معصومان هم نداده. مثلاً خوردن خاک حرام است، ولو به اندازه عدس، به جز تربت امام حسين(ع) که در آن شفاست. تنها خاکي که روي زمين مي‌تواند شفابخش باشد، خاک کربلاست 

وي اضافه کرد: زيارت اربعين در کربلا اتفاق عجيبي است. مسئله کثرت جمعيت يک طرف، عشق و ايثار يک طرف. هنرمندان بايد از اين ظرفيت استفاده کنند و آن را براي کساني که اربعين در کربلا نيستند به تصوير بکشند. در جريان اربعين همه مردم عراق و بخش عمده‌اي از مردم ايران درگير هستند و شهرداري تهران نيز در سال‌هاي اخير فعال بوده است. شهردار فعلي تهران نيز به شدت معتقد و مذهبي است و نسبت به اهل بيت (ع) ارادت خاصي دارد. 

حجت‌الاسلام صادق‌زاده با اشاره به خلأيي که در سال‌هاي گذشته وجود داشته است، بيان کرد: پذيرايي زياد و متنوع است و غذاهاي رنگارنگ وجود دارد، ولي در بخش فرهنگي کمبود حس مي‌شود. امروز مي‌توان از ظرفيت امام حسين(ع) استفاده کرد و به مستکبران نشان داد که ملت ما ملت اربعين است. سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران مي‌خواهد اين خلأ را پر کند و اين کار ارزشمندي است. براي آقاي اوحدي و همکارانشان در اين راه آرزوي توفيق روزافزون دارم. 

اوحدي: کساني که در اربعين خدمت مي‌کنند، به خدا خدمت مي‌کنند

 سعيد اوحدي رييس سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران نيز با ابراز خرسندي از مصادف شدن آغاز به کار قرارگاه فرهنگي هنري مردمي اربعين با روز مقاومت و سالروز ورود آزادگان دفاع مقدس به ميهن اسلامي عنوان کرد: در دوران اسارت رزمنده‌هاي دفاع مقدس سخت‌ترين محدوديت‌ها از هر لحاظ تحميل شد ولي عزتمندي و مقاومت در آنها هويدا بود، طوري که مقام معظم رهبري آزادگان را الماس‌هاي درخشان نظام دانستند.

وي افزود: سال گذشته بنده توفيق پيدا کردم مسئوليت قرارگاه اربعين در استان تهران را به عهده گرفتم و در اين راه سپاه پاسداران همکاري بسيار خوبي داشت. چه رازي در پياده‌روي اربعين هست؟ آن سفره ۸۷کيلومتري باشکوه که در مسير پياده‌روي گسترده مي‌شود، چه عظمتي دارد؟ همه اهل بيت (ع) چراغ‌هاي هدايت و کشتي‌هاي نجات هستند، ولي طبق روايت، کشتي امام حسين(ع) ما را سريع‌تر به سرمنزل مقصود مي‌رساند.

اوحدي تصريح کرد: آيت‌الله وحيد خراساني به بنده امر کردند و گفتند هر وقت در جمع زائران اربعين و خدمت‌گزاران به اربعين بوديد، اين حديث قدسي را نقل کنيد. کسي که سيدالشهدا(ع) را در کربلا زيارت کرد، مانند اين است که خدا را در عرش زيارت کند. در واقع کساني که در اربعين خدمت مي‌کنند، به خود خدا خدمت مي‌کنند. 

وي با بيان اينکه جمهوري اسلامي ايران خلاقيت بي‌نظيري در استفاده از مناسبت‌هاي مذهبي داشته است، بيان کرد: اربعين سيدالشهدا(ع) به تعبير مقام معظم رهبري جاذبه حسيني است. اميدوارم خدا توفيق دهد با کمک همکاران اين قرارگاه را با نگاه مردمي پيش ببريم و اراده‌مان اين است که يک ريال بودجه دولتي نگيريم. هر گاه به مردم مراجعه کرديم، ما را ياري کردند و کار را به بهترين نحو پيش بردند.

رييس سازمان فرهنگي هنري در پايان گفت: ان شالله اربعين امسال سوگواره هنر اربعين را در همه رشته‌ها برگزار مي‌کنيم تا اهالي شعر و ادب، سينما، تئاتر، هنرهاي تجسمي و... در اين عرصه هنرنمايي کنند.

حجت‌الاسلام ابوترابي‌فرد: اربعين مي‌تواند راه را براي ظهور هموار کند

حجت‌الاسلام محمدحسن ابوترابي‌فرد امام جمعه موقت تهران با ابراز خرسندي از حضور در محفلي که به نام امام حسين(ع) برپا شده، بيان کرد: از آقاي اوحدي رييس سازمان فرهنگي هنري تشکر مي‌کنم که راه را براي انتقال گوشه‌اي از ارزش‌هاي والا و ماندگار اربعين حسيني هموار مي‌کنند و اميدوارم اين قرارگاه براي هنرمندان و صاحبان فکر و ذوق بستر خوبي فراهم کند تا بتوانند در اين عرصه مؤثر باشند و آثار هنري بيافرينند. براي سردار يزدي، شهردار منطقه ۸ و ساير بزرگواران نيز آرزوي توفيق دارم.

وي افزود: تکيه ما به صاحبان انديشه و هنر است و مطمئناً اين عزيزان با حضور ارزشمندشان اين قرارگاه را در سطح عالي‌اي از غنا قرار خواهند داد. اميدوارم کشور عزيز ما همواره به نور امام حسين(ع) نوراني باشد و مي‌توان گفت در اين عصر، اربعين اباعبدالله(ع) مي‌تواند عطر ظهور حضرت ولي‌عصر(عج) را به مشام برساند و راه را براي ظهور هموار کند. هنرمندان نيز در اين راستا همکاري مي‌کنند و توفيق خواهند داشت.

رسول نجفيان هنرمند پيشکسوت ديگر سخنراني بود که روي صحنه رفت و بيان کرد: ماجراي اربعين يک شگفتي است که در دنيا به وجود آمده و پشت دشمنان را مي‌لرزاند. من ۳۰ سال در روستاها شاهنامه‌خواني‌ها، مثنوي‌خواني‌ها و نواهاي عاشورايي را جمع‌آوري کرده‌ام که برخي از آنها قدمت ۶۰۰-۷۰۰ ساله داشتند. به نظرم نوحه‌هاي عاشورايي يکي از ماندگارترين ميراث‌هاي کشور است و اميدوارم اين نوحه‌ها را با يک گروه ۵۰ نفره به اجرا در آوريم تا جوانان و نسل جديد از شنيدن اين اشعار بهره‌مند شوند. اين نوحه‌ها گنجينه‌هاي عظيمي است که بايد به آن ارج بنهيم.

عبدالجبار کاکايي، شاعر شناخته‌شده نيز در اين مراسم عنوان کرد: بايد قدردان اين حرکت فرهنگي باشيم که در سال‌هاي گذشته مغفول مانده بود. براي شاعران آييني نيز فرصتي فراهم شده که تکاپويي داشته باشند و حماسه اربعين در آثارشان تجلي پيدا کند. يکي از شرايط خلق اثر بزرگ، وجود سوژه و موضوع بزرگ است. اميدوارم شعر ديني ما بتواند حرکت عظيم و تاريخي مردم در پياده‌روي اربعين حسيني را به خوبي بازتاب دهد.

در پايان مراسم از نشان قرارگاه فرهنگي هنري مردمي اربعين رونمايي شد. شعرخواني عبدالجبار کاکايي، اجراي نوحه توسط رسول نجفيان، شعرخواني احمد اميرخليلي و اجراي گروه سرود دانش‌آموزي نسيم قدر از ديگر بخش‌هاي اين برنامه بود.

تعداد بازديد:539 آخرين تغييرات:97/05/23
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر