یکشنبه 5 خرداد 1398 - 21 رمضان 1440 - 26 مي 2019
صفحه اصلي/كودك و نوجوان

استفاده از سیگار و الکل عامل انسداد عروق اصلی نوجوانان

مطالعات نشان مي‌دهد؛

استفاده از سيگار و الکل عامل انسداد عروق اصلي نوجوانان

مطالعات انجام شده بر روي جوانان ۱۷ ساله اروپايي نشان مي‌دهد که استفاده از الکل و سيگار موجب انسداد شريان‌هاي اصلي نوجوانان شده و احتمال بروز سکته قلبي و مغزي را افزايش مي‌دهد.

به‌گزارش خبرنگار مهر به نقل از گاردين، بررسي‌ها نشان مي‌دهد استفاده از الکل و سيگار در نوجوانان بر روي عروق اصلي آن‌ها تاثير منفي گذاشته و باعث انسداد آن‌ها مي‌شود.

براساس تحقيقات انجام شده بر روي نوجوانان ۱۷ ساله، آن دسته از اين افراد که از الکل و سيگار استفاده مي‌کنند نسبت به ديگر هم‌سن‌هاي خود که از اين دو ماده استفاده نمي‌کنند، با انسداد عروق اصلي خود روبرو هستند.

انسداد شريان‌هاي اصلي بدن نشان‌دهنده آسيب به عروق خوني است. ازسوي ديگر آسيب به عروق خوني بروز بيماري‌هاي قلبي و عروقي متعددي از جمله سکته‌ قلبي و مغزي را به‌دنبال دارد.

 براساس تحقيقي که به‌تازگي بر روي هزار و ۲۶۶ نوجوان اروپايي ۱۷ ساله انجام شد، حدود هزار و ۱۰۰ نفر از نوجوانان در اين رده سني از الکل استفاده مي‌کنند. به‌علاوه بيش‌از ۱۰۰۰ نفر از نوجوانان ۱۳ تا ۱۵ سال اروپايي نيز به استفاده از مشروبات الکلي اذعان کردند. براساس اين گزارش، ۶۶۱ نفر از نوجوانان ۱۳ تا ۱۵ ساله نيز به سيگار اعتياد دارند.

اما آمارها درخصوص نوجوانان معتاد به‌استفاده از الکل و سيگار در اروپا تمامي ندارد. آمارها نشان مي‌دهد، ۲۳.۸ درصد از نوجوانان ۱۷ ساله اروپايي از سيگار استفاده مي‌کنند.

به‌علاوه بيش‌از سه چهارم نوجوانان در روز بين ۳ تا ۹ نوشيدني الکي مصرف مي‌کنند. حتي ۱۰ درصد از نوجوانان نيز اعلام کرده‌اند که ممکن است در روز بيش‌از اين تعداد هم نوشيدني الکلي استفاده کنند.

جان دينفيلد استاد دانشگاه لندن و يکي از نويسندگان اين گزارش، درخصوص شيوع استفاده از الکل و سيگار در ميان نوجوانان اروپايي مي‌گويد: متاسفانه مصرف الکل و سيگار در ميان نوجوانان به امري عادي و يک شيوه زندگي تبديل شده است.

اين استاد دانشگاه گفت: به‌تازگي نيز مطالعات نشان داده که مصرف الکل هيچ فايده‌اي براي بدن نداشته و حتي کم‌ترين مقدار آن نيز براي بدن مضر است. ما نيز در اين تحقيق به اين نتيجه رسيده‌ايم که مصرف الکل حتي در سنين پايين و نوجواني هم به بدن آسيب خواهد زد.

براساس اين گزارش، روند انسداد شريان‌هاي اصلي بستگي به ميزان استفاده از دخانيات دارد. به‌طوريکه بسته شدن عروق اصلي در ميان نوجواناني که به تازگي شروع به استفاده از سيگار کرده‌اند کم‌تر است. همچنين افرادي که در طول زندگي خود بيش‌از ۱۰۰ سيگار استفاده کرده‌اند، بيش‌تر از کساني که در زندگي خود حدود ۲۰ سيگار مصرف کرده‌اند، دچار بسته شدن شريان‌هاي اصلي بدن خود مي‌شوند.

به‌گفته اين محقق، هرچند افرادي که سيگار را ترک کرده‌اند باز هم نسبت به ديگران دچار انسداد عروق هستند اما اين روند ممکن است بعد از مدت‌ها برگشت‌پذير باشد و فرد پس از ترک سيگار کمي بهبود يابد.

در پايان اين گزارش آمده‌است، براساس تحقيقاتي که از سال ۱۹۹۱ بر روي تاثير انسداد عروق اصلي و بروز بيماري‌هاي قلبي در نوجوانان انجام شده، هنوز اين امر کاملا ثابت نشده است. هم‌چنين اطلاعات اين گزارش محدود بوده و ممکن است در برخي ارقام آن خطا وجود داشته باشد.  

تعداد بازديد:147 آخرين تغييرات:97/06/11
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر