دوشنبه 16 تير 1399 - 14 ذي القعده 1441 - 6 ژولاي 2020
صفحه اصلي/پزشكي

۶ میلیون ایرانی از ابتلا به فشار خون بی خبرند/ تاوان سخت بی خبری

معاون تحقيقات وزير بهداشت :

۶ ميليون ايراني از ابتلا به فشار خون بي خبرند/ تاوان سخت بي خبري

معاون تحقيقات وزير بهداشت از بي خبري ۶.۵ ميليون ايراني از ابتلا به فشار خون بالا خبر داد و گفت: اين ميزان ناآگاهي مي تواند کشور را با بحران «مرگ زودرس نيمي از ايرانيان» مواجه کند.

به گزارش خبرگزاري مهر، دکتر رضا ملک زاده، نويسنده همکار در مطالعه جهاني بار بيماري فشار خون، با ابراز نگراني از ميزان بالاي ناآگاهي از ابتلا به فشار خون در جامعه ايران گفت: مطالعات ملي مختلف اين حقيقت بسيار تلخ و هشدار دهنده را اثبات کرده اند.

وي افزود: چنانچه مطالعه «شيوع، آگاهي و عوامل  خطر فشار خون بالا» که بر روي ۵۰ هزار زن و مرد ۴۰ تا ۷۵ سال شرکت کننده در مطالعه بزرگ کوهورت گلستان انجام شده نشان داد که ۲۱  هزار و ۳۵۰ نفر (۴۲ درصد) از افراد مورد بررسي، داراي فشار خون بالا هستند که در بين مبتلايان، تنها ۴۶ درصد از بيماري خود آگاهند و بيش از نيمي از آنها از ابتلا به اين بيماري بسيار پرخطر بي خبرند.

دو علت مهم بي خبري مردم از فشار خون بالا

ملک زاده گفت: در يک مطالعه  ملي، ميزان آگاهي مبتلايان به فشار خون بالا، ۳۴ درصد برآورد شده و مطالعه ديگري در سطح تهران، شمار مبتلايان آگاه از ابتلا به بيماري را ۵۰ درصد و مطالعه اي در اصفهان، ۴۳ درصد اعلام کرده است.

وي دو علت مهم را براي اين بي خبري بسيار پرخطر نام برد و گفت: عدم توجه کافي جامعه پزشکي و جدي گرفته نشدن فشار خون بالا توسط  مردم که اگر اين دو عامل بر طرف شود، شاهد کاهش  ۲۵ درصدي مرگ هاي ناشي از سکته هاي قلبي و مغزي در ايران خواهيم بود.

تاوان سخت بي خبري ها از ابتلا به فشار خون بالا براي جامعه ايران

ثبت ميزان قابل توجهي مرگ و  ناتواني  منتسب به فشار خون بالا در بسياري از مطالعات ملي تاييد شده است. چنانچه به گفته ملک زاده، نتايج بررسي اين مطالعه ۵۰ هزار نفره نشان داده است که ۵۰ درصد مرگ و ميرها، ناشي از حوادث قلبي عروقي بوده و در اين بين، ۳۳ درصد مرگ و ميرهاي قلبي عروقي به علت فشار خون بالاست.

مرگ سالانه ۳۳ هزار ايراني زير ۵۵ سال به دليل سکته هاي قلبي و مغزي

حقيقت تلخ ديگري که معاون تحقيقات وزير بهداشت به آن اشاره دارد مرگ سالانه ۳۳ هزار  ايراني زير ۵۵ سال به دليل سکته هاي قلبي و مغزي عمدتا ناشي از فشار خون بالاست.

رئيس پژوهشکده بيماري هاي گوارش و کبد علوم پزشکي تهران گفت: به اين آمار تاسف بار، بايد سالهاي از دست رفته عمر ايراني ها به دليل ناتواني هاي ناشي از فشار خون بالا را نيز افزود که هم اکنون به دو ميليون سال رسيده و ۶۲ درصد نسبت به ۲۵ سال گذشته افزايش يافته و عدد بسيار قابل توجهي است.

بيماران از پزشک خود بخواهند فشار خونشان حتما کنترل شود

معاون تحقيقات وزير بهداشت، رهايي از بحران «افزايش بار فشار خون بالا در ايران» را نيازمند تنها دو گام ساده و عملي دانست و افزود: همه بيماران، به هر دليلي که به مطب ها مراجعه مي کنند، از پزشک خود بخواهند که فشار خونشان را کنترل کند و متقابلا، همه پزشکان نيز خود را ملزم بدانند فشار خون تمام بيماران را فارغ از هر علتي که مراجعه کرده اند، اندازه گيري کنند تا اين عامل خطر بيماري هاي مرگبار در کشور ما تا حدود زيادي کنترل شود.

استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکي تهران، نقش پزشکان در مطبها را در پيشگيري از مرگ زودرس ايرانيان بسيار مهم و موثر دانست و يادآور شد: پزشکان در هر تخصصي، ابتدا، يک پزشک عمومي هستند و توصيه مي شود سيستمي در مطب ايجاد کنند و فشار خون تمام بيماران بزرگسال مراجعه کننده را بدون استثنا اندازه گيري کنند.

وي افزود: کنترل فشار خون به عنوان بيماري که عمر انسان را کوتاه مي کند، از هر بيماري ديگري مهمتر است. اين کار را يک پرستار و حتي منشي مطب هم مي تواند انجام دهد و چنين اقدام ساده اي نتايج بسيار مهمي براي نظام سلامت کشور در پيشگيري از مرگ هاي زودرس که نصف جمعيت ايران را گرفتار کرده است، خواهد داشت.

ملک زاده خاطرنشان کرد: علاوه بر همت پزشکان، مردم نيز بايد اندازه گيري فشار خون در مطبها را يک امر لازم بدانند و آن را حتي اگر مبتلا نيستند، از پزشک خود درخواست کنند.

اندازه گيري فشار خون، از چه سني و در چه فواصلي ضروري است

معاون تحقيقات وزير بهداشت با هشدار نسبت به اين که نيمي از جمعيت ايران با رسيدن به سن ۵۵ سالگي مبتلا به فشار خون بالا مي شوند تاکيد کرد: همه افراد بايد از سن ۳۵ سالگي فشار خون خود را چک کنند. اندازه گيري فشار خون بايد اساسا هر ماه يا دست کم هر دو - سه ماه انجام شود و در اين بين، افراد مشکوک به فشار خون بالا در اولين فرصت به پزشک مراجعه کرده و تحت درمان قرار گيرند.

لزوم همراهي پزشکان با گايدلاين جديد فشار خون براي پيشگيري از مرگ هاي زودرس

استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکي تهران، فشار خون را يک بيماري خاموش و بي علامت و به همين دليل خطرناک تا حد مرگبار و در عين حال، بي حالي و خستگي عمومي و نيز سردرد را  دو نشانه شايع و مهم خطر فشار خون بالا دانست و مردم را به اين نکته توجه داد که بر اساس گايدلاين جديد جهاني، فشار خون طبيعي، سيستوليک زير ۱۲۰ ميلي متر جيوه و دياستوليک زير ۸۰ ميلي متر جيوه، فشار خون افزايش يافته، سيستوليک بين ۱۲۰ تا ۱۲۹ ميلي متر جيوه و دياستوليک  ۸۰ ميلي متر جيوه است.

وي گفت: پرفشاري خون مرحله يک، سيستوليک ۱۳۰ تا ۱۳۹ ميلي متر جيوه يا دياستوليک ۸۰ تا ۹۰ ميلي متر جيوه و پرفشاري خون مرحله دو و خطرناک معادل يا بالاتر از ۱۴۰ ميلي متر جيوه و دياستوليک معادل يا بالاتر از ۹۰ ميلي متر جيوه است.

ملک زاده تاکيد کرد: در افراد داراي سابقه بيماري هاي قلبي عروقي و فشار خون ۱۳۰ ميلي متر جيوه، درمان دارويي پيشگيرانه توصيه مي شود. در افراد فاقد سابقه بيماري هاي قلبي عروقي، اما داراي خطر ۱۰ درصدي بروز اين بيماري ها تا ۱۰ سال آينده که فشار خون سيستوليک معادل يا بالاتر از ۱۳۰ ميلي متر جيوه دارند، درمان دارويي به عنوان پيشگيري اوليه توصيه مي شود.

وي خاطرنشان کرد: تعريف جديد فشار خون در گايدلاين جهاني، اهداف مهمي را براي پيشگيري اوليه و ثانويه فشار خون بالا از جمله مرگ و ناتواني زودرس مد نظر قرار داده که بسيار بهتر است پزشکان با استانداردهاي اين تعريف، فشار خون را کنترل و مردم نيز با آن همراهي کنند.

وي، فشار خون را يک بيماري صددرصد قابل درمان دانست که در عين حال اگر معالجه نشود ممکن است به طور ناگهاني عاقبتي مرگبار و يا بسيار ناتوان کننده براي فرد مبتلا رقم زند.

معاون تحقيقات وزير بهداشت گفت: يکي از راه هاي ساده کنترل فشار خون، استفاده از دستگاه هاي فشارسنج در منزل است. ضروري است که همه خانواده ها اين دستگاه را داشته باشند و فشار خون افراد بويژه کساني که در معرض خطر هستند، به طور مرتب چک شده و در صورت  داشتن فشار خون بالا به پزشک مراجعه شود.

کنترل فشار خون در ايران و دو مشکل جدي ديگر: عدم درمان و درمان ناقص

وي تاکيد کرد: افزايش شمار مرگ هاي منتسب به فشار خون بالا  به عنوان مهمترين عامل خطر سکته هاي قلبي و مغزي در ايران، علاوه بر بي خبري حيرت انگيز ۶.۵ ميليون ايراني از ابتلا به اين بيماري، با دو مشکل جدي «عدم کنترل» و نيز «درمان ناقص فشار خون» در بين افرادي روبه روست که از ابتلاي خود آگاهند اما پيامدهاي غافلگيرکننده فشار خون همچنان آنها را تهديد مي کند.

وي گفت: نتايج مطالعه کوهورت پارس در استان فارس نشان داده است که تنها ۵۰ درصد مبتلايان فشار خون که از بيماري خود اطلاع دارند، بيماري شان کنترل مي شود و در بين افرادي که فشار خونشان کنترل مي شود نيز، فقط  ۵۰ درصد درمان مي شوند. بررسي نمونه هاي حاضر در مطالعه کوهورت گلستان نيز حاکي از آن بوده که تنها ۳۲ درصد افراد مبتلا به فشار خون شناسايي شده، بيماري را تحت کنترل داشته اند.

نويسنده همکار در مطالعه جهاني بار بيماري فشار خون درباره علت کنترل نشدن يا درمان ناقص فشار خون بالا در افراد مطلع از بيماري نيز گفت: يکي از مشکلات موجود در درمان فشار خون، انجام ندادن هيچ گونه اقدامي براي درمان، علي رغم آگاهي از ابتلاست.  مشکل ديگر، نقص در روند درمان است؛ به طوري که داروها به درستي و کامل مصرف نمي شوند. به عنوان مثال، هر قرص ۸ ساعت در خون فرد باقي مي ماند و ممکن است بنا به تشخيص پزشک معالج نياز به تجديد قرص باشد اما بيمار اين دستور را رعايت نکرده باشد.  

به گفته وي،  احتمال ابتلا به فشار خون بالا با افزايش سن، بيشتر مي شود و به همين دليل ممکن است افراد مبتلا در سنين بالا نياز به قرصهاي بيشتري داشته باشند يا قرصهاي خود را با دستور پزشک، براي کنترل بهتر فشار خون تغيير دهند. اما آنچه بسيار مهم است تکميل روند درمان و اطمينان از تحت کنترل بودن فشار خون است.

ملک زاده «درمان کامل»  فشار خون را به اندازه شروع درمان و کنترل آن، ضروري دانست و گفت: عدم درمان کامل فشار خون در جمعيت بالايي از افراد آگاه از ابتلا، درحاليست که هم اکنون داروهاي درمان فشار خون با کيفيت بسيار مناسب و ارزان در کشور توليد مي شوند و در دسترس هستند.

عوامل خطر ابتلا به فشار خون بالا

رئيس پژوهشکده بيماري هاي گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکي تهران عوامل متعددي را در ابتلاي فرد به بيماري فشار خون موثر دانست که از آن جمله مصرف بالاي نمک، بي تحرکي يا عدم تحرک کافي، اضافه وزن و چاقي، چربي خون بالا، مصرف الکل، رژيم غذايي، منطقه محل سکونت، سبک زندگي، ژنتيک، آلودگي هوا، استرس و فشارهاي ناشي از آن و حتي برخي عوامل موثر در فرايند رشد جنين و دوران کودکي هستند.

به گفته معاون تحقيقات وزير بهداشت اما، در اين ميان افزايش شمار مبتلايان فشار خون در ايران بيش از همه متوجه چند عامل مهمتر است که از آن جمله مصرف زياد نمک  و چاقي است.

وي گفت: مصرف روزانه نمک در ايران بيش از دو برابر استاندارد جهاني است به طوري که در دنيا ۵ گرم و در ايران ۱۱ گرم است. همچنين مصرف نمک در بين زنان ايراني حدود سه برابر  مردان است. بر پايه نتايج مطالعه بر روي جمعيت ايران در سال ۹۵، مصرف نمک تنها در ۱۲ درصد مردم، محدوده سالم را رعايت کرده است.

۲۹ ميليون ايراني چاق و داراي اضافه وزن در برابر تهديد فشار خون بالا

فوق تخصص بيماري هاي گوارش و کبد، افزايش چاقي و بي تحرکي در ايران را به عنوان عامل مهم فشار خون بالا، يک نگراني جدي دانست و گفت: درحاليکه ۸۰ درصد ايراني ها تحرک بدني کافي ندارند شمار افراد چاق و داراي اضافه وزن در ايران به ۲۹ ميليون نفر رسيده است که اين نيز هشدار جدي براي افزايش شمار مبتلايان به فشار خون است.

فشار خون کنترل نشده مهمترين عامل نارسايي کليوي

ملک زاده تاکيد کرد: بر اساس مطالعه جهاني «بار بيماري ها»، بيماري هاي نارسايي کليوي و ديابت پس از بيماري هاي قلبي و عروقي و سکته هاي قلبي و مغزي سهم زيادي  از بار بيماري فشار خون بالا را به خود اختصاص مي دهند و اين درحاليست که وضعيت ايران در خصوص افزايش شمار مبتلايان نارسايي کليه، بالا و نگران کننده توصيف مي شود.

وي گفت: در کنار تهديدات جاني اين دسته از بيماران، هزينه هاي سرسام آور دياليز هر بيمار کليوي را که ميليون ها تومان در سال است بايد به اين افسوسها افزود.

به گفته معاون وزير بهداشت پرفشاري خون احتمال ابتلا به کم کاري کليه را به طور متوسط تا بيش از ۵۰ درصد افزايش مي‌دهد و هرچه متوسط فشارخون و وزن فرد مبتلا با سرعت بيشتري افزايش پيدا کند، خطر کم‌کاري کليه‌ها نيز بيشتر مي شود؛ بنابراين اگر افراد، قادر به کاهش فشارخون و وزن خود نيستند، دست کم مي‌توانند مانع افزايش فشار خون و وزن شده و از خطر کم‌کاري کليوي بکاهند.

تعداد بازديد:390 آخرين تغييرات:97/06/13
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر